امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۱۲:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 102434
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 19
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; -محمدرضا پارسا : چند روز پیش و در آستانه‌ی 17مرداد و روز خبرنگار،رفتاری از سازمان سینمایی سرزد که در نوع خود ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; -محمدرضا پارسا : چند روز پیش و در آستانه‌ی 17مرداد و روز خبرنگار،رفتاری از سازمان سینمایی سرزد که در نوع خود بی‌سابقه بود. روابط عمومی سازمان سینمایی در این روز نشستی در سازمان سینمایی با حضور حجت‌الله ایوبی - رییس سازمان سینمایی - برگزار کرد که درآن علاوه بر جمعی از منتقدان و اساتید یا نظریه‌پردازان سینما، بعضی رسانه‌ها نیز از‌جمله حاضران در این نشست بودند و برخی دیگر از رسانه‌ها از جمله فارس(احتمالا به دلیل نقدهایش به روش مدیریتی در سینما) دعوت نشدند.

با این اوصاف به‌نظر می‌رسد رئیس شیک‌پوش سازمان سینمایی که مدعی شنیدن صداهای مخالف بود تحملش را برای شنیدن انتقادهای منصفانه و دوستانه هم از دست داده‌ است و یا بسیار کم شده‌است و چنان از چند نقد منصفانه برآشفته است که از این پس حتی درمورد انتخاب و دعوت از رسانه‌ها نیز گزینشی عمل می‌کند.

این‌که سازمان سینمایی به‌عنوان یکی از نهادهای دولتی موظف به تعامل است و باید دربرابر مشکلات پاسخگو باشد مشخص است.نه میز ریاست سازمان سینمایی متعلق به جناب ایوبی است و نه میز روابط عمومی آن.همه این دستگاه متعلق به نظام و مردم است و هیچکس نمی‌تواند با سلیقه شخصی و با دست‌چین کردن رسانه‌ها و یا دعوت از رسانه‌هایی که تشخیص می‌دهد و یا دسته‌بندی کردن آنها بر اساس موافق یا مخالف و حتی مخاطب قراردادن براساس این دسته‌بندی‌ها، در‌جهت نیل به خواسته‌های خود بکوشد و از قضا برای پیش نیامدن هرگونه مشکلی برای رسیدن به این هدف حتی  اطلاع رسانی و جریان آزاد اطلاعات را برنتابد. با این شیوه به‌نظر می‌رسد سازمان سینمایی در حرکتی عجیب و برای اولین بار در تمام دوره‌ها قصد دارد رابطه‌اش را با رسانه‌های مرجع و تاثیرگذار تا حد ممکن کاهش دهد و یا حتی قطع کند.

 با این اوصاف و در دولتی که شعارش تدبیر و امید و روشش حرکت بر مدار تعامل و اعتدال است،عجیب به‌نظر می‌رسد که سازمان سینمایی اینچنین عنان از کف داده و حتی در جلسه روز خبرنگار نیز حاضر نشده‌است از برخی خبرگزاری‌های فعال دعوت کند و صدای آنها را بشنود!و یا آنها را دسته‌بندی کند و در مقاطع مختلف با آنها جلسه بگذارد.

از سوی دیگر اگرچه روابط سازمان سینمایی مدعی است نشست‌هایی دیگر نیز در همین زمینه برگزار خواهد کرد اما  این‌کار سازمان سینمایی که هر دسته از رسانه‌ها در جلسه‌ای خاص حضور یابند و در کنار هم مخاطب رئیس سازمان سینمایی نباشند،آن هم در روز خبرنگار نوعی تفرقه انداختن میان رسانه‌ها و خبرنگاران است.قطعا دوستان رسانه‌ای که در این جلسه بوده‌اند نه در جریان پشت پرده ماجرا بوده‌اند و نه از چینش رسانه‌ها باخبر بودند.اما همان‌دوستان حتی ممکن است از این انتقاد ما یا سایر رسانه‌های فعال که دعوت نشده‌اند ناراحت و دلخور شوند.در حالی‌که هم ما و هم سایر رسانه‌های دعوت نشده می‌دانیم که آنها کوچکترین اطلاعی از این ماجرا نداشته‌اند و چه‌بسا از این تفرق و چینش هم ناراحت بوده‌اند.

به نظر می‌رسد برخی از مدیران سازمان سینمایی با رفتار جناحی قصد دارند، قطار سینما را از ریلی که ایوبی مدعی بود بر مدار آرامش طراحی می‌کندخارج کنند و شاید بهتر باشد رئیس محترم سازمان سینمایی به شکل جدی‌تر وارد گود شود. چرا که به هرحال همانقدر که ایوبی در این مدت به شناخت نسبی از فضای کلی سینما و چند دستگی‌های دست پیدا کرده به نظر می‌رسد باید در رفتار مدیران میانی نیز بیشتر نظارت کند تا خدای نکرده این مدیران که تاثیر زیادی در جریان کلی سینما ندارند با فضاسازی و محفلی کردن سازمان؛ حرکت آنرا از مسیر خارج نکنند.

و اما سخن آخر این‌که گویا در شرایطی که انتقادها از تلاش سازمان سینمایی برای اکران فیلم‌های حاشیه‌دار اوج گرفته‌است و حتی اعضای کمیسیون فرهنگی هم به آن واکنش نشان داده‌اند در جلسه سازمان سینمایی با برخی رسانه‌ها که عمدتا حامی این فیلم‌ها هستند؛ درباره همین فیلم‌ها و راه‌کارهایی برای حرکت در مسیر اکران فیلم‌های حاشیه‌دار و توقیفی بحث شده‌است. اتفاقی که در صورت صحت آن و اصرار سازمان سینمایی به اکران فیلم‌های مساله‌دار می‌تواند این سازمان را وارد حواشی ناخواسته‌ای کند که تمام انرژی و توان این سازمان را در‌عوض انجام فعالیت‌های مفید،به بیراهه می‌برد.

 

انتهای پیام / ا

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار