امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۲۱:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 102504
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۲۳:۲۰
تعداد بازدید: 23
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - گروه جامعه: وضعیت عفاف و حجاب در جامعه مدتی است که با انتقاداتی از سوی فرهیختگان و عموم جامعه روبرو شده است و ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - گروه جامعه: وضعیت عفاف و حجاب در جامعه مدتی است که با انتقاداتی از سوی فرهیختگان و عموم جامعه روبرو شده است و چیزی که به عنوان یک خواسته از سوی آحاد مردم و نمایندگان جامعه زنان مطرح می‌شود رسیدگی به وضعیت موجود در زمینه عفاف و حجاب بود.

در زمینه عفاف و حجاب مصوبه‌ای از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی وجود دارد که در آن وظایف بسیاری از دستگاه‌ها تعیین شده است اما متأسفانه تا کنون این مصوبه در دستگاه‌ها اجرا نشده است و 27 سال بر زمین مانده بود.

* مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال 66

در بخشی از مصوبه عفاف و حجاب که در سال 66 توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید و لازم الاجرا شد بحث سالم سازی فضای کار بود که در تاریخ 16 مرداد 66 به دستگاه‌ها ابلاغ شده است و بر اساس این مصوبه حفظ‌ حدود اخلاق‌ اسلامی‌ در برخوردها و معاشرت‌ها مورد تأکید قرار گرفته ایت که متن این مصوبات به این شرح است:

1- دانشجویان‌ زن‌ و مرد لازم‌ است‌ در کلاس‌های‌ درس‌ در دو ردیف‌ جداگانه‌ بنشینند.

تبصره‌: هرگاه‌ در دانشگاهی‌ جدا کردن‌ کلاس‌های‌ مخصوص‌ زنان‌ و مردان‌ میسر باشد و مشکلی‌ از لحاظ‌ بودجه‌ و کیفیت‌ تحصیل‌ به‌ وجود نیاورد کلاسها باید جدا باشد.

2 - در بیمارستانهای‌ آموزشی‌ باید کوشش‌ شود که‌ به‌ تدریج‌ بخش‌های‌ بیماران‌ زن‌ و مرد از یکدیگر جدا باشد، و همچنین‌ هر جا میسر است‌ در اتاق‌های‌ عمل‌ از اختلاط‌ زن‌ و مرد خودداری‌ شود و حتی‌ المقدور از کادر پرستاری‌ زن‌ برای‌ زنان‌ و مردان‌ استفاده‌ شود و مسایل‌ شرعی‌ رعایت‌ گردد.

3 - در آزمایشگاه‌ها و بخش‌های‌ تزریقات‌ هرگاه‌ برای‌ تزریق‌ و پانسمان‌، هم‌ متخصص‌ مرد بود و هم‌ متخصص‌ زن‌، از متخصص‌ مرد برای‌ بیماران‌ مرد و از متخصص‌ زن‌ برای‌ بیماران‌ زن‌ استفاده‌ شود.

4 - در محل‌های‌ تردد و نصب‌ اعلانات‌ در دانشگاه‌ها، هرگاه‌ احتمال‌ ازدحام‌ رود، باید محل‌های‌ جداگانه‌ برای‌ زنان‌ و مردان‌ در نظر گرفته‌ شود.

5 - لازم‌ است‌ که‌ دانشجویان‌ زن‌ و مرد از آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها و سالن‌های‌ تشریح‌ و اتاق‌ کامپیوتر و غیره‌ حتی‌ المقدور در نوبتهای‌ خاص‌ و به‌ طور جداگانه‌ استفاده‌ کنند.

6 - سالن‌های‌ طراحی‌ و مدل‌ (آتلیه‌ها) و خود مدل‌ها باید منطبق‌ با شئون‌ اسلامی‌ باشد و محیط‌ کار حتی‌ المقدور برای‌

زنان‌ و مردان‌ جدا باشد.

7- دانشجویان‌ زن‌ و مرد لازم است‌ در گروه‌های‌ مجزا به‌ کارهای‌ گروهی‌ دانشجویی‌ از  قبیل‌ انجام‌ پروژه‌ها و طراحی‌

و کارهای‌ عملی‌ و مانند آن‌ بپردازند، مگر اینکه‌ مجزا کردن‌ زن‌ و مرد منجر به‌ مختلف‌ شدن‌ کار با تعطیلی‌ آن‌ گردد.

8 - دانشگاه‌ها باید تدابیری‌ اتخاذ کنند تا در محیط های‌ اداری‌ با توجه‌ به‌ امکانات‌ موجود از اختلاط‌ غیرضروری‌ زن‌ و مرد تا جایی‌ که‌ منجر به‌ اختلال‌ و تعطیل‌ کارها نشود جلوگیری‌ به‌ عمل‌ آورند.

9 - مسئولان‌ مرد باید از منشی‌های مرد استفاده‌ کنند.

10- در آن‌ قسمت‌ از دانشگاه‌ها که‌ عموم‌ مراجعه‌ کنندگان‌ مرد هستند (از قبیل‌ خوابگاه‌ها) لازم‌ است‌ از کارمندان‌ مرد استفاده‌ شود و در آن‌ قسمت‌ که‌ مراجعه کنندگان‌ زن‌ هستند از کارمندان‌ زن‌.

11 - اماکن‌ عمومی‌ مانند قرایت‌ خانه‌ کتابخانه‌ و خوابگاه‌ها و اتاق‌های‌ غذاخوری‌ باید از برای‌ زنان‌ و مردان‌ جدا باشد یا برای‌ هر جنس‌ از نوبت‌ جداگانه‌ استفاده‌ شود.

تبصره‌ - برای‌ اماکن‌ ورزشی‌ نوبت‌ استفاده‌ مردان‌ باید جدا از نوبت‌ زنان‌ باشد.

12 - روابط‌ میان‌ استادان‌ و دانشجویان‌ و کارمندان‌ باید مطابق‌ با مقررات‌ دانشگاهی‌ و ضوابط‌ اخلاق‌ اسلامی‌ باشد و

هرگاه‌ کسی‌ خلاف‌ آن‌ را مشاهده‌ کرد بنابر اصل‌ نهی‌ از منکر به‌ متخلفان‌ تذکر دهد و اگر تذکر او موثر واقع‌ نشد مراتب‌ را به‌ مقامات‌ مسوول‌ دانشگاه‌ اطلاع‌ دهد.

13 - زنان‌ در محیط‌ کار و تحصیل‌ باید از پوشش‌ اسلامی‌ استفاده‌ کنند و از پوشیدن‌ لباس‌های‌ تنگ‌و زننده‌ و آرایش‌ و تبرج‌ پرهیز کنند و مردان‌ نیز نباید از لباس‌های‌ زننده‌ استفاده‌ کنند.

14 - مسئول‌ اجرای‌ این‌ آیین‌نامه‌ رؤسای‌ دانشگاه‌ها و مدارس‌ عالی‌ خواهند بود که‌ می‌توانند با کمک‌ کمیته‌های‌ انضباطی‌ یا هیات‌های‌ رسیدگی‌ به‌ تخلفات‌ اداری‌ به‌ تخلفات‌ رسیدگی‌ نمایند.

سالم سازی فضای کار 27 سال بر زمین مانده بود

به این ترتیب دستگاه‌ها موظف شدند تا فضای کار را بر اساس تکریم و احترام به شخصیت زنان اصلاح کنند و شرایطی ایجاد شود که امنیت روحی و روانی زنان در فضای کار تأمین شود.

در اردیبهشت ماه سال جاری شهرداری تهران در اقدامی در جهت تکریم بانوان و ارتقای شغلی آنها بخشنامه‌ای را تدوین کرد که متأسفانه از سوی عده‌ای با عنوان تفکیک جنسیتی مطرح شد در صورتیکه بحث در این سازمان تفکیک جنسیتی نبوده است و نباید احترام به زنان و تکریم و ارتقای جایگاه آنان را با طرح موضوعی مانند تفکیک جنسیتی تحت الشعاع قرار داد.

کبری خزعلی رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان با تأیید اقدام انجام شده تصریح می‌کند که سالم سازی فضای کار مصوبه‌ای است که 27 سال بر زمین مانده بود و هم اکنون که یکی از دستگاه‌ها در انجام این کار پیش قدم شده است، گفت: باید تمام دستگاه‌ها از این سازمان الگو بگیرند.

وی با بیان اینکه تفکیک جنسیتی خواسته و مد نظر هیچ کس نیست، گفت: سالم سازی فضای کار تنها خواسته زنان کشور ما نیست و در کشورهای غربی مانند انگلیس و آمریکا هم که عده‌ای آنها را الگوی خود قرار داده‌اند این موضوع مورد تأکید قرار گرفته است و آنها معتقد هستند برای ارتقای علمی در دانشگاه‌ها و برای ارتقای اقتصادی در فضای کار باید این اقدام انجام شود.

وی افزود: برای حفظ و ارتقای کرامت زنان باید به دنبال حفظ آزادی زنان باشیم چراکه زنان مهمترین سرمایه‌ کشور را تربیت می‌کنند و در ازای این اقدام باید به آنها امکانات خاص و ویژه داده شود.

وی افزود: مصوبه سالم‌سازی فضای کار تاکید بر این دارد که زنان ابزار خدمت‌رسانی نباشند و هیچ وزارتخانه‌ای نمی‌تواند مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را نقض و یا با آن مخالفت کند چراکه این شورا یک نهاد فراقوه‌ای است و مصوبات آن برای تمام دستگاه‌ها لازم‌الاجرا است.

رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان ادامه داد: نظام جمهوری اسلامی افتخار می‌کند که آنگونه که باید در تکریم زن تلاش می‌کند و آزادی و کرامت زن را مدنظر قرار می‌دهد و این مجامع جهانی هستند که باید از این موضوع پیروی کنند و ما نباید در اجرای این قوانین بر طبق خواسته آنها عمل کنیم.

شأن زنان ایرانی منشی گری نیست

همچنین فرشته روح افزا معاون شورای فرهنگی اجتماعی زنان نیز با بیان اینکه سالم سازی فضای کار در جهت تکریم جایگاه زنان است گفت: منشی گری و تایپیست بودن شأن زنان ایرانی نیست و نباید این موضوع مورد سوءاستفاده برخی از منتقدان قرار گیرد.

وی ادامه داد: از دیگر موضوعاتی که همواره در اسلام مود تأکید قرار گرفته است جلوگیری از اختلاط و حدود محارم است سالم سازی محیط کار اقدامی است که باید سال‌‌های سال در نظام جمهوری اسلامی ایران  اجرا می‌شد و این موضوع از مطالبات جدی زنان جامعه ما است.

سالم فضای فضای کار در جهت تکریم بانوان خواسته آحاد جامعه است که نباید آن را با طرح مباحثی مانند تفکیک جنسیتی تحت الشعاع قرار داد.

وقتی تکریم بانوان به تفکیک جنسیتی تعبیر می‌شود

اولین واکنش‌ها به این اقدام از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بود که این بخشنامه را برخلاف خواست جامعه جهانی دانسته بود و خواستار لغو این بخشنامه شد.

همچنین رئیس جمهور نیز در ششمین سفر استانی هیأت دولت به استان چهار محال و بختیاری گفت: برای دولت تدبیر و امید فرقی بین این طایفه و آن طایفه، مذهب و مرد و زن وجود ندارد و هر کس شایسته تر است کار را بر دوش بگیرد. مگر می شود 50 درصد جامعه ما یعنی زنان به بهانه های مختلف به کار گرفته نشوند. زن های ما اهل عفافند و می دانند این جامعه ،اسلامی و اخلاقی است و زنان ما پیشتاز اخلاق هستند.

به دنبال این اظهار نظر امروز نیز معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با انتقاد از موضوع تفکیک جنسیتی گفت: سخنان رئیس جمهور تکلیف دولت را در این زمینه مشخص کرد و معاونت امور زنان نیز تا چند روز آینده مواضع خود را اعلام می‌کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز صراحتاً اعلام کرده است که با تفکیک جنسیتی مخالف است.

نکته قابل تأمل اینجا است چرا باید طرح موضوعاتی در جهت تکریم و ارتقای جایگاه زنان با مخالفت مواجه شود و با خلط شدن با موضوعاتی مانند تفکیک جنسیتی اهداف این طرح که در راستای حفظ حقوق زنان است زیر سؤال برود؟
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها