امروز : یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 20
۰۹:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 102510
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 63
به گزارش خبرنگار تاریخ پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، امروز 20 مرداد 1393 خورشیدی برابر با 14 شوال 1435 هجری و 11 آگوست 2014 میلادی است که ...

به گزارش خبرنگار تاریخ پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، امروز 20 مرداد 1393 خورشیدی برابر با 14 شوال 1435 هجری و 11 آگوست 2014 میلادی است که وقایع ذیل روی داده است.

رویدادهای مهم 20 مرداد در تقویم خورشیدی:
 
*به دنبال ورود قوای عثمانی به همدان امیرافخم حکمران از همدان خارج شد و شهر بدون حاکم ماند. (1295 ش)
 
* احمدشاه قاجار تهران را به سوی اروپا ترک کرد (1298 ش)

احمدشاه قاجار این اولین سفر آخرین پادشاه قاجار به اروپا بود. همراهان وی عبارت بودند از شاهزاده نصرت الدین میرزا نصرت السلطنه، شاهزاده فیروز میرزا نصرت الدوله وزیر امور خارجه، شاهزاده سرهنگ محمدحسین میرزا فیروز آجودان نظامی، شاهزاده اسدالله میرزا شهاب الدوله رئیس تشریفات، لقمان الدوله و حکیم الدوله (اطباء مخصوص)، سردار ناصر، اقبال الملک، خازن خلوت، مدحت الدوله، مشارالسلطان، میرالسلطنه و معین الملک رئیس دفتر مخصوص.
 
* اجباری شدن نام خانوادگی در ایران در دوره سلطنت رضاخان (1307 ش)
 
 
* اعلام نتایج رفراندوم مرداد 1332 برای انحلال مجلس (1332 ش)

رفراندوم بیستم مرداد 1332 (11 آگوست 1953) نتایج رفراندوم انحلال دوره هفدهم مجلس شورای ملی اعلام شد و نشان داد که مردم رای به پیشنهاد انحلال داده بودند. رفراندوم در تهران 12 امرداد برگزار شده بود و انجام آن و کار شمارش آراء در شهرستان‎ها تا 19امرداد ادامه داشت. دربار شاه این رفراندوم را قبول نداشت و مدعی بود که طبق اصلاحیه سال 1328 قانون اساسی، تنها شاه می‎تواند یک دوره پارلمانی را منحل کند و نه مردم! در آن روزها مطبوعات اروپا که مقالاتشان توسط خبرگزاری‎ها مخابره می‎شد اشاره به احتمال وقوع یک توطئه براندازی دولت مصدق با کمک دو دولت خارجی داشتند و مصدق به توصیه مشاوران خود، بیستم مرداد 1332 شش ژنرال و سه سرهنگ دیگررا بازنشسته کرد که برای پیشگیری از کودتای 28 مرداد خیلی دیر بود.

مشاوران مصدق ادامه حضور مردم در صحنه (تظاهرات خیابانی مداوم) را در آن شرایط توصیه کرده بودند که سفیر وقت آمریکا در تهران ادامه تظاهرات را باعث ترس کارکنان سفارت اعلام و تهدید به بستن سفارتخانه کرده بود که مصدق فریب خورد و خواست که تظاهرات پایان یابد و با این کار، عوامل مخالف جای هواداران اورا در خیابان‎ها گرفتند.
 
* فعالیت‎های سازمان انقلابی حزب توده در خارج طی یک مصاحبه مطبوعاتی تشریح شد. (1349 ش)
 
* تظاهرات عظیم مردم اصفهان علیه رژیم پهلوی و اعلام حکومت نظامی در این شهر (1357 ش)

تظاهرات عظیم مردم اصفهان علیه رژیم پهلوی همزمان با برپایی راهپیمایی‏‎های پراکنده که به ویژه پس از فاجعه 19 دی 56 در سراسر کشور انجام می‏‎شد و با آغاز ماه مبارک رمضان، تظاهرات قهرآمیز مردم اصفهان که از مدت‏‎ها قبل ادامه داشت در این روز به حادترین و انقلابی‎‏ترین چهره خود رسید. مردم اصفهان با تظاهرات بزرگ و وسیع خود، تمام سینماها، مشروب‎‏فروشی‏‎ها، بانک‎‏ها، ادارات دولتی و ساختمان حزب رستاخیز را به آتش کشیدند. در درگیری شدید و همه جانبه مردم با پلیس، عده‌‏ای کشته و زخمی شدند. مردم با قطع درختان در خیابان‏‌ها جهت جلوگیری از حرکت خودروهای مأموران انتظامی، سدّ معبر نمودند. به دنبال این حوادث، دولت در اصفهان حکومت نظامی اعلام کرد و سرلشکر ناجی به فرمانداری نظامی منصوب شد. با این‏حال، اوج‏گیری نهضت اسلامی و حضور مردم مذهبی و متدین اصفهان در راهپیمایی‏‎های گسترده، حکومت نظامی را بی‏ارزش کرد.
 
* راهپیمایی ضد رژیم مردم شیراز به مناسبت برگزاری جشن هنر در این شهر (1357 ش)

راهپیمایی ضد رژیم مردم شیراز جشن هنر شیراز که نوعی فستیوال بین‎‏المللی هنری بود، از چند سال قبل از آن تاریخ در شیراز برگزار می‎‏شد و با وجود مخارج سنگینی که در برداشت، هرگز مورد توجه و استقبال مردم قرار نمی‏‎گرفت بلکه اعتراض و انتقاد همگان را دامن می‎‏زد. در این جشن‏‌ها، صحنه‏‌های نامناسب و نامأنوس، نمایش‌‏های زننده و خلاف عفت عمومی به روی صحنه می‌‏آمد که با اعتراض شدید مردم روبرو می‏‌گردید. در این سال نیز قبل از شروع این جشن صدها تن از مردم شیراز برای بیان مخالفت خود با جشن هنر، تظاهرات ضدرژیم برپا کردند. در نتیجه این راهپیمایی، بین مردم و مأموران امنیتی و انتظامی زد و خورد شدیدی به وجود آمد و اوضاع شهر به هم ریخت.
 
 
* انتخاب شهید "محمدعلی رجایی" به عنوان نخست ‏وزیر جمهوری اسلامی ایران (1359 ش)

محمدعلی رجایی پس از انتخاب ابوالحسن بنی‏‎صدر به ریاست جمهوری، به دلیل آن که مجلس شورای اسلامی، نامزدهای معرفی شده از طرف او برای احراز پست نخست‏‌وزیری را واجد صلاحیت‏‌های اسلامی و انقلابی نمی‏‌دانست کار اختلاف مجلس با بنی ‏صدر بالا گرفت.

در نهایت قرار براین شد که از میان هیئت پنج نفره‌‏ای از نمایندگان مجلس، فردی به عنوان نخست وزیر معرفی گردد. از این رو پس از بررسی‏‌های طولانی و پس از حذف دو نفر از آنان به دلیل حزبی بودن،نظر هیئت سه نفره به اتفاق آرا بر این قرار گرفت که شهید رجایی شایستگی تصدی مسؤولیت خطیر نخست وزیری را دارد.

در جریان رای اعتماد مجلس که 153 رای موافق اخذ شد، شهید رجایی با سه جمله خود را اینگونه معرفی کرد: من مقلد امام، فرزند مجلس و برادر رییس جمهورم. بنی‏‎صدر ابتدا در برابر این انتخاب بنای مخالفت گذاشت ولی وقتی احساس کرد در مقابل مجلس کاری از پیش نخواهد بُرد به ناچار با این پیشنهاد موافقت نمود. اما در هر فرصت ممکن از تضعیف شخصیت شهید رجایی در افکار عمومی با به کارگیری تعابیر و القاب زشت و ناپسند خودداری نمی‌‏کرد. در برابر این جسارت‏‌ها و توهین‏‌های بنی‏‌صدر به عنوان رییس جمهور، شهید رجایی با توجه به حساسیت جو موجود، تمامی این تلخی‏‌ها و اهانت‏‌ها را در کمال صبر و بردباری و متانت تحمل و در مواقع لزوم با ارایه استدلال‏‌های محکم و منطقی به ایرادات مکرر بنی صدر پاسخ می‏‌داد. سرانجام کارشکنی‏‌های بنی‏‌صدر و اختلاف‏‌آفرینی او کار را به جایی رسانید که بنا به توصیه حضرت امام، مجلس شورای اسلامی مسأله عدم کفایت سیاسی او را با توجه به اخباری که دالّ بر مسلّح کردن منافقین توسط او بود به بحث گذاشت و با رای مثبت به آن، بنی صدر از ریاست جمهوری عزل گردید.
 
*درگذشت احمد رائض؛ مینیاتوریست برجسته معاصر (1372 ش)

احمد رائض نقاش احمد رائض نقاش، مینیاتوریست و تذهیب‎‏کار برجسته معاصر به سال 1298شمسی در اصفهان زاده شد. رائض در سن 12 سالگی به شوق آموختن نقاشی به خدمت و شاگردی حاج مصورالملکی درآمد و مدت 8 سال به کارآموزی و هنرجوئی مشغول شده و تحت نظر استاد در رشته‏‎های نقاشی، تذهیب و نگارگری کسب مهارت نمود. وی پس از طی مرحله آموزش، کارگاهی در اصفهان دائر نمود و به خلق آثاری زیبا پرداخت که اکثر این کارها به کشور آلمان صادر شده است. رائض، موضوع مینیاتورهای خود را از خمسه نظامی - که در زمره دشوارترین موضوعات در نقاشی به‏‌شمار می‌‏رود - انتخاب می‏‌کرد.

یکی از آثار بسیار جالب و قابل توجه رائض تابلو مینیاتوری بود که یک‏صد و چهل و پنج صورت، در آن تصویر شده بود. این تابلو هم‏اکنون در موزه سوئیس نگهداری می‌شود. تابلو مینیاتور مزبور - قبل از آن‏که به‏ وسیله یک تاجر ایرانی خریداری و به سوئیس ارسال شود - مورد توجه رئیس وقت هنرهای زیبای کشور قرار گرفت به‏ همین جهت، به تهران فراخوانده شد و کوش‌ش‏های هنری خود را در هنرهای زیبای کشور متمرکز ساخت. وی ابتدا به تهیه طرح‏‎های اسلیمی و ختائی برای کارگاه‎‏های کاشی‌سازی و منبت‌کاری می‏‎پرداخت ولی بعد از مدتی که کارگاه میناسازی هنرهای زیبای کشور تأسیس شد، تصدی کارگاه مزبور را عهده‌دار گردید. آثار کارگاه میناسازی هنرهای زیبای کشور در نمایشگاه‎‏های مختلف جهانی نمایش داده شد و مورد توجه و استقبال هم واقع گردید. در سال 1959میلادی آثار میناسازی کارگاه مزبور در نمایشگاه جهانی بروکسل عرضه گردید و به اخذ مدال نقره و دیپلم هنری افتخاری نائل آمد. از احمد رائض بیش از 145 تابلوی نقاشی به نقش صورت به سبک مینیاتور باقی است که اکنون در موزه‎‏های سوئیس نگهداری می‏‌شوند. هم‏چنین تعدادی از آثار نقره‌‏کاری و قلم‏زنی وی در موزه هنرهای ملی موجود است. استاد احمد رائض سرانجام در بیستم مردادماه 1372شمسی در سن 74 سالگی چشم از جهان فروبست.
 
* آخرین کسوف قرن بیستم از "چابهار" تا "ماکو" (1378 ش)

آخرین کسوف قرن بیستم در چنین روزی در سال 1999 میلادی (1378شمسی) آخرین کسوف قرن بیستم اتفاق افتاد . این کسوف به طور واضحی در ایران رویت شد و تقریبا تمامی مناطق ایران آن را رویت کردند.
 
 
رویدادهای مهم این روز در تقویم قمری (14 شوال):
 
*رحلت فقیه، محدث و متکلم شهیر "قطب ‏الدین راوندی" (573 ق)

قطب ‏الدین راوندی امام قطب الدین ابوالحسن سعید بن هبة اللَّه بن حسین راوندی پس از تحصیل مقدمات به سرعت مدارج علمی را طی کرد.

وی از شاگردان خاص علامه طبرسی صاحب تفسیر مجمع البیان و دیگر اساتید عصر بود. ابن شهر آشوب، علی بن محمد المدائنی و دو فرزندش حسین و محمد از شاگردان قطب و فقهای زمان بوده‎‏اند. قطب الدین راوندی در تفسیر، نهج البلاغه، کلام، فلسفه، فقه، حدیث، تاریخ، اصول فقه و شعر و ادب استاد زمانه بود و در هر کدام دارای تالیفاتی می‏‎باشد. که اُمّ القُرآن، تفسیرالقرآن، الاختلافات، رسالةُالفقها، فِقهُ القرآن و... از آن جمله‎‏اند. این عالم بزرگ و این فقیه ربانی سرانجام در سال 573 قمری در شهر مقدس قم جان به جان آفرین تسلیم کرد و در جوار حرم مطهر حضرت معصومه به خاک سپرده شد. روزی که پس از هشتصد سال، قصد بازسازی صحن مبارک را داشتند، با پیکر سالم و سیمای نورانی این عارف باللَّه مواجه شدند و حسب الامر حضرت آیت‎اللَّه مرعشی نجفی، سنگ قبر بلندی بر فراز مزارش نصب کردند.
 
رویدادهای مهم این روز در تقویم میلادی (11 آگوست):
 
* وقوع جنگ دریایی ایران و یونانیان در دماغه آرتمیسیوم (480 پیش از میلاد)

«اوریبیادسEurybiades» فرمانده اسپارتی بخشی از ناوگان اتحادیه یونانیان که از نتیجه جنگ ترموپیل و کشته شدن لئونیداس پادشاه اسپارت با همه نیروهایش در این تنگه، آگاه نبود تصمیم گرفت که با 127 کشتی سه ردیف پاروزن ( تریرمTrireme) به ناوگان ایران که به موازات نیروی زمینی خود در حرکت بود و آذوقه رسانی می‎کرد شبیخون بزند.

هدف از این حمله آسیب رسانی به کشتی‎های حامل خواربار بود که زیر حمایت کشتی‎های جنگی قرار داشتند. اوریبیادس گمان کرده بود که با از دست رفتن کشتی‎های حامل خواربار، ارتش عظیم ایران ناچار به بازگشت خواهد شد.

فرماندهی ناوگان ایران با مشاهده تحرکاتی در میان کشتی‎های یونانی، متوجه نقشه حمله شده بود و برای خنثی کردن آن، شماری از کشتی‎های خود را مامور کرده بود که جزیره «اوویا» را دور بزنند و 127 کشتی یونانی را محاصره کنند که اوریبیادس از طریق یک یونانی فراری از ناوگان ایران (از مردم ایونی ـ غرب ترکیه امروز) متوجه قضیه شد و بی درنگ (همان روز) دست به حمله زد.

وی در جریان زد و خورد که دریا هم توفانی شده بود اطلاع یافت که لئونیداس کشته شده و جنگ ترموپیل پایان یافته و نیروی زمینی ایران حرکت به سوی آتن را آغاز کرده است که از ادامه جنگ دست کشید و با کشتی‎هایش که تعدادی از آنها هم از دست رفته بودند با عجله عازم سالامیس شد تا در انتقال خانواده‎های آتنی از شهر و انتقال آنان به جزایر دوردست کمک کند. چون جنگ دریایی یازدهم اوت در دماغه آرتمیسیوم واقع در شمال جزیره «اوویا» روی داده بود این جنگ در تاریخ به نبرد دریایی آرتمیسیوم Artemisium معروف شده است. معبد آرتمیس در همان داغه قرار دارد. شرح این نبرد را هرودوت نوشته و تعداد کشتی‎های ایران را چند برابر شمار واقعی گزارش کرده است.
 
*تأسیس رسمی مذهب "پروتستان" توسط "مارتین لوتر" (1529 م)

مارتین لوتر پروتستان عنوان نهضتی دینی در عالم مسیحیت است که در قرن شانزدهم میلادی با هدف اصلاح دینی توسط مارتین لوتر آغاز شد. آغاز قیام مارتین برضد کلیسای کاتولیک و استبداد روحانی، بر سر مسئله آمرزش گناهان از طرف کشیشان و پاپ بود.

لوتِر آلمانی نهضت خود را پس از آن آغاز کرد که برخلاف دستور پاپ، کتاب انجیل را به زبان آلمانی ترجمه کرد و درصدد شکستن طلسم تعصبات خشک مذهب کاتولیک بود.

با ترجمه آلمانی انجیل و نشر عقاید لوتر، بسیاری از مردم به او گرایش پیدا کردند و علی‏‎رغم مخالفت کلیسای کاتولیک، مارتین لوتر در یازدهم اوت 1529میلادی، تأسیس رسمی مذهب پروتستان را اعلام کرد. لفظ پروتستان به معنی معترض است. این لفظ در ابتدا به چند تن از امرای امپراتوری مقدس اطلاق می‎‏شد که در مقابل تصمیم مجلس مبنی بر منع هرگونه تجدید نظر در دین، رسماً اعتراض‎‏نامه‎‏ای صادر کردند.

آیین پروتستان در همه ممالک، اصول آزادی فردی در امور دینی و دنیایى، قضاوت شخصی و تساهل دینی در مقابل اطاعت از سنت و مقامات رسمی دینی را در بر دارد. اساس این مذهب این است که فرد مسیحی فقط در برابر خدا مسئول است نه در برابر کلیسا. پیروان پروتستانْ کتاب مقدس را بر همین اساس تفسیر می‏‎کنند و نظریاتشان درباره اعمال و وظایف کلیسا و آیین‏‎های مقدسْ ناشی از همین دیدگاه می‎‏باشد. از حدود پانصد سال پیش تاکنون فرقه‏‎های بی‏‎شماری در مسیحیت پدید آمده‎‏اند. پروتستان‏‎ها به رهبری متمرکز عقیده ندارند و برای روحانیت مسیحی ارزش چندانی قائل نیستند. پروتستان‏‎ها بسیاری از اعتقادات فرقه‏‎های دیگر را رد می‏‎کنند و نوعی مسیحیت پیراسته را می‏‎پذیرند.

از جمله ویژگی‏‎ها و تفکر پروتستانی، فردگرایى، تاکید بر آزادی فردی، تساهل و مدارا، تکیه بر تولید و گسترش ثروت، عبادت دانستن کار، موهبت الهی دانستن ثروت و ممدوح دانستن آن را می‎‏توان برشمرد. آیین پروتستان امروزه عمدتاً در کشورهای شمال اروپا شامل نروژ فنلاند و سوئد و در کشورهای آلمان، انگلستان، فرانسه، سوئیس، مجارستان و بخش‎‏هایی از امریکا، حضور دارند.
 
* امضای «قرارداد سیفر» (سور) میان عثمانی و متفقین (1920 م)

قرارداد سیفرجنگ جهانی اول که از سال 1914میلادی آغاز شد و مدت چهار سال به طول انجامید، علاوه بر نتایج سیاسی، نظامی و اقتصادی آن، در عرصه جغرافیایى نیز آثاری برجای گذاشت. ورود دولت عثمانی به صحنه جنگ باعث شد تا برنامه‏‎ریزی دولت‏‎ها و به ویژه دولت استعماری انگلستان به ثمر نشنید و پهناورترین امپراتوری اسلامی در قرون اخیر، روند اضمحلال و فروپاشی را طی نماید. یکی از معاهداتی که این روند را تسریع بخشید، امضای قرارداد صلحی است که متفقین در 11 اوت 1920میلادی در شهر سیفِر فرانسه با دولت عثمانی امضاء نمودند. براساس این پیمان که به قرارداد سیفر (سور) معروف شد، دولت عثمانی از حقوق خود نسبت به برخی مناطق اروپایى دست برداشت و از عنوان یک دولتِ اروپایى حذف شد. تنگه‏‎های بسفر و داردانل تحت اداره بین ‏المللی درآمد و استقلال و یا جدایى ارمنستان، حجاز، مصر، قبرس و... از این امپراتوری تأیید گردید.

مناطق تحت مالکیت عثمانی در افریقا و دریای اژه به دیگران واگذار شد. شمار نیروهای مسلح آن کاهش یافته و کنترل گردید. در حقیقت قرارداد سیفر خطّ پایانی بر سیادت و حاکمیت امپراتوری عثمانی کشید.

چندی پس از آن با استقلال مناطق تحت کنترل عثمانی، کشور ترکیه جای‏گزین این امپراتوری کهن گردید.
انتهای پیام/
 
   

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار