امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۲۱:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 102673
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۴۴
تعداد بازدید: 86
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از نوشهر، مازندران به واسطه برخورداری از موهبت‌های جنگل و کوه و دریا، دارای موقعیت توریستی ویژه‌ای در بین

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از نوشهر، مازندران به واسطه برخورداری از موهبت‌های جنگل و کوه و دریا، دارای موقعیت توریستی ویژه‌ای در بین سایر استان‌های کشور است و به همین دلیل، گردشگران زیادی را از سراسر کشور و حتی کشورهای خارجی، به سوی خود می‌کشاند که البته هر سال نیز بر تعداد انبوه حضور و توقف گردشگران داخلی و خارجی در این استان سبز و پهناور افزوده می‌شود و این موضوع جایگاه مازندران را در حوزه گردشگری، بسیار مهم ساخته است.

اما در این میان، غرب استان مازندران به علت نزدیکی کوه و جنگل و دریا، بیشترین حجم مسافران و گردشگران را در طول ایام سال و به ویژه تعطیلات بلندمدت تابستانه، ایام نوروز و حتی تعطیلات آخر هفته را به خود اختصاص می‌دهد و این هشداری برای توسعه و ارتقای بسترهای مورد نیاز در حوزه گردشگری است.

این روزها که بیش از یک‌ماه از تعطیلات تابستانه را پشت سر گذاشته‌ایم و ماه مبارک رمضان به اتمام رسیده است، در دور دوم سفرهای تابستانی باز هم غرب مازندران میزبان میلیون‌ها مسافر و گردشگر شده است که نیازمند مدیریتی ویژه در بخش‌های مختلف و به ویژه بحث اسکان مسافران است.

یک گردشگر وقتی پا به استان سرسبز مازندران می‌گذارد توقع آن را دارد که شرایط را برای توقف و اسکان خود فراهم ببیند تا هم بتواند با آرامش خیال از تعطیلات خود بهرمند شده و هم از موهبت‌های طبیعی خدادادی و امکانات گردشگری لذت ببرد و هم این اندیشه را نیز در سر بپروراند که بار دیگر در اولین فرصت به مازندران آمده و تجدید خاطره کند.

اکنون باید دید تا کنون در این زمینه چه موفقیت‌هایی به دست آمده و یا به دست خواهد آمد، آیا به اندازه کافی در زمینه ایجاد و یا توسعه زیرساخت‌ها در غرب مازندران و به‌ویژه شهرستان‌های نوشهر و چالوس که هم‌مرز با پایتخت و نیز در ورودی مازندران قرار دارند توجه شده است و تا چه اندازه بسترهای لازم برای جذب و رضایتمندی گردشگران فراهم شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان نوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در نوشهر گفت: اسکان و اقامت برای یک گردشگر در درجه اول از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و گردشگر نیاز دارد تا از هر نظر آسایش و آرامش خاطر لازم را در این زمینه داشته باشد که میزان مبلغ اجاره نیز یکی از آن موارد مهم برای یک گردشگر است.

حسین متاجی بر لزوم نظارت بر قیمت‌های اجاره ویلاها و اقامتگاه‌های استیجاری خصوصی تاکید کرد و افزود: هفت مرکز رزرواسیون در نوشهر و چالوس فعال هستند که مسافران و گردشگران می‌توانند قبل از حرکت از مقصد خود، وارد سامانه این مرکز شده و محل اسکان مورد نظر خود را با قیمت‌های مصوب که زیر نظر میراث فرهنگی است، انتخاب کنند.

متاجی بیان کرد: 6 مرکز اطلاع‌رسانی در سطح شهرستان نوشهر دایر و فعال است، اطلاعات لازم گردشگری را در اختیار گردشگران قرار می‌دهند و از این بابت دغدغه‌ای وجود ندارد.

وی درباره ساماندهی تابلو به‌دستان جاده‌ای تصریح کرد: در حوزه ساماندهی تابلو به‌دستان کنار خیابان‌ها، تا کنون موفقیتی نداشتیم و تابلو به‌دستان نیز برای آنکه از دادن مالیات فرار کنند، تن به سیاست‌های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نمی‌دهند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان نوشهر، درباره نظارت بر تابلو به‌دستان کنار خیابان‌ها که ویلاهای استیجاری را به مسافران و گردشگران پیشنهاد می‌کنند، اظهار داشت: فعالیت هیچ یک از تابلو به‌دستانی که در کنار خیابان‌ها و حریم جاده‌ها با نشان دادن تابلوهای ویلا و دیگر اماکن استیجاری سعی در جذب مسافران و گردشگران برای اسکان را دارند، در نظارت این اداره قرار ندارد.

وی با بیان اینکه فعالیت‌های این افراد در کنار خیابان‌ها، ارتباطی با میراث فرهنگی ندارد، خاطرنشان کرد: این افراد، مسافران و گردشگران را در منازل و ویلاهای شخصی خودشان اسکان می‌دهند و بنابراین در صورت بروز حوادث احتمالی، هیچ‌گونه مسئولیتی بر عهده میراث فرهنگی نخواهد بود.

متاجی در پایان با اشاره به اینکه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان نوشهر، آمادگی و تمایل بسیار زیادی برای شناسنامه‌دار کردن این افراد در راستای ساماندهی بهتر اسکان مسافران و گردشگران در حوزه شهرستان نوشهر را دارد، یادآور شد: برای این امر باید دولت تدابیر و سیاست‌های تشویقی را برای جلب اعتماد و اقدام تابلو به‌دستان به منظور ساماندهی آنها در پیش گیرد تا فضای گردشگری نوشهر که فضای مطلوبی است، به فضایی بهتر و مطلوب‌تر برای گردشگران تبدیل شود.

انتهای پیام/86019/گ40

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار