امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۱۹:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 102638
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 26
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; – گروه ادبیات انقلاب اسلامی؛ بزرگی در توصیف رمز ماندگاری شعر یک  شاعر گفته بود، شاعرانی می مانند که آنچه یک ملت ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; – گروه ادبیات انقلاب اسلامی؛ بزرگی در توصیف رمز ماندگاری شعر یک  شاعر گفته بود، شاعرانی می مانند که آنچه یک ملت از شاعرش میخواهد در شعر آنها بیابد واین یعنی حکمتی واسعه که باید شاعر با دانش و بینش به آن دست یافته باشد تاشعر او آینه آرزوها، حسرت ها، غمها و شادمانی ها و تمام بایدها و نبایدهای ملتش باشد.

از این منظر وقتی به تاریخ شعر فارسی می نگریم  می بینیم  در بین شاعران ماندگار شعر فارسی اکثر قریب به اتفاق را مردان شکل داده اند و تعداد زنان به تعداد انگشت های یک دست نیز به زحمت میرسد واین واقعیتی است که با آن مواجهیم اگرچه بسیار تلخ باشد.

در دوره معاصر و خصوصا در همین سال های پس از پیروزی انقلاب ،خودم به شخصه شاهد بوده ام که در شروع کار شاعری به لحاظ کمی تعداد خانم هایی که در گردونه شعر حضور دارند به مراتب از آقایان بیشتر است و شور و شوق و حضور و فعالیت چشمگیر تری دارند. در جشنواره ها و مسابقات دانش آموزی و دانشجویی به خوبی این تفاوت را به لحاظ کمی بین آقایان و خانم ها شاهدیم.

اما همین الان اگر از شما بخواهند ده شاعر ماندگار پس از انقلاب را نام ببرید،بعید میدانم که در بین نامزدهای شما یک مورد هم از شاعران زن وجودداشته باشد، به راستی چرا اینگونه است؟ من به همان ملاک آن بزرگ برمیگردم که آنچه یک ملت از شاعرش میخواهد  احتمالا در شعر این گروه از شاعران کمتر یافت می شود.

شعر در آغاز سرودن بیشتر احساس است و به مرور که شاعر بیشتر با هستی درگیر می شود اندیشه اش عمق می یابد و دریافتهایش از جهان و انسان ژرف تر می شود و حرکت شعرش به سمت  و سویی می رود که  مولفه های ماندگاری در آن به جلوه می آیند و چون خانم ها معمولا درادامه کار سرودن یکی یکی ازگردونه خارج می شوند آنگاه که زمان سرودن های برآورنده انتظار یک ملت میرسد خانم ها حضورندارند.

انقلاب اسلامی زمینه  مساعد را برای  استمرار این حضوررا برای  زنان فراهم کرده است و اکنون می رویم که دربین نسل های از پی آمده شعر انقلاب اسلامی  حضور زنانی را د اشته باشیم که همچنان پرشور در عرصه حضور داشته باشند و موانعی که تاپیش از این در طول تاریخ جلو استمرار حضور آنان را تا فتح قله ها میگرفت برداشته شده است.

اینچنین است که دربین نسل اکنون شعر انقلاب زنانی را می بینیم که همپای مردان نامشان پرطنین  است ، و تداوم حضور آنها تا خط پایان نوید ظهور چهره های ماندگاری از شعر دربین زنان دراین دوره را به همراه دارد. زنان شاعری که هم به لحاظ کمی و هم کیفی و هم تنوع مضامین وهم استمرار سرودن ،موجب شده است که توشه این همپایی و همراهی را دوش به دوش مردان در کوله بار شعرشان داشته باشند و یکی از این نام های پر طنین در بین هم نسلان خود،پروانه نجاتی است.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها