امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۲۲:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 102516
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 57
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «نوری المالکی» نخست‌وزیر عراق بامداد دوشنبه با انتقاد از «فؤاد معصوم» رئیس‌جمهور جدید این کشور به دلیل ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «نوری المالکی» نخست‌وزیر عراق بامداد دوشنبه با انتقاد از «فؤاد معصوم» رئیس‌جمهور جدید این کشور به دلیل به تعویق انداختن زمان درخواست تشکیل دولت، وی را به نقض قانون اساسی متهم کرد.

آقای مالکی که در برنامه‌ای از پیش اعلام نشده در برابر دوربین‌ها حضور یافت، در بخشی از بیانیه خود گفت: «من نسبت به نقض انتخاب رأی‌دهندگان هشدار داده بودم. من نسبت به خطر نقض قانون اساسی به رئیس‌جمهور و پارلمان هشدار داده بودم.»

وی با بیان اینکه آقای معصوم دو بار با عدم درخواست از بزرگترین بلوک پارلمان برای تشکیل دولت «قانون اساسی را نقض کرده است»، گفت: «من شکایت رسمی‌ای علیه رئیس‌جمهور معصوم تقدیم دیوان عالی خواهم کرد. از پارلمان هم می‌خواهم موضوع نقض قانون اساسی از سوی رئیس‌جمهور را در دستور کار قرار دهد.»

وی با «کودتا» خواندن روند کنونی، عدم درخواست تشکیل دولت را «نقض عمدی قانون اساسی» توصیف کرد و گفت این وضعیت به «نابودی قانون اساسی و کشور منجر می‌شود.»

نخست‌وزیر عراق در پایان از نیروهای امنیتی و عشایر عراقی خواست به نبرد خود علیه گروه تروریستی «داعش» ادامه دهند و گفت: «ما با تروریست‌ها و کسانی که قانون اساسی را نقض می‌کنند، مبارزه می‌کنیم.»

بر اساس قانون اساسی عراق، رئیس‌جمهور این کشور باید تاکنون بر اساس تفسیر دیوان عالی این کشور بزرگترین بلوک پارلمان را تعیین کرده و تشکیل دولت را خواستار می‌شد. با این حال این اقدام هنوز صورت نگرفته و اختلافات بر سر تعیین گزینه نخست‌وزیری تشکیل دولت در عراق را به تعویق انداخته است.

پارلمان عراق قرار بود صبح دوشنبه برای بررسی گزینه نخست‌وزیری تشکیل جلسه دهد، با این حال برخی منابع گزارش داده‌اند که فرصت معرفی نامزد تصدی این پست تا 19 اوت (28 مرداد) به تعویق افتاده است.

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار