امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۳:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 102674
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۹:۳۷
تعداد بازدید: 168
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از تبریز به نقل از دفتر نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس، محمدحسین فرهنگی اظهار داشت:‌ در ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از تبریز به نقل از دفتر نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس، محمدحسین فرهنگی اظهار داشت:‌ در حوزه‌های مختلف شاهد تبدیل توجیه ناتوانی‌ها به فرهنگ عمومی تقلیل‌گرایی هستیم، شناسایی سوژه و نسبت دادن ناکارآمدی‌های اقتصادی به تحریم‌ها و آمریکا و یا جهت دادن همه مشکلات به سوی مسایل اقتصادی حاکی از آن است که تقلیل‌گرایی وجود دارد.

فرهنگی افزود: به عنوان مثال وزارت ورزش و جوانان تبدیل به وزارت ورزش و نهایتا برای جوانان آن هم عمدتا در حد قهرمانی مسابقه‌ای شده و مسائل گروه‌های مختلف سنی پیگیری نمی‌شود، ورزش باید برای همگان باشد و این در حالی است که ورزش میانسالان و بالاتر مورد غفلت واقع شده است.

این مسئول گفت: در حوزه جوانان نیز موضوعات مهمی مانند بار تکفل، افزایش سن ازدواج، بالا بودن نرخ طلاق، بالا بودن سربار جمعیتی از موضوعات مهم کشور است.

وی گفت: بار تکفل در ایران 3.7 دهم است یعنی هر یک نفر 3.7 نفر را اداره می‌کند، این در حالی است که در شرایط مناسب بار تکفل 2.6 دهم است یعنی حدود 30 درصد جمعیت کشور که باید جمعیت فعال باشند سر باران جمعیتی هستند به خانواده‌ها فشارهای اقتصادی و فرهنگی وارد می‌کنند.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی افزود: در موضوعات اقتصادی، ناکارآمد شورای عالی رقابت در نرخ‌گذاری حوزه‌های مختلف از جمله کالای پرتقاضای خودرو کاملا آشکار است که این موضوع باعث نابسامانی، اختصاصی سازی و انحصار می شود و دلیل آن تقلیل‌گرایی است.

وی یادآور شد: در کنار اقدامات ارزشمند دولت مانند کنترل نقدینگی و تثبیت نرخ ارز، شاهد بی‌توجهی نظام بانکی به سپرده‌گذاری قرض‌الحسنه و کاهش شدید آن هستیم که این موضوع باعث شده نقدینگی مردم به سمت بهره‌خواری هدایت شود و حمایت از اقشار آسیب‌پذیر و تهیه منابع مالی وام ازدواج، تولید و کارآفرینی با مشکل روبه‌رو شده است.

فرهنگی با بیان اینکه تقلیل‌گرایی زمینه ساز تعادل ناقص بین سازمان‌ها و نهادهای مختلف است، گفت: باید به موضوعاتی مانند رانت‌خواری، پولشویی در اقتصاد و انتصابات نادرست رسیدگی شود.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی گفت: در حوزه امنیت ملی محدود کردن تهدیدها و عمده کردن موضوعاتی مانند تفکیک جنسیتی یکی از مولفه‌های تهاجم خاموش و از مصادیق جنگ نرم است. دشمن آگاهانه و عامدانه و برخی مسئولان کشور براساس منش تقلیل‌گرایی با آنان همنوایی می‌کنند.

وی با بیان اینکه باید حقوق ملت ایران در برابر سیاست‌های منطقه‌ای و جهانی و تنش زدایی باید محور و اصل قرار گیرد، گفت: امام خمینی (ره) فرمودند که مردم در رأس امور هستند؛ آیا عملا چنین است؟ آیا مسئولان خدمتگزار مردم هستند یا خادمان دهک‌های بالای جمعیتی که 70 درصد دارایی‌های کشور در اختیار آنها است.

فرهنگی یادآور شد: امام خمینی (ره) فرمودند باید به محرومان، کوخ‌نشینان، عشایر، بی‌سرپرستان و طبقات متوسط جامعه توجه شود؛ آیا اطلاع دارید افزایش آمار خانواده‌های ناقص یعنی خانواده‌هایی که یکی از والدین به دلیل کار، تحصیل، طلاق، آسیب اجتماعی و گرفتاری در ندامتگاه در خانواده حضور ندارند چه آسیب‌هایی به امنیت روانی و اقتصاد مردم زده است؟ به طور کلی غفلت از اولویت‌های جامعه از آثار تقلیل گرایی است.

وی یادآور شد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارتخانه‌های تولیدی دیگر باید اجرای کامل تبصره 21 قانون بودجه امسال را پیگیری کنند، حمایت از تولید و بیکاران متقاضی کار دو رکن اساسی بودجه سال 93 در این تبصره است.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دولت به جای اجرای قانون ادامه روش ناکارآمد توزیع سبد کالا از همان منبع و محل را دنبال می‌کند، چرا به تامین درآمد پیش‌بینی شده در این تبصره اقدام نمی شود و اگر حاصل می‌شود چرا قانون اجرا نمی‌شود. آیا قانون برای اجرا کردن نیست؟

فرهنگی گفت: قانون به صراحت تکلیف استخدام کارگزاران مخابراتی را روشن کرده، بنابراین دولت و وزارت ارتباطات اجازه تعلل بیش از این در اجرای این مهم را ندهند.

وی عنوان کرد: دستگاه‌های اجرایی و صندوق‌های بازنشستگی از یک طرف و بنیاد شهید و ایثارگران از طرف دیگر با تفسیرهای اشتباه از قانون برای درمان ایثارگران مشکل ایجاد کرده‌اند که دولت باید به این موضوع رسیدگی کند.

این مسئول متذکر شد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مانع از اقدامات تفرقه‌افکنانه توسط گروه‌های مرتبط با وزارتخانه شود. اخیراً نمایش موهونی در تهران به اجرا درآمده که امیدوارم تاکنون متوقف شده باشد. نباید فراموش کرد تمام توفیقات کشور مرهون تمام اقوام این کشور است، بنابراین گروه‌های ذکر شده بروند خودشان را مسخره کنند.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی اذعان داشت: در موضوع دریاچه ارومیه فعالیت تبلیغاتی کافی است بنابراین باید به درخواست نمایندگان مبنی بر استفاده از ظرفیت اصل 137 قانون اساسی توجه شود و کارها برای احیای دریاچه آغاز و کارهای اجرایی با زمان بندی مشخص اعلام شود.

انتهای پیام/60001/ن

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها