امروز : یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 20
۰۵:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 102442
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۲۰
تعداد بازدید: 117
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، اکبر کمیجانی در جمع خبرنگاران درباره یکسان‌سازی نرخ ارز در سال جاری اظهار داشت: در صورت ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، اکبر کمیجانی در جمع خبرنگاران درباره یکسان‌سازی نرخ ارز در سال جاری اظهار داشت: در صورت وجود منابع قابل قبول پایدار و ایجاد اطمینان لازم از ثبات بازار ارز این سیاست اجرایی خواهد شد.

وی افزود: برای اجرای سیاست یکسان‌سازی نرخ ارز علاوه بر نرخ تورم، منابع و درآمدهای نفتی و شرایط روابط خارجی کشور اثرگذار است و اگر حتی اعلام کنیم نرخ‌ها را یکسان کرده‌ایم اما بستر لازم فراهم نشود عملاً امکان ماندگاری نرخ ارز نخواهد بود و هر نوع ناپایداری در نرخ‌ها موجب عدم اطمینان شده و نآرامی در بازار ارز را به وجود خواهد آورد.

قائم مقام بانک مرکزی تأکید کرد: تمام تلاش ما مهار تورم، ثبات و پایداری بیشتر قیمت‌ها و بازارها است و هنوز هم باید این روند ادامه یابد؛ یکسان‌سازی نرخ ارز جزو اهداف میان‌مدت بانک مرکزی است و ما در صورتی که الزامات اجرا فراهم شود برای عملیاتی کردن آن گام برمی‌داریم.

کمیجانی در خصوص شاخص‌های جدید اقتصادی گفت: به زودی شاخص‌های سه ماهه سال 92 نهایی می‌شود که آمارها حکایت از کاهش شدت رکود دارد و امیدواریم در سال جاری رشد اقتصادی مثبت باشد.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی براینکه براساس بسته خروج غیر تورمی از رکود سیاست شناور و متناب با تورم انتظاری تعیین شده است؛ آیا با اجرای این سیاست نرخ سود متناسب با تغییر نرخ تورم هرچند وقت یکبار تغییر خواهد کرد، گفت: متناسب با شرایط و وضعیت اقتصادی هر مقدار که در جهت مهار تورم موفقیتی کسب کنیم، این احتمال وجود دارد که چگونگی تعیین نرخ سود به مکانیزم بازار و رقابت میان بانک‌ها تبدیل شود اما در نرخ‌های بالای تورمی بانک مرکزی مجبور است هدایت‌های لازم را داشته باشد.

کمیجانی گفت: هم‌اکنون با وجود اینکه نرخ تورم بسیار بالا است، تفاهم میان بانک‌ها برای نرخ سود سپرده مدنظر بانک مرکزی بود و مشروط براینکه تورم به سمت تک‌رقمی انتقال یابد و اقتصاد کلان هم از ثبات برخوردار شود قطعاً به سمت شناور شدن نرخ‌ها حرکت خواهیم کرد اما قطعاً ثبات نرخ تورم و اقتصاد کلان منجر به ثبات نرخ‌های سود بانکی می‌شود.

وی در واکنش به این نکته که با توجه به تجربه‌ای که هم‌اکنون از عدم اجرای دقیق نرخ سود تسهیلات مصوب شورای پول و اعتبار داریم آیا در چنین شرایطی شناورسازی نرخ سود منطقی است، گفت: باید این مسئله را در سطح کلان ببینیم و نمی‌توان به آن موردی نگاه کرد.

قائم مقام بانک مرکزی افزود:‌ مجموعه بررسی‌هایی که ما داشتیم نشان می‌دهد که ممکن است که برخی بانک‌ها به صورت موردی کوتاهی‌هایی در این زمینه داشته باشند اما در بعد کلان آرامشی در بازار پول حاکم شده و امیدواریم نتایج مورد نظر حاصل شود.

کمیجانی تصریح کرد: ممکن است اخباری به دست شما برسد که بانک‌ یا مؤسسه‌ای حرکاتی انجام می‌دهند که این مسائل کاملاً مورد توجه بخش نظارت بانک مرکزی است اما در بعد کلان ارزیابی ما این است که سیاست‌های پولی به کار گرفته شده توأم با موفقیت بوده است.

وی با بیان اینکه قبل از مصوبه شورای پول و اعتبار برای نرخ سود تسهیلات مبادله‌ای، بخش عمده تسهیلات در قالب عقود مشارکتی پرداخت می‌شد و دلیل اصلی آن تورم بالا و هزینه تمام شده بالا بود که با توافق نرخ سود سپرده 22 درصد به تدریج باید شاهد کاهش هزینه تمام شده بانک‌ها و به تبع آن تغییر ترکیب پرداخت تسهیلات مشارکتی و مبادله‌ای باشیم.

قائم مقام بانک مرکزی در پاسخ به این سؤال که آیا بانک مرکزی برای کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن که هم‌‌اکنون حدود 27 درصد است اقدامی را انجام نخواهد داد، گفت: همه این نرخ‌ها در بخش‌های مختلف اقتصادی متأثر از نرخ تورم است و ما راه نسبتاً طولانی و با موفقیتی را در 11 ماه گذشته طی کرده‌ایم و این مسیر ادامه می‌یابد و امیدواریم تا چند ماه آینده خبرهای خوبی در جهت کاهش نرخ تورم را اعلام کنیم.

کمیجانی افزود:‌این کاهش نرخ تورم می‌تواند زمینه را برای کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی در بخش‌های مختلف فراهم کند.

وی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی براینکه آیا بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار برای کاهش نرخ سود تسهیلات بخش کشاورزی برنامه‌ خاصی را در دستور کار قرار داده است، گفت: نرخی که برای تسهیلات در شورای پول و اعتبار به تصویب رسیده کماکان باید اجرا شود و البته ترتیباتی اتخاذ شده که آنچه مورد نظر مسئولان کشاورزی است در صورت تقبل یارانه‌ آن توسط دولت این حمایت صورت گیرد.

وی در پاسخ به این سؤال که بنابراین نرخ سود تسهیلات بخش کشاورزی تغییر نخواهد کرد، اظهار داشت: خیر؛ معتقدیم که باید نرخ‌های واحدی برای همه بخش‌ها تعیین کرد تا انحراف و رانت ایجاد نشود زیرا در سال‌های گذشته به اسم حمایت از بخش‌های مختلف نرخ سود تغییر کرد اما نتیجه آن به حمایت منجر نشد و معتقدیم باید این رانت‌ها از میان برداشته شود.

قائم مقام بانک مرکزی در خصوص همکاری بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی برای تصویب طرح‌های پیشنهادی این وزارتخانه در خصوص طرح صندوق پس انداز مسکن، گفت: جلسات ما هر هفته انجام می‌شود و امروز صبح دوستان مسکن با ما جلسه‌ای برای بررسی کارشناسی پیشنهادات‌شان داشتیم و دوست نداریم کار کارشناسی تا زمانی که به مرحله نهایی برسد، اعلام شود.

وی گفت: همانطور که اعلام شد موافقت با تأسیس صندوق‌های پس‌انداز مسکن صورت گرفته اما اگر با عجله بخواهیم صندوق‌های پس‌انداز مسکن را راه‌اندازی کنیم و منابع این صندوق‌ها برای بلندمدت و میان‌مدت پیش‌بینی نشود ما نگران این هستیم که این صندوق‌ها بار سنگینی شبیه مسکن مهر ایجاد کنند.
انتهای پیام/
 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار