امروز : پنجشنبه ۲ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 August 24
۱۱:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 102837
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قروه، پیمان باباپیری ظهر امروز در نشست بررسی و رفع معضل منابع طبیعی در قروه اظهار داشت: امسال 500 ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قروه، پیمان باباپیری ظهر امروز در نشست بررسی و رفع معضل منابع طبیعی در قروه اظهار داشت: امسال 500 هکتار از جنگل‌های کردستان دچار آتش‌سوزی شد که بیشترین خسارت ناشی از آن متوجه علوفه‌های موجود در این جنگل‌ها بوده است.

وی ارزش ریالی خسارت وارده به هر هکتار را 7 میلیون ریال اعلام کرد و افزود: بخش عمده آتش‌سوزی‌ها در جنگل‌های دره وران واقع در مریوان بود که طی آن 400 هکتار جنگل دچار حریق شد.

بابا پیری با اشاره به اینکه 1.7 درصد از مراتع کشور به کردستان اختصاص دارد، تصریح کرد: سالانه 633 هزار تن علوفه از مراتع برداشت می‌شود که این میزان 6.5 درصد علوفه تولیدی کشور را شامل می‌شود.

وی افزود: ارزش ریالی این علوفه بیش از 253 میلیارد تومان است، اما از نظر ارزش زیست محیطی و اکوتوریسم مراتع منطقه، نمی‌توان هیچ ارزش ریالی برای مراتع و منابع طبیعی استان متصور شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان با بیان اینکه وسعت اراضی ملی و منابع طبیعی استان یک میلیون و 787 هزار هکتار است، گفت: از این میزان 373 هزار هکتار که 12.8 کل منابع طبیعی را شامل می‌شود، جنگل‌های طبیعی و 48.2 درصد معادل یک میلیون و 414 هزار هکتار را مراتع تشکیل می‌دهند.

به گفته این مسئول، 67 هزار خانوار کردستانی در قالب صدور پروانه بهره‌برداری از مراتع این منابع طبیعی ارتزاق می‌کنند‌.

باباپیری با اشاره به خلع ید از 450 هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی استان در سال‌جاری اظهار داشت: در همین راستا یک‌هزار فقره پرونده در خصوص پیگیری مطالبات قضایی و احقاق حقوق دولت، تسلیم مراجع قضایی استان شده است.

وی با اشاره به اینکه 80 درصد کارکردهای منابع طبیعی مربوط به ارزش‌های زیست محیطی آن است گفت: در استان کردستان 2 میلیون و 800 هزار هکتار منابع طبیعی و ارضی ملی شناسایی شده است که یک ‌میلیون و 400 هزار هکتار از این میزان مرتع و 370 هزار هکتار جنگل است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان ظرفیت مجاز چرای دام در مراتع استان را 2 میلیون و 100 هزار واحد دامی برشمرد و اعلام کرد: متاسفانه در حال حاضر 3 میلیون واحد دامی در مراتع شهرستان تعلیف می‌کنند که 900 هزار واحد دامی مازاد بر ظرفیت است.

به گفته باباپیری، کردستان با بیش از 373 هزار هکتار پوشش جنگلی، رتبه 18 کشور را داراست.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان در ادامه مهم‌ترین تهدیدات متوجه منابع طبیعی در کردستان را بهره‌برداری و تصرف غیرمجاز، تخریب مراتع، تغییر کاربری اراضی ملی به معادن و پروژه‌های عمرانی، ساخت و سازهای غیرمجاز، چرای مازاد بر ظرفیت مراتع و خارج از فصل چرا برشمرد.

به گفته باباپیری، برخی عوامل طبیعی نظیر خشکسالی، افت آب‌های زیرزمینی، گردو غبار و ریزگردها و آتش‌سوزی‌های عمدی نیز بلای جان منابع طبیعی استان شده است.

ممنوعیت استحصال کتیرا در کردستان

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان از ممنوعیت استحصال کتیرا در این استان در 3 سال گذشته به دلیل وقوع خشکسالی خبر داد و گفت: در استان کردستان سالانه نزدیک به 4 تن کتیرای سفید مفتولی برداشت می‌شد که به دلیل احتمال آسیب به بوته‌های گون، این استحصال متوقف شده است.

وی افزود: 4 نوع کتیرا در این استان قابل برداشت است که عمده آن در شهرستان‌های دهگلان، قروه، کامیاران و بیجار و سنندج برداشت می‌شود.

باباپیری با بیان اینکه 87 درصد عوامل تخریب مراتع استان را انسان و دام تشکیل می‌دهد، اظهارداشت: به زیر کشت بردن اراضی مرتعی، تغییر کاربری اراضی مرتعی و زراعی و شخم‌زدن برخلاف شیب زمین از عوامل انسانی تخریب مراتع به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: ظرفیت مراتع استان در حدود 2 میلیون و 100 هزار واحد دامی است در صورتی که 3 میلیون واحد دامی در مراتع استان چرا می‌کنند یعنی بیش از دو برابر ظرفیت مراتع استان مورد استفاده واحدهای دامی قرار می‌گیرد.

بابا پیری با اشاره به اینکه متوسط فرسایش خاک در ایران 25 تن در هکتار است، گفت: بر اساس بررسی‌های انجام شده میزان فرسایش خاک در استان 800 تا 2.5 تن در هکتار است.

گفتنی است 61 درصد کل استان کردستان را اراضی ملی و منابع طبیعی تشکیل می‌دهد.

فرماندار قروه هم در این نشست گفت: مزایای منابع طبیعی از آن همه مردم است و لذا همه باید خود را موظف به صیانت از عرصه های طبیعی بدانند.

محمد شرف بیانی تصریح کرد: یکی از موارد مهم در زمینه منابع طبیعی لزوم تعیین محدوده معادن است.

انتهای پیام/79009/ح40

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار