امروز : سه شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 18
۰۲:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 102806
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 94
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، یک گزارش حاکی است آمریکا نتوانسته وضعیت اضطرار در تهدیدهای گروه تروریستی موسوم به دولت اسلامی عراق و ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، یک گزارش حاکی است آمریکا نتوانسته وضعیت اضطرار در تهدیدهای گروه تروریستی موسوم به دولت اسلامی عراق و شامات یا داعش را درک کند.

روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال روز دوشنبه گزارش داد روز پیش از آنکه شهر موصل در عراق به تصرف نیروهای داعش در آید چند دستگی عمیقی بین تحلیلگران اطلاعاتی آمریکا درباره توانمندی این گروه برای اشغال شهر مورد نظر حاکم بوده است.

منابع آگاه می‌گویند مقام‌های آمریکایی به حسب برخی نشانه‌های اولیه از قصد گروه داعش برای اشغال موصل آگاه شده بودند اما در روز10 جولای که این شهر به تصرف داعش درآمد این مقام‌ها تهدیدات داعش را دست‌کم گرفته بودند.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون در آن زمان در اظهاراتی گفت: «واضح است که این موضوع توجه ما را در موصل جلب کرده است اما تغییری در محاسبات ما ایجاد نمی‌کند.»      

مقام‌های آمریکایی به وال‌استریت ژرونال می‌گویند با آنکه سازمان‌های جاسوسی طی سال گذشته گروه داعش را زیر نظر داشته و درباره آن هشدار داده‌اند، آنها اغلب توان این گروه برای دست‌‌یابی به دستاوردهای عملیاتی سریع را پایین‌تر از حد واقعی ارزیابی کرده بودند.

به نوشته وال‌استریت ژورنال، این خطای محاسباتی تحلیلگران اطلاعاتی آمریکا در حمله یک هفته پیش گروه داعش به منطقه خودمختار کردستان هم آشکار بود.

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا روز شنبه اعتراف کرد که جاسوس‌ها و سیاست‌گذاران آمریکا این گروه را دست‌کم گرفته‌اند: «هیچ شکی وجود ندارد که پیشروی آنها طی ماههای گذشته سریع‌تر از برآوردهای اطلاعاتی و انتظارات سیاستگذاران هم در داخل و هم در خارج بوده است.»

وال‌استریت ژورنال ناتوانی سازمان‌های جاسوسی برای فراهم آوردن جزئیات درباره زمان‌بندی حملات «داعش» به بحث‌هایی در میان مقامات امنیت ملی آمریکا منجر شده است که درباره کافی بودن میزان اطلاعات درباره این گروه ابراز تردید کرده‌اند.

یک مقام بلندپایه آمریکایی می‌گوید تلاش برای کسب اطلاعات درباره توانمندی‌های این گروه نشان‌دهنده دشواری‌هایی است که برای کسب اطلاعات دقیق درباره برنامه‌ریزی‌های داخلی این گروه وجود دارد.
انتهای پیام/م.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها