امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۱۲:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 102802
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۲۵
تعداد بازدید: 78
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، الهام امین‌زاده معاون حقوقی رییس جمهور در دیدار و گفت و گو با ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، الهام امین‌زاده معاون حقوقی رییس جمهور در دیدار و گفت و گو با اعضای هیات رییسه و اساتید دانشکده‌ اصول الدین شعبه تهران با اشاره به اینکه آقای رییس جمهور ما را به همکاری و ایجاد تعامل با نهادهایی مثل دانشکده‌ اصول دین برای بررسی کارشناسی موضوعات حقوقی تشویق می‌کنند، اظهارداشت: امروز که دشمنان اسلام با اقدامات افراطی قصد دارند، جلوه زشتی از اسلام به جهانیان نشان دهند،از ضرورت های زمان این است که در مراکز علمی و دانشگاهی و در عرصه های بین المللی و حتی داخلی حقیقت اسلام ،معرفی و شناسانده شود.

وی تاکید کرد:‌ آموزش عمومی اصول دین در سطح عمومی و در سطح جامعه و خانواده‌ها باعث می‌شود آموزش‌های تکفیری و افراطی در بین مردم موثر واقع نشود و عده ای نتوانند بنام اسلام به جنایت بپردازند.

امین‌زاده در ادامه به تلاش معاونت حقوقی ریاست جمهوری در راستای تدوین سند حقوق شهروندی اشاره کرد و افزود: رییس جمهور در تدوین سند حقوق شهروندی بر فرمان 8 ماده‌ای امام راحل و بیانات مقام معظم رهبری درخصوص کرامت انسانی تاکید دارند و در این راستا حتی اسناد حقوق شهروندی سایر کشورها را نیز مورد بررسی قرار داده ایم و در نهایت سندی که ارائه شده، منطبق بر دین و اصول دین است.

معاون حقوقی رییس جمهوری گفت : سند حقوق شهروندی بیانگر اصول دین است و دین اسلام مبتنی بر رعایت حقوق بشر است و در خصوص الزام آور بودن این سند برای دستگاههای اجرایی هم پیش بینی های لازم انجام شده است.

امین‌زاده در بخش دیگری از سخنان خود از تدوین حقوق و مقرراتی درحوزه زنان خبر داد و اظهار داشت : در این ارتباط تمایل داریم از دید گاه ها و نظرات اساتید دانشکده‌ اصول دین و همچنین اساتید حوزه بهره بگیریم.

وی با بیان اینکه وجود اجتهاد باعث شده که بالندگی اسلام حفظ و تقویت شود، گفت: در خصوص تدوین قوانین فقهی ،تعامل‌های گسترده‌ای با حوزه علمیه قم برای بهره گیری از نظرات آنها برقرار کرده‌ایم تا بتوانیم قوانینی را مبتنی برقوانین فقهی تدوین کنیم چرا که این قوانین ماندگاری بیشتری دارند و در این زمینه نیز آمادگی داریم از ظرفیت های علمی دانشکده اصول دین استفاده کنیم .

معاون حقوقی رییس جمهوری، ضعف اطلاعات حقوقی مردم و ضرورت گسترش فرهنگ حقوقی را در بین آحاد مردم مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت :عدم اطلاع و آگاهی مردم از حقوق خودشان و کم اطلاعی از قانون و حقوق فردی باعث بروز مشکلات گسترده و افزایش نگرانی و عدم آرامش در جامعه شده است و باید تلاش کنیم سطح آگاهی حقوقی مردم را بالا ببریم .

وی افزود: دانشکده‌ اصول دین و سایر دانشگاهها می توانند در این راستا چند واحد حقوقی را در برنامه های درسی دانشجویان بگنجانند تا دانش آموختگان حداقل آگاهی را از حقوق فردی واجتماعی خویش داشته باشند و توجه به این مسئله می تواند گام بسیار مثبتی باشد.

امین زاده تاکید کرد: اگراعضای یک جامعه به قانون و حقوق فردی خود آگاه باشند آن جامعه قانون‌محور خواهد شد وثبات و آرامش بیشتری در آن جامعه حکمفرما می‌شود.

در این دیدار دکتر ملیحه سادات سید رضا رییس دانشکده اصول الدین گزارشی از اهداف و فعالیت های این دانشکده ارایه کرد و برآمادگی این مرکز علمی برای همکاری با معاونت حقوقی ریاست جمهوری در موضوعات مختلف حقوقی و فرهنگی تاکید کرد.

معاون حقوقی رییس جمهوری همچنین در پایان این دیدار از بخش های مختلف دانشکده اصول الدین بازدید و با توضیحات رییس دانشکده در جریان امکانات و ظرفیت های علمی و پژوهشی این دانشکده قرار گرفت.

لازم به ذکر است دانشکده اصول الدین توسط علامه سید مرتضی عسکری سال 1341 در بغداد پی ریزی شد لکن بواسطه فعالیت و مبارزات سیاسی علامه عسکری که منجر به خروج اجباری ایشان از عراق شد؛ این دانشکده و دبیرستان های تابعه آن نیز توسط دولت بعثی مصادره شد تا اینکه پس از تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی و اخذ مجوزهای لازم از وزارت علوم تحقیقات و فناوری اولین شعبه در قم به سال 1375، و سپس شعب دزفول، تهران و ساوه راه اندازی و اقدام به پذیرش دانشجو نمود. شعبه تهران نیز در سال 1376 تاسیس و در حال حاضر در 4 رشته علوم قرآن و حدیث، فقه و حقوق اسلامی، زبان وادبیات عرب شیعه شناسی در مقطع کارشناسی؛در 2 رشته علوم قرآن و حدیث و زبان وادبیات عرب در مقطع کارشناسی ارشد و در رشته علوم قرآن و حدیث در مقطع دکتری از بین متقاضیان خواهر و برادر دانشجو می پذیرد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها