امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۱۲:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 102729
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۵۲
تعداد بازدید: 23
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، فرهاد نیلی رئیس پژوهشکده پولی در گفت‌وگویی یک ساعته با فارس به ابعاد مختلف بسته خروج

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، فرهاد نیلی رئیس پژوهشکده پولی در گفت‌وگویی یک ساعته با فارس به ابعاد مختلف بسته خروج غیرتورمی از رکود پرداخت‌ که چکیده این گفت‌وگو در ادامه آمده است.

وی با اشاره به مطرح شدن شناور سازی نرخ سود بانکی و ایجاد رقابت بین آنها در بسته خروج از رکود، گفت: تورمی که مبنای مقایسه نرخ سود و تورم است، تورم نقطه به نقطه است و نه تورم میانگین. 

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی افزود: تورم نقطه به نقطه در آخرین آمارها 14.7 درصد بوده است و به همین دلیل اگر این شاخص مبنا قرار گیرد، باید نرخ سود بانکی کاهش یابد؛ بنابراین نرخ سود شناور الزاما به معنای افزایش نرخ سود تسهیلات و سپرده و به تبع آن افزایش هزینه تولید نیست بلکه می‌تواند هزینه تامین مالی را هم کاهش دهد.

نیلی همچنین به بحث افزایش سرمایه بانک‌ها اشاره کرد و گفت: در لایحه‌ای که به مجلس تقدیم می‌شود، حدود 12 هزار میلیارد تومان برای افزایش سرمایه بانک‌ها در نظر گرفته شده است.

به گفته وی منابع مختلفی برای تامین این 12 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده که یکی از آنها فروش سهام و دارایی‌های بانک‌ها و احتمالا منابع صندوق توسعه ملی خواهد بود.

رئیس پژوهشکده پولی با پاسخ به انتقادات مطرح شده درباره یکسان‌سازی نرخ ارز و مغایرت آن با خروج غیرتورمی از رکود، گفت: یکسان‌سازی نرخ ارز در سال 93، در دستور کار بانک مرکزی نیست.

وی تاکید کرد: این طرح قطعا در زمانی انجام می‌شود که منابع ارزی کافی در اختیار بانک مرکزی باشد تا مجددا وضعیت ارز دو نرخی به وجود نیاید.

مشروح این گفت‌وگو در آینده نزدیک منتشر خواهد شد.

 

انتهای پیام/

 

 

 

 

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها