امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۰۱:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 102807
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 129
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سیزدهمین «عصرانه ادبی فارس» پاسداشت «پروانه نجاتی»، بانوی شاعر شهدا عصر امروز با ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سیزدهمین «عصرانه ادبی فارس» پاسداشت «پروانه نجاتی»، بانوی شاعر شهدا عصر امروز با حضور غلامرضا کافی، حمیدرضا شکارسری، اسماعیل امینی، رضا اسماعیلی، کامران شرفشاهی، میلاد عرفانپور، علی داودی، حبیب‌الله رزمجویی، شراره کامرانی و جمعی از علاقه‌مندان به شعر و ادبیات انقلاب اسلامی با اجرای حسین قرایی مدرس دانشگاه در پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; برگزار شد.

*نجاتی در اشعارش از اجتماع سفارش می‌گیرد

در این نشست غلامرضا کافی ضمن اشاره به وجوه مختلف شعر نجاتی گفت: بازی زبانی در شعر نجاتی بسیار ظریف است، ضمن اینکه این اشعار به شدت تجلی پروانه نجاتی است، یعنی اگر کارهای دیگر نجاتی را سفارشی بپنداریم اما در حوزه اشعار اجتماعی این موضوع باورپذیر نیست بلکه نجاتی در اشعارش که به موضوعات اجتماعی پرداخته است از اجتماع سفارش گرفته است با این عبارت سفارشی بلایی بر سر فرهنگ ما آورده‌اند که نمی‌شود بیان کرد در حالی که بیشتر آثار هنری اروپا، آثار سفارشی است.

*نجاتی شاعر انقلابی است

اسماعیل امینی در ادامه این نشست ضمن اشاره به وجه اعتراضی شعر نجاتی گفت: شعر اعتراضی سرودن در دیدگاه برخی از اندیشه‌ها مخالفت با انقلاب تلقی می‌شود و از نظر برخی نیز کسی که معترض است باید به همه چیز اعتراض کند و عرف جامعه را زیر سؤال ببرد و کسی که اینطور نباشد از هر دو طیف مورد بی‌توجهی قرار می‌‌گیرد و کسی برای او دست نمی‌زند. نجاتی شاعر انقلابی است و اصلاً شاعر انقلاب یعنی کسی که به کاستی‌های اجتماعی معترض باشد و در عین حال همراه انقلاب باشد.

*شعر نجاتی دارای برجستگی است

حمیدرضا شکارسری در ادامه گفت: با توجه به برجستگی‌های شعر نجاتی باید گفت که ایشان در مسیر شاعر حرفه‌ای شدن به سر می‌برد. در اشعار دفاع مقدسی نجاتی بر خلاف اشعار اجتماعی‌اش عنصر برجسته‌ای به چشم نمی‌آید.

*زبان شعر نجاتی فخیم است

وی افزود: «بانوی شعر خانواده شهدا» لقب بهتری است به جای «بانوی شعر شهدا» و علت این موضوع هم پرداختن به خانواده‌ها و مسائل مرتبط با خانواده شهدا است. زبان شعر نجاتی با توجه به موضوعات روز دارای یک فخامت است.
 

*نجاتی پرمخاطب‌ترین بانوی شعر ایران است

میلاد عرفانپور ضمن اعلام اینکه شاگرد شعری نجاتی هستم، گفت: لهجه زنانه و مادرانه وجه بارز شعر نجاتی است و نگاه مادرانه به جایگاه دفاع مقدس و پایداری از شاخصه‌های شعر ایشان است. خانم نجاتی در نسل خودش پرمخاطب‌ترین بانوی شعر ایران است و در این موضوع شکی وارد نیست.

*خستگاه شعر نجاتی فقط شعر است

شراره کامرانی با یک نقادانه به شعر نجاتی اشاره کرد و گفت: بسیاری از شعرهای نجاتی دارای فراگیری بسیار است و سیاسی‌ترین اشعار وی نیز خواستگاه آنها فقط شعر است. انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در نقش‌آفرینی زنان در جامعه تاثیر بسزایی داشته و این نقش‌آفرینی مهم بوده است. از همین منظر شعر معاصر دارای تفاوت‌های اساسی است که یکی از این تفاوت‌ها حضور بی‌شمار زنان در شعر امروز است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها