امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۱۸:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 102834
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
عباسعلی ایمانی فولادی، دبیر اجرایی پانزدهمین کنگره بین‌المللی میکروب شناسی ایران امروز در نشست خبری این کنگره درباره عفونت‌های بیمارستانی گفت: در ...

عباسعلی ایمانی فولادی، دبیر اجرایی پانزدهمین کنگره بین‌المللی میکروب شناسی ایران امروز در نشست خبری این کنگره درباره عفونت‌های بیمارستانی گفت: در برخی کشورهای جهان این عفونت‌ها تا حد زیادی کنترل شده است و توانسته‌اند این مشکل را مهار کنند که بخش عمده مشکل ایران در این زمینه خوددرمانی با آنتی بیوتیک و به بیان دیگر استفاده بی‌رویه از آنتی بیوتیک است و موارد دیگر شامل فاصله بین پزشک و آزمایشگاه از نظر مقاومت‌های دارویی به آنتی بیوتیک است.

وی استفاده از دستگاه‌ها و وسایل پزشکی در بدن و رعایت نکردن شرایط ضدعفونی در بیمارستان‌ها به صورت دقیق و کامل و برخی بیماری‌ها که در آن سیستم ایمنی بدن به طور کامل از کار انداخته می‌شود مانند بیماران مغز استخوان را نیز از عوامل ابتلا به عفونت‌های بیمارستانی برشمرد.

ایمانی فولادی افزود: علل مقاومت دارویی باکتری‌ها استفاده بی‌رویه از آنتی بیوتیک‌ها توسط افراد، استفاده از غذاهایی مانند ماکیان و سایر مواد غذایی که در آن‌ها به صورت بی‌رویه آنتی بیوتیک مصرف شده و هنوز وجود دارد.

دبیر اجرایی پانزدهمین کنگره بین‌المللی میکروب شناسی ایران تأکید کرد: در کشورهای دیگر استفاده از آنتی بیوتیک کنترل شده و با تجویز پزشک صورت می‌گیرد و همچون ایران بدون تجویز پزشک در داروخانه‌ها به افراد فروخته نمی‌شود برای مثال در ژاپن آْنتی بیوتیک ها در مطب پزشک به بیمار ارائه می‌شود.

وی گفت: برخی از مسئولیت استفاده بی رویه از آنتی بیوتیک‌ها بر عهده افراد معمولی است که برای هر بیماری از آنتی بیوتیک بصورت خودسرانه استفاده می‌کنند و بخش دیگر از مسئولیت بر عهده پزشک است که برای حفظ بیمار خواستار تجویز آنتی بیوتیک آن را تجویز می‌کند تا بیمار را برای خود نگاه دارد اما نکته‌ای که در این میان فراموش می‌شود این است که این آنتی بیوتیک‌ها باکتری‌های مفید را نیز از بین می‌برد که نقش مهمی در سلامتی ما ایفا می‌کنند.

ایمانی فولادی خاطرنشان کرد: باکتری‌ها و میکروب‌هایی که از آنها با عنوان عفونت‌های بیمارستانی نام می‌بریم با آنتی بیوتیک‌های مختلف روبرو شده‌اند و به این علت نسبت به بسیاری از آنتی بیوتیک‌های معمول مقاوم شده ‌اند که در دست کادرپزشکی، تشک، میله تخت، کف و دیوار بیمارستان وجود دارند و ما بیمار سرطانی را در بیمارستان بستری می‌کنیم و مشکل سرطان را با جراحی رفع می‌کنیم ولی این بیمار به یک عفونت بیمارستانی مبتلا شده است.

دبیر اجرایی پانزدهمین کنگره بین‌المللی میکروب شناسی ایران تصریح کرد: هزینه درمان فردی که به بیماری سل مقاوم به دارو مبتلا شود از هزینه درمان مبتلا به سرطان بیشتر است و روند درمانی نیز سخت‌تر است

محمد مهدی فیض‌آبادی، رئیس انجمن میکروب شناسی ایران و فوق تخصص میکروب شناسی نیز در زمینه انتقال عفونت‌های بیمارستانی گفت: به علت امکان ابتلای بیمار به عفونتهای بیمارستانی توصیه می‌شود فرد پس از انجام جراحی در اولین فرصت ممکن از بیمارستان ترخیص شود.

رئیس انجمن میکروب شناسی ایران درباره درصد انتشار عفونت‌های بیمارستانی و مقایسه آن با استاندارد جهانی نیز تأکید کرد: بر اساس اعلام وزارت بهداشت ابتلای بیماران به عفونتهای بیمارستانی در ایران در حدود 4 درصد است که این درصد در برخی کشورها تا 7 و 11 درصد گزارش شده است.

ایمانی فولادی درباره برگزاری پانزدهمین کنگره بین‌المللی میکروب شناسی ایران نیز گفت: این کنگره زیر نظر انجمن میکروب شناسی در سال‌های گذشته هر سال یکی از دانشکده‌های علوم‌پزشکی کنگره را برگزار می‌کرد؛ بدین گونه که مسئولیت اجرایی کنگره بر عهده دانشگاه مذکور و مسئولیت علمی بر عهده مسولین کنگره بود.

وی افزود: از 2 سال پیش انجمن میکروب شناسی ایران تصمیم گرفته است علاوه بر مسئولیت علمی مسئولیت اجرایی را نیز خود برعهده بگیرد که این اقدام موفقیت آمیز بود و حجم بالای استقبال از این کنگره گواه موفقیت است.

دبیر اجرایی پانزدهمین کنگره بین‌المللی میکروب شناسی ایران در این کنگره میهمانانی تراز اول و شناخته شده از 15 کشور جهان مانند ایتالیا، فرانسه، آلمان، هلند، استرالیا، ترکیه، عراق، بنگلادش،‌ انگلیس، مراکش و عراق شرکت کرده‌اند که از این میان 10 نفر سخنرانی خواهند کرد که می‌توان به مشهورترین متخصص و پژوهشگر سل در جهان و پروفسور مایکل درانکورت از بهترین متخصصان بیماری‌های عفونی و میکروبیولوژی بالینی مانند طاعون اشاره کرد.

ایمانی فولادی افزود: بخشی از این افراد مستقلا و بدون دعوت مقاله داده‌اند و در این کنگره مطالب خود را ارائه خواهند داد و برخی دیگر نیز جزء مدعوین برای سخنرانی در این کنگره هستند که کنگره‌ای پربارتر از سال‌های گذشته را خواهیم داشت.

وی درباره تعداد مقالات ارسال شده نیز گفت: 1800 مقاله ارسال شد که برای بالابردن سطح کیفی کنگره علاوه بر کمیت، پس از داوری حدود 400 مقاله از نظر علمی رد شد. 
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها