امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۱۲:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 102781
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۲۵
تعداد بازدید: 98
به گزارش خبرنگار حوزه دولت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور پیش از ظهر امروز دوشنبه در نشستی با مدیران و خبرنگاران

به گزارش خبرنگار حوزه دولت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور پیش از ظهر امروز دوشنبه در نشستی با مدیران و خبرنگاران رسانه‌ها در محل وزارت کشور برگزار شد، اظهار داشت: ما الان در شرایطی هستیم که توقعات،‌ مطالبات و نیازهای این شرایط به ما تحمیل می‌کند از مسائل مهم اطلاع درست و دقیق داشته باشیم.

وزیر کشور با تاکید بر اینکه یکی از ویژگی‌های افرادی که در رسانه، مطبوعات و نشریات مشغول به کار هستند نخبگی است،‌ یادآور شد: خبرنگاران بدون داشتن این ویژگی نمی‌توانند ادامه راه را طی کنند.

رحمانی فضلی با تاکید بر اینکه با مشکلاتی در زمینه اجتماعی و اقتصادی مواجه هستیم، گفت: ما در حال حاضر در شرایط عدم توازن و تعادل منطقه‌ای قرار داریم که این مسئله شکاف‌های بزرگ جغرافیایی، اقتصادی و طبقاتی را درست کرده است.

وزیر کشور با اشاره به نقش رسانه‌ها در دنیای امروز گفت: اصحاب رسانه امروز رسالت بزرگی را بر دوش دارند که باید نسبت به آن توجه کنند.

وزیر کشور در ادامه سخنان خود به شکاف‌های بزرگ اقتصادی، اجتماعی‌، آسیب‌های اجتماعی مانند بیکاری، آلودگی‌های زیست‌محیطی و ناهنجاری‌های اجتماعی اشاره کرد و گفت:‌ ریشه همه این مشکلات به نوع نگاه برنامه‌ریزی و تفکر مدیریتی می‌رسد.

رحمانی‌فضلی با اشاره به تغییرات صورت گرفته در حوزه الگوی عمومی و یکسان جهان پس از دهه 40 تصریح کرد: نظام برنامه‌ریزی که دراین دوره در کشور ما تحمیل شد نظام برنامه‌ریزی جمعی بخشی با متکی بر درآمدهای نفتی بود که موجب وابستگی هرچه بیشتر کشورمان شد که تاکنون نیز آثار آن در کشور پابرجاست.

رحمانی‌فضلی با بیان اینکه در مقاطعی تغییراتی کم‌اثر در این امر صورت گرفته است، خاطرنشان کرد:‌ این امر موجب عقب‌افتادگی در کشور شده است که برای مثال در استان سیستان و بلوچستان با این امر مواجه هستیم.

وزیر کشور با اشاره به معضل بیکاری در کشور تصریح کرد: موضوع بیکاری در دانش آموختگان کشورمان مسئله‌ای جدی و اساسی است که 40 درصد آنان را شامل می‌شود که آثار روانی بسیاری به همراه دارد.

وی ادامه داد: در حوزه‌های کلان نیز متوسط رشد اقتصادی کشورمان بالای 4.4 درصد نبوده و پس از انقلاب نیز بیش از 3.3 نرسیده است و حتی بهره‌وری در مناطقی به منفی 1.8 رسیده است.

رحمانی‌فضلی با بیان اینکه نیازمند اراده قوی برای جبران شکاف‌های اجتماعی، عدم توازن و تعادل در کشور هستیم، خاطرنشان کرد: اراده قوی نیازمند است تا بتوانیم به مطالباتی که مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد و حل مشکلات دارند پاسخ دهیم.

وزیر کشور ادامه داد: این شرایط از نظر سیاسی و امنیتی تعهدآفرین و مسئولیت‌آفرین است که در منطقه با آن مواجه هستیم و نمی‌توانیم نسبت به آن بی‌تفاوت باشیم.

رحمانی‌فضلی با اشاره به تحولات صورت گرفته در کشورهای همسایه نظیر لیبی، تونس، عراق، افغانستان و پاکستان خاطرنشان کرد: برخی از تحولاتی که در این کشورها صورت می‌گیرد ناشی از اراده فشار جهانی است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت و از سویی عواملی چون فقر، جهالت و ارتجاع نیز به آنان در جهت تحقق خواسته‌هایشان کمک می‌کند چرا که هدف کاری آنان منزوی کردن اسلام است که در نهایت آنان قصد دارند بر ایران نیز تأثیر بگذارند.

وی با بیان اینکه در 36 سال گذشته در کشور با مسائل بسیار زیادی روبه‌رو بوده‌ایم، خاطرنشان کرد: ‌این توطئه‌ای است که آمریکایی‌ها به آن چشم دوخته‌اند چرا که ایران به عنوان کشوری که امید مسلمانان در جهان است نقش بسیاری را در منطقه ایفا می‌کند که غرب علیه این تأثیرگذاری تلاش می‌کند و نمی‌توانیم نسبت به آن بی‌تفاوت باشیم.

وزیر کشور تصریح کرد: با شرایط حساسی در منطقه مواجه هستیم که باید نسبت به آن اهتمام بورزیم.

رحمانی‌فضلی ادامه داد:‌ مشروعیت سیاسی در کشور ما از سویی ناشی از آرای مردمی و مشروعیت شرعی ناشی از احکام اسلامی و تأکیدات مقام معظم رهبری برگرفته شده است که نسبت به آن باید توجه ویژه‌ای داشت.

وزیر کشور با اشاره به اتفاقات صورت گرفته در کردستان و عراق بیان کرد: در ظرف یک ماه گذشته بحث استقلال این کشور را مطرح کردند که این امر با استقبال اروپایی ها و آمریکایی‌ها روبه‌رو شد اما آنها نتوانستند 24 ساعت نیز در مقابل 200 نفر مقاومت کنند و این امر بیانگر آن است که آنها نمی توانند مدیریتی را بر شرایط منطقه داشته باشند و باید عمیق‌تر به مسائل امنیتی کشور نگاه کنیم چرا که این مسائل شوخی‌بردار نیست.

وی با اشاره به فجایع گروه‌های تروریستی مانند داعش تصریح کرد:‌امروز شاهدیم که از گروه‌های تروریستی مانند داعش حمایت‌های سیاسی و پشتیبانی لجستیکی به عمل می‌آید که این امر از سوی کشورهای مرتجع منطقه و اروپا و آمریکا شامل می‌شود. هر چند اکنون آمریکایی‌ها به خاطر مسیحیان منطقه کمی حساس شدند اما این مشکل با تبعیت مردم از حکم جهادی که مراجع صادر کردند حل شد.

وی با بیان اینکه دیالمه و الانبار در امنیت کامل به سر می‌برند، خاطرنشان کرد:پیش از این مناطقی چون سامرا و بغداد از امنیت برخوردار نبود اما با حکم جهادی که مراجع دادند و تبعیتی که مردم از آن کردند شاهد هستیم که اوضاع مساعد شد.

رحمانی‌فضلی تحلیل‌های سطحی و پرداختن به حاشیه‌ها را بر هم زننده اقتدار کشور دانست و تصریح کرد: ایران کشوری مقتدر است که نباید با تحلیل‌های سطحی این امر را بر هم بزنیم چرا که با تأکید بر پیروی از تأکیدات مقام معظم رهبری و پشتیبانی مردم این انقلاب به حرکت خود ادامه خواهد داد.

وزیر کشور با بیان اینکه مسئولان و اصحاب رسانه مسئولیت بزرگی را بر دوش دارند، خاطرنشان کرد: این مسئولیت بر دوش اصحاب رسانه است و این امر اقتضا می‌کند که آنها نسبت به این امر اهتمام ویژه‌ای به خرج  دهند.

وی با اشاره به سابقه رسانه‌ای خود خاطرنشان کرد: اگر رسانه‌ها اراده کنند می‌توانند روش درست اندیشیدن، انتخاب درست، پاسخگویی درست، انسجام منطقه، رفاه عمومی و برنامه‌ریزی قوی را در کشور محقق کنند اما این امر نیازمند شناخت درست رسانه‌ها از واقعیت‌هاست چرا که اکنون در دنیایی زندگی می کنیم که مرزها برداشته شده‌اند و رسانه‌ها نقشی حیاتی در این امر دارند.

وی با اشاره به فعالیت دانشجویان در سال‌های پیش از انقلاب که متکی بر اعلامیه‌ها و نوارهای صوتی سخنرانی امام بود خاطرنشان کرد: اکنون رسانه‌ها از امکانات بسیاری برخوردار هستند اما آنکه در آن زمان از آن رسانه‌های محدود حرکتی بزرگ ایجاد کرد ایجاد انگیزه و ایمان بالا بود که امروز نیز باید همانگونه عمل کنیم و به تعهدات خود در مقابل امام و شهدا پایبند باشیم.

وزیر کشور با اشاره به ضرورت شناخت مسائل جهانی از سوی اصحاب رسانه، خاطرنشان کرد: اولویت اصلی کشور بر مسائل اقتصادی استوار است که باید همه تلاش کنیم تا مسائلی را همچون بیکاری حل کنیم که این امر نقش رسانه‌ها حیاتی است.

وزیر کشور با انتقاد از اینکه وزارت کشور به کار سیاسی بپردازد، تصریح کرد: برخی این انتقاد را به وزارت کشور وارد می‌کنند که بعد سیاسی آن کاهش پیدا کرده است در حالی که به نظر من باید به نفع توسعه‌ای وزارت کشور بیشتر توجه کنیم و من گمان می‌کنم که در تعریف وظیفه سیاسی وزارت کشور با خلط مبحث مواجه هستیم چرا که وزارت کشور باید مدیریت سیاسی انجام دهد نه آنکه کار سیاسی کند.
وزیر کشور با بیان اینکه با کار سیاسی مخالفت خواهد کرد، افزود: وزارت کشور باید به مدیریت سیاسی رفتار و فعالیت‌های جامعه بپردازد چرا که اکنون توسعه یکی از مسائل مهم کشور است که باید به آن توجه کنیم چرا که قدرت واقعی در دست مردم است و مردم با مشکلات معیشتی و اقتصادی بسیاری روبه‌رو هستند.
وی با بیان اینکه اعمال حاکمیت مناطق مختلف بر عهده وزارت کشور گذاشته شده است، تصریح کرد: وزارت کشور دو مدیریت در حوزه‌‌های سیاسی، اجتماعی، امنیتی و فرهنگی باید به مدیریت قضا بپردازد که ممکن است به تناسب فضای کشور یکی از این حوزه‌ها پررنگ‌تر شود.
رحمانی فضلی با اشاره به اقدام مقام معظم رهبری برای نامگذاری 5 سال از کشور در حوزه اقتصادی و نامگذاری دهه بعدی به عنوان دهه پیشرفت وعدالت تصریح کرد: اگر احزاب به دنبال قدرت هستند باید آن را در آراء مردمی پیدا کنند که این امر راهی به جز تامین رضایتمندی مردم ندارد و آنان باید اعتماد مردم را در این حوزه به دست آورند.
وی با بیان اینکه وزارت کشور آمادگی کامل دارد تا به تعامل با اصحاب رسانه بپردازد،‌خاطرنشان کرد: اصحاب رسانه نیز نباید خارج از انصاف،‌عدالت و حق‌گرایی حرکت کند چرا که اگر مسئله‌ای حق است باید بر روی آن پافشاری کند که مظهر حق در این کشور بر اساس قانون است اما در این میان نباید حق را بر مبنای نظرات افراد بگذاریم چراکه آنگاه نمی‌توان تصمیم‌گیری درستی انجام دهد.
وی انصاف و عدالت را از ضروریات کار اصحاب رسانه دانست و خاطرنشان کرد: باید بدانیم همه در برابر خدا مسئولیم و مردم باید از ما رضایت داشته باشند، بنابراین باید با حفظ قانونگرایی و انصاف و عدالت رفتار کنیم.
وزیر کشور با انتقاد از اینکه برخی به کار حرفه‌ای نمی کنند، تصریح کرد: در برخی از سفرهایم به شهرهای مختلف شاهدم که آسیب‌هایی در این زمینه دیده می‌شود بنابراین حداقل آموزش‌های خبری را برای اصحاب رسانه فراهم کنیم.
وی با بیان این پیشنهاد که نظام مهندسی رسانه‌ای در کشور می‌تواند به حل بسیاری از مشکلات کمک کند، خاطرنشان کرد: باید میان خبرنگاری که 5 سال کار انجام می‌دهد با خبرنگاری که 20 سال در این حوزه تخصص دارد تفاوت قائل شویم و اگر کاری کنیم و این شرط‌بندی‌ها صورت گیرد بسیاری مسائل حل خواهد شد.
وی با انتقاد از اینکه در برخی اوقات تحلیل‌های درستی نسبت به مسائل وزارت کشور منتشر نمی‌شود، تصریح کرد: باید به گونه‌ای عمل کنیم که به تحلیل‌های خود عمیق شویم و چرا که این مسائل از اهمیت بالایی برخوردار است و باید اخلاق اسلامی را رعایت کنیم.
وی با اشاره به رقابت‌های موجود در بین رسانه‌ها خاطرنشان کرد: توقع ما این است که اصحاب رسانه از تعامل بالایی با مسئولین برخوردار باشد.

رحمانی‌فضلی یادآور شد: درباره مسائل صنفی خبرنگاران نیز با بیان اینکه باید در این حوزه مجلس شورای اسلامی به قانونگذاری بپردازد، خاطرنشان کرد: از اصحاب رسانه‌ای که پیش از این در مجلس شورای اسلامی نیز فعالیت کردند درخواست داریم که این مشکلات را در قالب قانون جمع‌بندی کنند تا بتوانیم حقوق خبرنگاران و اصحاب رسانه را به درستی ایفا کنیم و در مقابل آنان مشخص شود که اصحاب رسانه چه تعهداتی را برخوردار هستند.
وزیر کشور با اشاره به ضرورت برگزاری نشست‌های فصلی با اصحاب رسانه خاطرنشان کرد: من پیش از این نشستی را در این حین برگزار کردم اما عده کمی در این جلسه حضور یافتند اما قبول دارم که باید نشست‌های مستمر و تخصصی در این حوزه داشته باشیم.
وی درباره آسیب‌های اجتماعی خاطرنشان کرد: من گزارش‌هایی در این زمینه آماده کردم که آن را در مجلس مطرح خواهم کرد و به نظر من 3 چالش بزرگ در این امر بیکاری، حاشیه‌نشینی و بحران آب وجود دارد که باید در سطح کلان برای حل آن فکری انجام شود.
رحمانی‌فضلی در خصوص حمایت از مسائل حزبی، گفت: این امر را در قانون احزاب مجلس به آن می‌پردازیم که آن مورد باید در آن ذکر شود و وزارت کشور همانگونه که از احزاب حمایت قانونی به عمل می‌آورد از مطبوعات حزبی نیز حمایت می‌کنند.
وی با بیان اینکه اطلاعات در دسترس رسانه‌ها اطلاعات کمی نیست، ‌خاطرنشان کرد: تفاوت اطلاعات اصحاب رسانه با مسئولان که در راس امور اجرایی هستند شاید چیزی معادل 10 درصد باشند که من گاهی نسبت به این امر اعتراض دارم چرا که برخی مسائل نباید در جامعه مطرح شود.
وی ادامه داد: این امر به معنای آن نیست که موضوعات را در سطح رسانه یا مردم محدود کنیم اما دشمن از این امر سوءاستفاده میکند و باید نسبت به این امر توجه ویژه‌ای را انجام داد.
رحمانی‌فضلی با بیان اینکه سخنگو نیز باید نشست‌های هفتگی داشته باشد،‌تصریح کرد: وزارت کشور آمادگی کامل دارد تا تعامل سازنده‌ای را با اصحاب رسانه انجام دهد و در همین راستا تلاش‌های بسیاری را انجام می‌دهد تا به مطالبات مقام معظم رهبری و حل سیاست‌های کلان بپردازد.
وی در پایان با بیان اینکه دولت یازدهم از نقد و انتقادپذیری استقبال میکند، خاطرنشان کرد: دولت از انتقاد استقبال می‌کند اما نقد باید با رعایت انصاف و اعتدال باشد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار