امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۹:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 102754
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۲۳
تعداد بازدید: 202
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مراسم رونمایی از یکصد تصویر اسلامی-ایرانی بر روی نوشت‌افزار و لوازم التحریر ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مراسم رونمایی از یکصد تصویر اسلامی-ایرانی بر روی نوشت‌افزار و لوازم التحریر دقایقی پیش با حضور حجت‌الاسلام احمد سالک رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، حجت‌الاسلام شهاب مرادی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، خجسته رئیس کمیسیون داخلی و شوراهای مجلس شورای اسلامی، پدر شهید باغبانی، مدیر شبکه 2 سیما و جمعی از تولید‌کنندگان نوشت‌افزار اسلامی ایرانی نظیر آزاده، روشنا، رویش و قاصدک در مجتمع فرهنگی سرچشمه در حال برگزاری است.

در این مراسم رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از تصاویر و کاراکترهای شخصیت‌های تلویزیونی سریال پایتخت، مختار، بچه‌های ایران، پهلوانان، دفاتری با نقوش اسلامی ایرانی، تصاویر شهدا نظیر شهید احمدی روشن، تصاویری از مفاخر اسلامی ایرانی، پارسا رونمایی کرد.

به گفته سعید حسینی آینده ایران اسلامی در گرو رشد و بالندگی کودکان و نوجوانان این سرزمین است از این رو تولید محصولاتی که مروج فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی باشد، از ضروریات این حوزه است و یکی از مهمترین این محصولات نوشت‌افزار دانش‌آموزان است.

به گفته وی، مجموعه روشنا در سایه تجربیات سال‌های گذشته و نیز با بهره‌گیری از تیم حرفه‌ای طراحی و تولید، نوشت‌افزارهایی با طرح‌های متنوع تولید و عرضه کرده است که خلق کاراکترها و شخصیت‌های بومی و همسو با ذائقه تنوع طلب کودکان ایران زمین و استفاده از ظرفیت‌های موجود در شخصیت‌های ملی و مذهبی، فیلم‌ها و سریال‌های پر طرفدار و توجه به کیفیت قابل قبول محصولات از جمله گام‌های موثر روشنا در این زمینه بوده است.

بر اساس این گزارش در این مراسم از بازی رایانه‌ای «پروانه» که بزرگترین پروژه در حوزه خاورمیانه به شمار می‌رود و دارای 40 شخصیت و کاراکتر است، رونمایی شد.


* سالک: تولیدکنندگان نوشت‌افزار اسلامی - ایرانی فعالیت‌های خودشان را به مجلس منتقل کنند

حجت‌الاسلام والمسلمین احمد سالک رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در رونمایی از یکصد تصاویر جدید نوشت‌افزار اسلامی - ایرانی، بیان داشت: یک بخش اصلی کار مجمع نوشت‌افزار اسلامی - ایرانی، مخاطب‌شناسی است چرا که آنها با میلیون‌ها مخاطب و سلایق آن گوناگون کودکان و نوجوانان مواجه هستند که پاسخ به این مخاطب‌شناسی در تولیدات مجمع و طرحی است که بر نوشت‌افزارها منعکس می‌شود.

وی اضافه کرد: اگر مخاطب به خوبی بتواند جذب طرح‌ها و تصاویر اسلامی - ایرانی شود یعنی تولیدکنندگان ما توانسته‌اند در این حوزه موفق عمل کنند.

حجت‌الاسلام سالک ادامه داد: نوشت‌افزارها و لوازم‌التحریر کودکان و نوجوانان این مرز و بوم وارداتی بوده است و فرهنگ آنها نیز با فرهنگ غرب هماهنگی داشته است که در این راستا ناگفته نماند که در جلسه‌ای که با مقام معظم رهبری داشتیم ایشان بر تأثیرات نوشت‌افزار، پویانمایی و فیلم اشاراتی داشتند و چندین فیلم را نیز نام بردند که این دقت رهبر انقلاب انگیزه‌ای را در جوانان پدید آورد تا فعالان فرهنگی در استان‌های مختلف به میدان آمدند و با سرمایه خود و بخش خصوصی به تولید نوشت‌افزار پرداختند.

این مقام مسئول عنوان کرد: تولیدکنندگان نوشت افزار اسلامی - ایران در یک میدان مبارزه با دشمن قرار دارند اما باید به آنها گفت که اردوگاه شما قلب کودکان و نوجوانان است یعنی هرچقدر قلب آنها را جذب کنند عملکردشان نیز بهتر خواهد بود.

وی اضافه کرد: تولیدکنندگان نوشت‌افزار اسلامی - ایرانی فعالیت‌های خودشان را باید به این کمیسیون منتقل کنند و ما نیز به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت آموزش و پرورش تأکید خواهیم کرد که تمامی تولیدات شما را در دستور کار خود قرار داده و از این طریق تأمین کنند.

حجت‌الاسلام سالک ادامه داد: کشور نیازمند 150 میلیون نوشت‌افزار و لوازم‌التحریر است که در فاصله بیش از 2 سال تولیدات نوشت‌افزار اسلامی - ایرانی از 300 هزار به 10 میلیون رسیده است اما باز هم تا رسیدن  به 150 میلیون فاصله زیادی وجود دارد اما نیز در این راستا بی‌توجه نبوده و از کارخانه‌های کاغذ بازدید به عمل آوردیم و برای تقویت این مسئله وارد عمل شدیم.

به گفته وی جدول حمایتی در لایحه بودجه 12 و 22 بوده که امسال بند 17 در لایحه بودجه در اختیار کمیسیون فرهنگی است که ما کمیسیون را در جهت بودجه حمایتی فعال خواهیم کرد و بودجه را در اختیار مجمع نوشت‌افزار و لوازم‌التحریر اسلامی - ایرانی قرار خواهیم داد تا طبق عملکرد تحویل تولیدکنندگان داده شود اما اکنون قولش را نمی‌دهیم چرا که منتظر رسیدن عملکرد شما به مجلس هستیم.

* مرادی: نمادهای ایرانی باید مطابق با ارزش‌های بومی باشد

در ادامه این مراسم حجت‌الاسلام شهاب مرادی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران اظهار داشت: موضوع نوشت‌افزار، موضوع بسیار مهمی است که خوشبختانه در این چند سال کارهای خوبی نیز در این حوزه صورت گرفته است.

وی اضافه کرد:‌ اگر بخواهیم با کامل‌گرایی و وسواس به کاراکترهای موجود نگاه کنیم قطعاً برخی از آنها دارای نواقصی هستند یعنی برخی از آنها قابلیت برند شدن ندارند و یا محبوبیت کافی در آنها نیست و برخی دیگر از کاراکترها شاید محبوبیت دارند اما اینکه چه نمادی را به دانش‌آموزان ارائه می‌کنند جای بحث دارد اما ناگفته نماند همه این موارد به جهت رویکردی قابل ستایش هستند.

حجت‌الاسلام مرادی بیان کرد: در نوشت‌افزار و مسائل فرهنگی رویکرد بسیار مهم است چرا که رویکرد همه آنها چه در بخش خصوصی یعنی در بازار و چه بخش‌های فرهنگی که به خاطر دغدغه وارد این حوزه شدند قابل ستایش است چرا که نباید المان‌ها و نمادهای نوشت‌افزار کشور ما غربی باشند و تلاش در این حوزه با اهمیت و مقدس است.

به گفته وی همین که باربی و سایر برندهایی که از کمپانی‌ها و هالیوود در فضای انیمیشن ساخته و در کشور تبلیغ می‌شوند و روی محصولات فرهنگی دیده نشوند و تمام محصولات فرهنگی ما دارای کاراکتر اسلامی - ایرانی باشند، مهم است چرا که غربی‌ها حتی در جایزه اسکار نیز به انیمیشن جایزه می‌دهند اما ما معتقدیم هر ملتی باید نمادهایش مطابق با ارزش‌های بومی آن کشور باشد.

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با اشاره به این مطلب که در تولید نوشت‌افزارهای اسلامی - ایرانی باید به سلایق و ذائقه مخاطب نیز توجه شود، گفت: معتقدم ما باید جامع‌نگر و کامل‌نگر باشیم و کاراکترهای معروف صداوسیما همانند تصاویر مختار و شهید بابایی که بسیار نیز حائز اهمیت هستند را اهمیت دهیم اما به موضوعاتی نظیر گرایش دخترانه نیز توجه بسیاری داشته باشیم و بر روی دفاتر تحریر از المان‌ها و نمادهای دخترانه نیز بهره‌مند شویم.

وی اضافه کرد: توجه به روحیه دخترانه نباید مورد غفلت قرار گیرد چرا که ما باید دخترانی را تربیت کنیم که در آینده گرایش زنانه داشته باشند نه تمایل به شمیشر و تیر و کمان و نباید همه چیز را پسرانه ببینیم.

حجت‌الاسلام مرادی با اشاره به این مطلب که ما باید از تصدی‌گری فاصله بگیریم، بیان کرد: مؤسسه نشر شرق به عنوان مؤسسه‌ای که زیر مجموعه سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران قرار دارد، دارای قدرت خوبی در انتشارات است به همین منظور به زودی نمایشگاه نوشت‌افزار را برگزار خواهیم کرد که تدابیر ما این است که به امور تصدیگری ورود نیافته و نباید به تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان نوشت‌افزار آسیبی بزنیم. به همین منظور از تولیدکنندگان دعوت خواهیم کرد تا در این نمایشگاه حضور یافته تا مخاطبان طبق نیاز و سلایق به انتخاب محصولات مورد نیاز خود بپردازند.

وی بیان کرد:‌ نباید انتظار داشت که همه برندها و کاراکترها نمره 100 بگیرند بلکه باید در این حوزه جهت‌گیری صورت گرفته تا کارهای خوبی و مطلوبی تولید شود چرا که بنده معتقدم مردم باید برند و تصاویر خوب را انتخاب کنند.

به گفته این مقام مسئول «بازی رایانه‌ای پروانه» یک کار گروهی از بچه‌های مؤمن و متعهد انقلابی و جوان است که مشتری جهانی دارد که برای محتوای آن نیز فکر اساسی صورت گرفته و قابل دفاع است.

در ادامه مجتبی رحماندوست یکی از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: متأسفانه ما در حوزه تولید نوشت‌افزار اسلامی -ایرانی دیر اقدام کرده‌ایم که امیدواریم عضو تقصیری پیش خدا باشد و بتوانیم غفلت چندین ساله خود را در این حوزه جبران کنیم.

* حسینی: تولید نوشت‌افزار اسلامی - ایرانی یک حرکت مردمی است

در ادامه این مراسم سعید حسینی رئیس مجمع نوشت‌افزار و لوازم‌التحریر اسلامی - ایرانی بیان داشت:‌ حوزه نوشت‌افزار یکی از حوزه‌های مهم در بخش فرهنگی به شمار می‌رود که 30 سال نسبت به آن غفلت شده است.

وی ادامه داد: متأسفانه نهادها و متولیان فرهنگی کشور در حوزه نوشت‌افزار غفلت 30 ساله‌ای داشته‌اند و تنها تصویر دارا و سارا بود که در بین مخاطبان محبوبیتی ایجاد کرد اما عملکرد بعد او نیز مطلوب نبود.

حسینی ادامه داد: نوشت‌افزار ایام سه سال گذشته تولید و بعد از آن در سال دوم 10 برند با تولید بیش از 5 میلیون دفتر و لوازم‌التحریر اسلامی - ایرانی وارد بازار شد که امسال برای سومین سال با 15 عضو این کار را آغاز کردیم، همچنین این حرکت کاملاً حرکت مردمی است.

به گفته رئیس مجمع نوشت‌افزار و لوازم‌التحریر ایرانی - اسلامی تلاش شده است تا امسال با برنامه‌ریزی جامع تولید نوشت‌افزار اسلامی - ایرانی را دو برابر افزایش دهیم و در طراحی‌های کاراکترها سبک زندگی اسلامی نیز مورد توجه قرار گیرد که امیدواریم در سال‌های آتی نیز بر روی پوشاک و اسباب‌بازی به سبک ایرانی - اسلامی نیز توجه بسیاری شود.

* بخشی‌زاده: حمایت جدی صداوسیما از نوشت‌افزار اسلامی - ایرانی

در ادامه این مراسم بخشی‌زاده مدیر شبکه دو صداوسیما بیان داشت: در کشور بیش از 14 میلیون دانش‌آموز وجود دارد که اگر این تعداد را ضریب 10 یا 20 کنیم عدد قابل توجهی به دست خواهد آمد و اما تولیدات ما بسیار اندک است.

وی اضافه کرد:‌ از مهم‌ترین وظایف رسانه انعکاس اخبار مربوطه به نوشت‌افزار است که برحسب دستور رئیس سازمان صداوسیما ما این اخبار را به صورت جدی پوشش می‌دهیم.

* رونمایی از تصاویر سنجد دو بعدی و سه بعدی در این مراسم

در پایان این مراسم از تصاویر جدید ثنا و ثمین و سنجد دو بعدی و سه بعدی و تصاویر روشنا، هدهد، پیامبران، آزاده، قاصدک، رویش، مختار، پارسا، پایتخت، و بچه‌های ایران رونمایی به عمل آمد.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها