امروز : شنبه ۴ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 25
۱۳:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 102845
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 15
به گزارش خبرنگار قضایی فارس، آیت‌الله آملی لاریجانی در ادامه سخنان خود در همایش رؤسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور، با اشاره به ...

به گزارش خبرنگار قضایی فارس، آیت‌الله آملی لاریجانی در ادامه سخنان خود در همایش رؤسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور، با اشاره به اینکه نگاه ما از اسلام و عالم در تبیین حق انسانی دخیل است، گفت: آیا برای ما که نگاه ما به انسان یک نگاه مادی‌گرایانه محض نیست با کسی که نگاه مادی به انسان دارد، در باب حقوق یکسان است؟

وی افزود: در مقدمه اعلامیه جهانی حقوق بشر تصویب شده که انسان کرامت ذاتی دارد، اما سؤال این است که کرامت ذاتی چیست؟ یکی از مهمترین مواد اعلامیه جهانی حقوق بشر مربوط به ماده 29 می شود که پیرامون مباحث دموکرات بیان شده و اگر بر همین اساس به موضوع نگاه کنیم، 98 درصد از جامعه ما به نظام جمهوری اسلامی رNی داده‌اند.

وی تصریح کرد: انسان‌ها با تلقی که از خود دارند، مقتضیات اخلاقی متفاوتی دارند، آیا واقعاً در عالم همه مردم یکجور الزامات اخلاقی را رعایت می‌کنند؟ برای مثال ما ایثار یا احترام به دیگران را ارزش می‌دانیم. بنابراین مقتضیات اخلاقی هم متفاوت می‌شود.

وی با اشاره به نگاه قرآن به انسان، گفت:‌ ما پیروان ادیان نگاه‌مان مادی‌گرایانه نیست، نگاه قرآنی نگاه توحیدی محض است و واقعیت عالم عبارت از حق متعال و هستی نامحدود است، ضمن اینکه در تمام آیات قرآنی به توحید اشاره شده است.

رئیس دستگاه قضا با تأکید بر اینکه انسان در نگاه قرآنی و معارف اسلامی یک حقیقت بی‌پایان است، گفت: اینکه ما می‌میریم و از بین می‌رویم، تصور اشتباهی است، قرآن حیات دنیا را متاع غرور می‌داند و در آیات قرآنی حیات حقیقی جای دیگری است.

آیت‌الله آملی لاریجانی با تأکید بر اینکه عالمی که انسان در آن تنفس می‌کند، این عالم نیست، گفت: ما معتقدیم اضرار به انسان تنها در گرسنگی به او یا جلوی کار او را گرفتن وی را آسیب رساندن نیست، بلکه اضرار واقعی، اضرار به حیات انسان است.

وی تأکید کرد:‌ ما معتقدیم قرآن و معارف دینی که این تصویر را از عالم بیان می‌کند، راه را هم به ما نشان می‌دهد، تمام قوانین جمهوری اسلامی و قانون اساسی برخاسته از تعالیم توحیدی است و هر قانون و مقرراتی که خلاف شرع باشد، با نظر شورای نگهبان ساقط می‌شود.

آملی لاریجانی با تأکید بر اینکه بسیاری از ایرادات حقوق بشری که به ما می‌گیرند، در همین زمینه است، گفت: برای مثال در بحث قصاص به ما ایراد می‌گیرند، در حالی که قصاص یکی از مسلمات قرآنی است.

وی خطاب به مدعیان حقوق بشر گفت:‌ ما نمی‌توانیم تعالیم قرآنی را به خاطر قوانین بشری شما که در فلان کشور اروپایی اجرا می‌شود، رها کنیم. قوانین ما برخاسته از مقتضیات انسانی است و هویت دینی ما در گرو معارف قرآنی است که به آن اعتقاد داریم بنابراین در دنیا سرمان را بالا می‌گیریم.
انتهای پیام/
رئیس دستگاه قضا

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها