امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۲۱:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 102629
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 79
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ـ سجاد اسلامیان: سال‌هاست از سانفرانسیسکو و لس‌آنجلس تا کوالالامپور جشنواره‌های فیلم عربی با توجه به جهان عرب و ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ـ سجاد اسلامیان: سال‌هاست از سانفرانسیسکو و لس‌آنجلس تا کوالالامپور جشنواره‌های فیلم عربی با توجه به جهان عرب و برای هدایت سیاست‌های صاحبان صنعت سینما در جهان عرب در حال برگزاری است.

این همان نوع سیاستی است که به نوعی دیگر درباره سینمای ایران در جهان شکل گرفته و دنبال می‌شود؛ سیاستی که از جشنواره فیلم‌های ایرانی سانفرانسیسکو و لندن تا بخش‌های ویژه جشنواره‌ها برای ایران دیده می‌شود.

جای این گونه جشنواره‌ها در ایران برای هدایت صاحبان صنایع سینما در کشورهای مختلف به‌ویژه برای کشوری که ادعای صدور فرهنگی انقلاب خود را دارد، بسیار خالی بوده و هست.

البته در دولت دهم و سازمان سینمایی پس از آغاز انقلاب‌های عربی تلاش‌هایی برای این امر صورت گرفت و حضور تیم‌هایی از سینمای مصر و تونس در ایران از این نمونه بود؛ چه اینکه شکل‌گیری جشنواره فیلم افق‌نو و کنفرانس هالیوودیسم با نگاهی بازتر تلاش می‌کرد و می‌توانست چنین هدفی را در بلند مدت ثمره دهد.

اما روز گذشته سازمان سینمایی در خبری به زبان حجت‌الله ایوبی از برگزاری نخستین جشنواره فیلم و کنفرانس بین‌المللی مردم فلسطین خبر داد و گفت: با توجه به ضرورت این مسئله(فلسطین) سازمان سینمایی تصمیم به برگزاری نخستین جشنواره فیلم و کنفرانس بین المللی مردم فلسطین گرفت.

وی عنوان کرده است که: امور مطالعاتی و تصمیم‌سازی برای برپایی تخصصی و علمی این رویداد فرهنگی ـ هنری به منظور پایه‌گذاری نگاهی همسو میان اهالی هنر برای هم‌افزائی و توجه به قابلیت‌ها و ظرفیت‌سازی‌های فرهنگی ـ هنری موجود در میان کشورهای مسلمان و دیگر شخصیت‌های آزاده و غیرمسلمان درباره مسئله فلسطین انجام شده است.

ایوبی این رویداد سینمایی را بخشی از «استراتژی بین‌المللی سازمان سینمایی در حوزه دیپلماسی فرهنگی» عنوان کرده و تاکید کرده است: نمایش و به تصویر کشیدن جنایات رژیم جعلی و کودک کش صهیونیستی از وجوه انسانی، تمدنی و هویتی یکی از کارویژه های این حرکت فرهنگی است.

بنابر این گزارش، این حرکت در اقدام اول یک حرکت نیکو به نظر می‌رسد اما برای موفقیت شروط بسیاری دارد یکی از آنها این است که همانگونه که ایوبی گفته است «امور مطالعاتی» آن به خوبی انجام شده باشد.

یکی دیگر از شروط موفیقت این کار استفاده از همه جریان‌های حاضر در سینمای عرب و فلسطین است؛ از فلسطینیانی که درون اسرائیل فیلم می‌سازند تا آوارگان فلسطینی که در خارج فیلم‌سازی می‌کنند اما این امر نباید موجب شود که ضریب‌دهی و جایزه‌دهی این جشنواره به فیلم‌هایی تعلق بگیرد که سیاست‌های همزیستی‌مسالمت‌آمیز اعراب و اسرائیل را با قدرت دنبال می‌کنند.

نگرانی‌ها در این باره هنگامی بیشتر می‌شود که نگاهی به بخش بین‌الملل جشنواره فجر و بی‌سیاستی آن موجب شده است که فیلم‌هایی در این بخش از جشنواره موفق می‌شوند که کمتر با سیاست‌های دیپلماسی فرهنگی ایران همراهی دارند.

چه اینکه «بیرق طلایی» یا جایزه مصطفی عقاد این جشنواره که با نگاه به سینمای جهان اسلام راه‌اندازی شده بود در اکثر سال‌های گذشته به فیلم‌های ایرانی تعلق گرفته است.

در ابتدای این اقدام مثبت سازمان سینمایی باید نشست و منتظر بود و دید که چه سیاستی برای بلند مدت برای این جشنواره در نظر گرفته شده و یا اینکه این جشنواره یک دوره‌ای خواهد بود و آرزو کنیم در صورت موفقیت دولت بعدی که می‌آید چون این دولت عمل نکرده و آن را چون افق‌نو لغو نکند.
انتهای پیام/س

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها