امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۲۲:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 102471
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۲۳:۲۰
تعداد بازدید: 18
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حجت‌الاسلام و المسلمین محمدرضا رضوان‌طلب رئیس مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم ...

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حجت‌الاسلام و المسلمین محمدرضا رضوان‌طلب رئیس مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم در نشست خبری صبح امروز با ارائه بیوگرافی کوتاهی از خودش گفت: برای تحصیل و عضویت در هیات علمی از هیچ رانت و سهمیه‌ای استفاده نکرده‌ام، حتی برای دریافت مسئولیت در وزارت علوم نیز اصلا با فرجی دانا ارتباط نداشته‌ام و هیچ حزبی نیز مرا به مسئولیت دعوت نکرد.

رضوان‌طلب گفت: سخنرانی من در سالگرد 9 دی موجود است که این روز را به عنوان بیعت رضوان تشریح کردم  و در این مدت نیز احساس عزت و افتخار می‌کنم که رئیس جمهور در تمام سخنرانی‌ها همه را به تبعیت از ولایت فقیه سوق می‌دهد.

وی با بیان اینکه اگر جریان مخملی در کشور ما رسوخ نکرد به دلیل وجود رهبر است، گفت: مقام معظم رهبری در نزد منتقدان و محبان اعلم بودن خود را ثابت کرده‌اند و به نظر من وجود سلیقه‌های مختلف در نظام ایرادی ندارد و می‌تواند سازنده باشد.

وی با اشاره به شایعاتی نظیر تغییر قوانین جذب هیات علمی، گفت: قوانین و مقررات هیچ تغییری نکرده و اعمال نفوذی نیز وجود نداشته است فقط یک رویکرد تغییر کرده و آن هم این است که ما فکر نمی‌کنیم اگر کسی در نظام به هر کدام از مسئولان انتقاد کرد باید پرونده وی را ببندیم.

رئیس مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم اظهار داشت: این که یک عضو هیات علمی در انتخابات به چه کسی رای داده است به ما مرتبط نیست و حتی در آزمون اساتید نیز نباید چند آیه قرآن را برای سنجش میزان اشنایی آنها با مفاهیم در نظر بگیریم.

رضوان‌طلب ادامه داد:‌هر استادی که رفتارش با شاخص‌ها تطبیق داشته باشد تائید می‌شود و وزیر علوم حتی تا به حال یکبار هم به من نگفته است که چه کسی را قبول یا رد کنم.

رضوان‌طلب اظهار داشت: رئیس کارگروه تجدید نظر همان رئیس قبلی است که 17 سال در این پست فعالیت می‌کند و نفر دوم عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی است که معاون وزیر علوم در دوره نهم بوده است.

وی با بیان اینکه درگاه نخست ورود به دانشگاه شاخص‌های علمی است، گفت: همیشه توصیه وزیر این بوده است که سعی کنیم حق کسی ضایع نشود و ضوابط علمی را در نظر بگیریم، وزیر به ما گفت:‌نباید برای حفظ وزارت کار کنیم بلکه باید بر اساس قانون کار انجام دهیم.

وی افزود:‌گفتند وزیر علوم افراد فتنه‌گر را به دانشگاه بازگردانده است من پرونده‌ها را بازرسی کرده‌ام دیدم نفر اول با حکم دیوان عدالت اداری برگشته است و وزیر علوم نیز اطلاعی نداشته،‌نفر دوم درخواست مرخصی کرده بود که از دانشگاه اخراج شد و پس از درخواست بازنگری به دانشگاه بازگشت و هیچگونه مسئله سیاسی نبوده است، نفر سوم درخواست اعاده خدمت کرده بود و نفر چهارم را در رابطه با انتصابش ایراد گرفته‌اند. که انتصابات بدون استعلام مراجع ذیربط انجام نمی‌شود.

رئیس مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم اظهار داشت: بازگشت اعتماد اساتید به سیستم وزارت علوم اولین اقدام ما بوده است. اساتید در حال حاضر امنیت روانی دارند که این موضوع مهمترین بخش کار ما است.

وی افزود: تمام مسئولیت‌ها این گونه است که از طریق حراست‌ها در مورد سوابق استعلام می‌شود و در تفاهم‌نامه وزارت علوم با وزارت اطلاعات زمان پاسخگویی به استعلام را محدود کردیم تا روند گذشته تسهیل شود.

وی در رابطه با فراخوان جذب هیات علمی گفت: تا کنون 9 فراخوان دادیم و فراخوان دهم شهریور ماه اعلام می‌شود، پیش از این اعضا به گروه مربوطه مراجعه می‌کردند که این مسئله ظرفیت‌ها را در اختیار افراد محدودی قرار می‌داد که وزارت علوم برای یکسان‌سازی فرصت‌ها درگاه الکترونیک ایجاد کرد.

وی ادامه داد: در هر سال دو بار فراخوان داریم که شهریور ماه یکی از فراخوان‌ها اعلام می‌شود.

رضوان‌طلب اذعان داشت: تا روز گذشته شنبه 18 مرداد ماه 848 نفر ثبت‌نام کرده‌اند. از 12 مرداد ماه تا 29 مرداد ماه تاریخ بارگذاری است و سپس از اول شهریور ماه تا 6 شهریور ماه بررسی‌ها انجام می‌گیرد. پس از آن سایت برای متقاضیان بازگشایی شده و اطلاعات آنها به دانشگاه‌های مقصد ارسال می‌شود، سپس پرونده اولیه تشکیل و مصاحبه علمی و سپس عمومی انجام می‌شود و پس از آن نیز پرونده به هیات‌های اجرایی جذب می‌رود.

وی با بیان اینکه در 106 دانشگاه هیات اجرایی جذب داریم، گفت: البته دانشگاه پیام نور یک هیات جذب مرکزی دارد و وزیر علوم نیز در هیچ کدام از این هیات‌های اجرایی دخالتی ندارد‌، 4 نفر از ترکیب هیات اجرایی دانشگاه تهران از اصولگرایان هستند و وزیر نیز هیچ مخالفتی نداشته است.

وی با اشاره به صدور حکم 21 گروه هیات اجرایی با پیشنهاد روسای دانشگاه‌ها گفت: افرادی از اصولگرایان به من گفتند که اگر جزء هیات اجرایی نباشیم وزیر را استیضاح می‌کنیم ولی وزیر علوم هیچگاه دخالتی در ترکیب هیات اجرایی نداشت.

وی در رابطه با فرآیند جذب اعضای هیات علمی افزود: در 9 فراخوان گذشته 307 هزار نفر ثبت‌نام کردند که از این تعداد 6 هزار و 428 نفر تائید، 5 هزار نفر دعوت به مصاحبه شده‌اند، 18 نفر در مرحله تجدید نظر قرار گرفته‌اند و 3 هزار نفر در دانشگاه‌ها عدم اولویت خورد‌ه‌اند.

وی با اشاره به وضعیت پرونده‌های هیات علمی از اول فروردین سال 85 تا 30 اسفند 88 گفت: در مجموع از 7 هزار و 234 نفر 7 هزار و 151 نفر در اولویت قرار گرفته‌اند 75 نفر در اولویت نبودند و 8 نفر انصراف دادند.

رضوان‌طلب ادامه داد: همچنین در پرونده‌های هیات علمی از اول فروردین سال 89 تا 18 مرداد سال 93 از مجموع 26 هزار و 223 نفر، 25 هزار و 128 نفر در اولویت قرار گرفته‌اند 604 نفر در اولویت نبودند 246 نفر نیاز به تحقیق بیشتر و مصاحبه داشتند و 245 نفر  انصراف دادند.

وی ادامه داد:‌ وضعیت پرونده‌های هیات علمی از اول شهریور ماه سال 92 تا 31 تیرماه سال 93 نیز به این صورت بود که 5 هزار و 814 نفر در اولویت قرار گرفته‌اند، 71 نفر در اولویت نبودند، 246 نفر نیاز به تحقیق بیشتر و مصاحبه داشتند و 4 نفر انصراف دادند.

وی در رابطه با فرآیند تبدیل وضعیت هیات علمی گفت: اساتید در دانشگاه درخواست می‌کنند و اگر 60 درصد شرایط ارتقا را داشته باشند تبدیل وضعیت می‌شوند.

وی پیرامون بازگشت افراد اخراج شده از دانشگاه گفت:‌اگر فردی اخراج شده است باید ببینیم از سوی چه مرجعی اخراج شده زیرا عده‌ای به دیوان عدالت اجرایی مراجعه کرده و بعضی احکام است که این مسائل به ما ارتباطی ندارد.

وی در رابطه با فسخ جذب اعضای هیات علمی گفت:‌برای دانشگاه‌ها محدودیتی قرار نداده‌ایم، عوامل محدود کننده متعدد هستند که یکی از آنها مسائل مالی است ولی این مسئله به معنای توقف جذب نیست.

رضوان‌طلب گفت:‌ وزارت علوم بیش از 2 هزار ثبت‌نام راتبه تحصیلی را به 200نفر تقلیل داد زیرا با وجود تعداد بسیار فارغ‌التحصیل بیکار دلیل به بورس تحصیلی نیست.

رضوان‌طلب گفت:‌ هیچ قسمتی را از ساختار هیات حذف نکردیم  سه معاونت را تشکیل دادیم، در حیث سیاست‌گذاری‌ها کاملا زیر نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی هستیم.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها