امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۰۶:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 102703
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۵۲
تعداد بازدید: 145
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قزوین، محمدحسین صفارهرندی عصر یکشنبه در ششمین دوره طرح ولایت استانی خط امام که در سالن اجتماعات ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قزوین، محمدحسین صفارهرندی عصر یکشنبه در ششمین دوره طرح ولایت استانی خط امام که در سالن اجتماعات بین‌المللی دانشگاه امام خمینی (ره) برگزار شد،‌ اظهار کرد: جریان‌شناسی سیاسی و فرهنگی مبحثی پیچیده است که برای شناخت آن نیاز به مطالعه‌ای اصولی و بررسی تاریخچه 50 سال اخیر دارد.

وی افزود: در یک تقسیم‌بندی کلی جریان‌هایی که طی این مدت فعالیت می‌کنند در دو دسته سازمان یافته‌اند؛ دسته نخست که اعتقادی به تلفیق دین و سیاست ندارند و دسته دیگر نیز دین را پاسخگوی تمام نیازهای بشری می‌پندارند.

این کارشناس مسائل سیاسی عنوان کرد: نظریه جدایی دین از سیاست تنها از سوی غربی‌ها مطرح نمی‌شود، بلکه برخی دیگر نیز در لباس مذهب از چنین نظریه‌ای حمایت و در راستای تحقق اهداف آن فعالیت می‌کنند.

وی فعالیت‌های برخی جریان‌های ضاله مدعی در دین را با عنوان دفاع از حریم ولایت، مصداقی بر گفتار خود معرفی و تصریح کرد: چنین جریان‌هایی با برخورداری از شبکه‌های ماهواره‌ای و استفاده از افرادی به ظاهر روحانی، تنها در مقام گفتار صاحب‌نظر هستند اما هنگامی که نیاز به اقدامی عملی باشد چنین فعالیتی از سوی آنها نهی می‌شود.

صفارهرندی توهین‌های این گروه را موجب تحریک اذهان مسلمانان و تفرقه میان این امت بزرگ معرفی و خاطرنشان کرد: صحنه درگیری‌های سوریه و عراق بیانگر اقداماتی از آنهاست که تنها به گفتار محدود و فاقد ارزش عملی در دفاع از حریم اهل بیت (ع) است و در عما فرار را بر قرار ترجیح دادند و در هیچ‌ صحنه‌ای حاضر نشده‌اند.

وی ادامه داد: انجمن حجتیه نیز از گروه‌هایی به شمار می‌رود که طی دوران اخیر به ترویج ‌نظریه جدایی دین از سیاست می‌پردازد و حتی اکنون که دارای فعالیت‌هایی زیرپوستی در مراکز دانشگاهی است بر آن اصرار می‌ورزد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: البته تشکیل حکومتی اسلامی در جامعه که از رهبری امام راحل و حمایتی مردمی برخوردار بود، سبب شد چنین انجمن گمراهی ماهیت اصلی خود را آشکار سازد و به دنبال کسب جایگاه‌هایی سیاسی به منظور تحقق اهداف خود برآید.

وی جریان‌های شیفته غرب همچون نهضت آزادی را گروه دیگری از طرفداران نظریه جدایی دین و سیاست دانست و افزود: برخی به تبعیت از غرب، حضور دین در حوزه‌های سیاسی و اجتماعی جامعه را بدعتی بزرگ معرفی و جامعیت آن در پاسخگویی به نیازهای بشر را انکار می‌کنند.

وی بیان کرد: آنها معتقدند اسلام پاسخگوی نیازهای بشر امروز نیست و از همین رو برای پیشرفت و توسعه باید وامدار دیگر نظریه‌های جهانی و ناگزیر به زانو زدن در مقابل غرب هستیم.

صفارهرندی رفتارهای دوگانه مدعیان جدایی دین از سیاست همچون سکوت در برابر جنایت‌های صهیونیست‌ها، کرنش در مقابل استکبار و انکار استقلال در عصر حاضر را نمونه‌ای از فعالیت‌ها و مواضع آنها عنوان و خاطرنشان کرد: چنین رویکردی سبب شده است تا دشمنان نظام اسلامی در هر نقطه از ایران که چنین صدایی بلند شود به حمایت از آن بپردازند؛ حمایتی که به علت هم‌سویی جریان نام برده با سیاست‌های غرب است.

وی در ادامه سخنان خود وجود تفکری مبتنی بر جامعیت اسلام در تمام ابعاد زندگی و معتقد به تلفیق دین و سیاست در اجتماع را مقابل تمام نظریه‌های فوق دانست و تصریح کرد: دشمنی‌های صورت گرفته با چنین جریانی تنها سیاسی و به این منظور است که جمهوری اسلامی ایران حاضر به تبعیت از نظام‌های مدیریتی حاکم بر جهان نیست.

وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی در خاتمه اظهار کرد: نظریه‌های مقابل ایده نظام جمهوری اسلامی ایران بی‌منطق و گمراه است و هم‌جنس‌بازی، اختلاط زنان و مردان و دفاع از جریان‌هایی مانند بابی‌گری که دست‌پرورده استکبار است، قسمتی از خواسته‌های جریان‌های نام‌برده است که می‌خواهند به ما دیکته کنند.

ایران از بسیاری از کشورهای منطقه جلوتر است

محمدحسین صفارهرندی در بخش دیگری از این جلسه به سوالات دانشجویان پاسخ گفت.
یکی از دانشجویان در این جمع از صفارهرندی پرسید اگر مساله پیشرفت توام با مساله دین‌‌مداری است چرا امروز برخی کشورهای منطقه مانند ترکیه و یا عربستان وضعیت بهتری نسبت به ایران دارند.
عضو مجمع تشخیص در پاسخ به این سوال  اظهار کرد: نظام سیاسی و اقتصادی بسیاری از این کشورها دارای وضعیت نابه‌سامان است و اگر کسی عمق مسایل این کشورها را بررسی کرده و در جریان زندگی مردم روستاها و شهرهای کوچک آنها قرار گیرد، مشاهده می‌کند اهالی آن‌ دارای وضعیت سختی برای زندگی هستند.

وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: این کشورها که به نوعی از نظام سرمایه‌داری تبعیت می‌کنند، برای مثبت جلوه دادن شرایط خود در جامعه جهانی و افکار عمومی مردم، تنها به وضعیت مردم شهرهای بزرگ رسیدگی خوبی داشته و از امور اهالی روستاها و شهرهای دورافتاده‌تر غافل شده‌اند.

صفارهرندی ادامه داد: با تصور این موضوع که نظام سیاسی و اقتصادی تمام کشورهای اروپایی و آمریکایی و کشورهای دنباله‌رو آنها ایده‌آل و بدون مشکل باشد، که البته تصور آن نیز محال بوده، نمی‌توان یک پیشرفت اقتصادی را به هر قیمت برای جامعه و مردم به ارمغان آورد؛ چراکه به طور حتم کشور از بسیاری مسائل فرهنگی که دغدغه حال حاضر جامعه مسلمان است، محروم می‌شود.

وی تصریح کرد: نظام آمریکا به عنوان یک نظام سرمایه‌داری، نمونه‌ای از این دست بوده که رشد و پیشرفت اقتصادی نمی‌تواند ضامن بقا و پیشرفت ایده‌آلی برای جامعه باشد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: رئیس جمهور پیشین آمریکا در سخنرانی‌های خود به نظام اجتماعی این کشور اشاره و اذعان کرده که مطابق با آمار ارائه شده از سوی نهادهای رسمی آمریکایی، 70 درصد دختران این کشور در سن کمتر از 15 سالگی تجربه جنسی دارند و خصوصیات زنانگی پیدا کرده و این امر به منزله فروپاشی نظام خانواده در این کشورهاست.

صفارهرندی یادآور شد: این موضوع از دیدگاه دیگری نیز قابل بررسی است که همان سست بودن نظام اقتصادی کشورهای در حال توسعه مانند ترکیه است؛ چراکه این کشورها با تکیه بر سرمایه‌گذاری‌های خارجی، پایه‌ قدرتمند اقتصادی در اختیار ندارند.

وی بیان کرد: کشورهای در حال توسعه مانند ترکیه در صورتی‌ که در مناسبات سیاسی بین آنها با کشورهای استعماری اختلافی بروز کند مشکلات غیرقابل جبرانی در نظام اقتصادیشان ایجاد می‌شود.

این کارشناس مسائل سیاسی به مساله بحران اقتصادی دو دهه پیش در شرق آسیا اشاره و عنوان کرد: در گذشته نیز کشورهایی از این دست بودند که با تکیه بر سرمایه‌گذاری‌های خارجی از سوی کشورهای غربی، نظام خود را پایه‌ریزی کردند ولی با تغییر مناسبات سیاسی آن کشور دچار مشکلات بی‌شمار سیاسی و اقتصادی شده‌اند.

صفارهرندی ادامه داد: برخی مسئولان در چند سال گذشته کوتاهی از خود نشان دادند که اگر این کم‌کاری‌ها سریع‌تر جبران نشود، ایران نیز دچار مشکلات بسیاری خواهد شد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ابراز کرد: مجموع اقدامات انجام‌شده در برنامه‌ریزی‌های کشور نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران از بسیاری کشورهای منطقه خاورمیانه برتر بوده، چراکه نه تنها به کشورهای سرمایه‌دار غربی اتکایی نداشته بلکه در جهت دستیابی به اهداف خود از سوی جبهه استکباری بسیاری تحریم‌ها را تحمل کرده است.

صفارهرندی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص بحران اخیر عراق اضافه کرد: انتخابات اخیر برگزار شده در عراق از سلامت بالایی برخوردار بود تا جایی که مسئولان آمریکایی و دیگر کشورهای غربی خلاف این امر را ادعا نکردند و این مهم نشان‌دهنده حاکم شدن مردم‌سالاری در این کشور است.

وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: گروهک تروریستی داعش اگر می‌خواهد بر نظام سیاسی عراق حاکم شود باید از طریق شرکت در انتخابات و رأی مردم به این امر دست یابد که تحقق آن نیز محال است.

صفارهرندی یادآور شد: مسئله بروز داعش و حاکم شدن آن بر نظام سیاسی عراق همه هدفی نیست که از سوی کشورهای استکباری پیگیری می‌شود، بلکه این کشورها به دنبال اقدامات خصمانه خود هستند.

وی افزود: جبهه استکباری با حمایت همه‌جانبه از این گروهک تروریستی قصد تضعیف تمام جبهه مقاومت اسلامی را دارد.

محمدحسین صفارهرندی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در خصوص استیضاح وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دولت یازدهم در مجلس شورای اسلامی، عنوان کرد: استیضاح توسط مجلس شورای اسلامی یک اقدام قانونی و مناسب از سوی مجلس است که برای در مسیر نگاه داشتن کابینه  و وزیران آن و جلوگیری از بروز انحرافات احتمالی انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: در زمان تصدی بنده در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت نهم نیز بارها برای ارائه مطلب و توضیح به مجلس فرا خوانده شدم و این‌گونه اقدامات مجلس امری غیرعادی نیست.

وی درباره اینکه آیا احمدی نژاد دوباره به عرصه سیاست باز خواهد گشت یا خیر اظهار کرد: البته این سوال را باید از خود ایشان پرسید اما شواهد و قرائن نشان می‌دهد ایشان قصد ترک عرصه سیاست را ندارد.
انتهای پیام/77007/ج40

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار