امروز : جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 24
۱۷:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 102892
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 13
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در کابل، اعضای گروهی موسوم به حرکت ملی افغان در یک نشست خبری در کابل، امضای اعلامیه مشترک میان ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در کابل، اعضای گروهی موسوم به حرکت ملی افغان در یک نشست خبری در کابل، امضای اعلامیه مشترک میان عبدالله عبدالله  و اشرف غنی احمدزی 2 کاندیدای دور دوم انتخابات افغانستان را اعلام مخالفت با قانون اساسی و بی‎توجهی به ارادۀ مردم عنوان کردند.

«خان آقا احمدزی» یکی از اعضای این گروه که به نمایندگی از سایرین سخن می‎گفت، اظهار داشت: مردم افغانستان که با هزاران امید و با پذیرش تهدیدها و مشکلات زیادی با هدف تعیین سرنوشت خود به پای صندوق‎های رای حاضر شدند، هیچگونه معامله‎گری در قبال رای خود را قبول ندارند.

وی افزود: 2 کاندیدای ریاست جمهوری افغانستان باید توافق اخیر به منظور تحقق طرح تشکیل دولت وحدت ملی را لغو کنند تا رای مردم تعیین‎کننده سرنوشت آنان باشد.

این گفته‎ها در حالی مطرح می‎گردد که 2 نامزد ریاست جمهوری افغانستان روز جمعه (17 مرداد) با میانجی‎گری وزیر خارجه امریکا اعلامیه مشترکی را به امضا رساندند که در آن، روی طرح تشکیل دولت وحدت ملی در بعد سیاسی و تسریع روند بازشماری در بعد فنی توافق شده است.

تقسیم قدرت افغانستان را به سمت بحران می‎کشاند

اعضای حزب سیاسی موسوم به «جبهه ملی» در یک نشست خبری، توافق اخیر کاندیداهای ریاست جمهوری را مخالف با قانون اساسی افغانستان عنوان کرده و تأکید کردند که این توافق افغانستان را به بحران می‎کشاند.

«نظیم سمون» یک نفر از اعضای این حزب سیاسی در این نشست گفت: تقسیم قدرت براساس این توافقات افغانستان را به سوی بحران سوق می‎دهد.

توافق میان هر 2 کاندیدای ریاست جمهوری افغانستان مبنی بر تشکیل دولت وحدت ملی و ایجاد پست «ریاست اجرایی» گمانه زنی‎هایی را در مورد تغیر نظام سیاسی این کشور و محدود شدن صلاحیت‎های رئیس جمهور آینده به میان آورده است.

به گفته اعضای این حزب، تعیین افراد در پست‎های کلیدی مانند امنیت ملی، ریاست‎ مستقل و نهادهای اقتصادی دولت بگونه‎ای مساوی میان هر 2 ستاد انتخاباتی، خود نشان دهنده‎ محدود کردن صلاحیت‎های رئیس جمهور است.

«ذبیر شفیقی» کارشناس مسائل سیاسی نیز در این نشست خبری گفت: ایجاد دولت وحدت ملی یک کار غیر قانونی بوده و تقسیم صلاحیت‎های رئیس جمهور، کشور را به سوی بحران خواهد برد.

اما هر 2 ستاد انتخاباتی تشکیل دولت وحدت ملی را در افغانستان تضمین کننده ثبات سیاسی در این کشور دانسته و تأکید دارند که قانون اساسی افغانستان بر حفظ وحدت ملی تاکید کرده است.

این توافق‎نامه، روز جمعه از سوی هر 2 کاندیدای ریاست جمهوری در حضور وزیر خارجه آمریکا به امضا رسید که بر اساس مفاد آن هر 2 ستاد انتخاباتی توفق کردند برای ایجاد دولت وحدت ملی در افغانستان برنامه‎های مشترکی را روی دست بگیرند.

کشته شدن 9 فرمانده طالبان و 4 شبه‎نظامی پاکستانی در شرق افغانستان

دفتر مطبوعاتی والی ولایت ننگرهار در شرق افغانستان با انتشار اطلاعیه‎ای اعلام کرد که در ادامه درگیری‎ها در این ولایت 9 فرمانده شبه‎نظامی طالبان و چهار شبه‎نظامی طالبان کشته شدند.

بر اساس این اطلاعیه، در نتیجه عملیات نیروهای امنیتی از سه روز قبل در منطقه «حصارک» این ولایت ادامه داشته و براثر آن 9 فرمانده طالبان کشته و 30 نفر دیگر آنان زخمی شدند.
انتهای پیام/ز

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها