امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۲:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 102861
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 38
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در عشق‏‌آباد، «قربانقلی بردی‏محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان به عنوان میهمان افتخاری رئیس دوره‌‏ای

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در عشق‏‌آباد، «قربانقلی بردی‏محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان به عنوان میهمان افتخاری رئیس دوره‌‏ای سازمان شانگهای، به دوشنبه سفر می‏‌کند.

قرار است «قربانقلی بردی محمداف»، علاوه بر حضور در نشست سران عضو سازمان همکاری شانگهای، با «امامعلی رحمان» نیز ملاقات‌هایی داشته و آخرین روند روابط 2 کشور را مورد بحث و تبادل نظر قرار دهد.

3 روز پیش، کمیته اجرایی سازمان همکاری شانگهای به 3 کشور ایران، هند و پاکستان به طور کتبی اعلام کرد در نشستی که در روزهای 12 و 13 سپتامبر (21 و 22 شهریور) در پایتخت تاجیکستان برگزار می‌شود، این کشورها به عضویت سازمان پذیرفته خواهند شد.

سازمان همکاری شانگهای در سال 2001  بر اساس معاهده همکاری‌های مرزی چین، روسیه، تاجیکستان، قرقیزستان و قزاقستان با هدف هماهنگ‌سازی مسائل امنیتی و تامین ثبات در محدوده این کشورها ایجاد شد.

در همان سال ازبکستان از دیگر کشورهای آسیای مرکزی نیز به این سازمان پیوست.

ایران، هند ، پاکستان و مغولستان در سال‌های تاسیس این سازمان به عنوان کشورهای مهمان در نشست‌های سطح عالی حضور داشته و وضعیت عضو ناظر را دریافت کردند.

تاجیکستان در سپتامبر سال 2013 در جلسه‌ای که در شهر بیشکک برگزار شد، ریاست دوره‌ای این سازمان را برای مدت یک سال بر عهده گرفت.

ترکمنستان به واسطه اتخاذ سیاست بی طرفی، در هیچیک از سازمان‌های منطقه‌ای و جهانی عضویت ندارد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها