امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۱۳:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 102894
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 32
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از پایگاه صهیونیستی «تایمز اسرائیل»، یک روزنامه مصری مدعی است که طرفین در مذاکرات آتش‌بس نوار غزه ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از پایگاه صهیونیستی «تایمز اسرائیل»، یک روزنامه مصری مدعی است که طرفین در مذاکرات آتش‌بس نوار غزه بر سر 95درصد مسائل به توافق رسیده‌اند.

مذاکرات آتش‌بس از روز دوشنبه بار دیگر در قاهره پایتخت مصر به صورت غیرمستقیم میان نمایندگان رژیم‌صهیونیستی و هئیت فلسطینی از سر گرفته شد. ادعای توافق در حالی مطرح می‌شود که مذاکرات پیشین که هفته قبل برگزار شد، با مخالفت صهیونیست‌ها با خواسته‌های اصلی فلسطینی‌ها از جمله پایان محاصره نوار غزه که از سال 2007 آغاز شده، با شکست مواجه شد.

با این حال، روزنامه «الشروق» چاپ قاهره نوشته است که طرفین بر سر اغلب قریب به اتفاق مسائل به توافق رسیده‌اند و تنها مسائل حل نشده خودداری تل‌آویو از پذیرش ایجاد بندر و فرودگاه در غزه و آزادی چهارمین گروه از اسرای فلسطینی که قرار بودچند ماه قبل در جریان مذاکرات سازش آزاد شوند، هستند.

این روزنامه به نقل از «یک منبع آگاه» نوشته است که اسرائیل با گسترش شعاع منطقه مجاز ماهیگیری از 5 کیلومتر به حدود 10 کیلومتر موافقت کرده است. همچنین آزادی اسرایی که در سال 2011 در ازای مبادله «گلعاد شالیط» نظامی اسرائیلی آزاد و اخیرا مجددا بازداشت شده‌اند و همچنین اجازه انتقال مبالغ مالی به کارکنان دولتی غزه، از جمله دیگر مواردی است که به ادعای «الشروق» اسرائیل با آن‌ها موافقت کرده است.

این گزارش می‌افزاید که تل‌آویو به بازگشایی گذرگاه‌های نوار غزه به شرط حضور ناظران اروپایی موافقت کرده است. وضعیت گذرگاه رفح نیز بر اساس توافقنامه‌ای که بعدا بین مصر و تشکیلات خودگردان امضا می‌شود، مشخص خواهد شد.

رژیم‌صهیونیستی از یک ماه قبل عملیات تازه‌ای را در نوار غزه آغاز کرد که تاکنون به شهادت نزدیک به 2 هزار فلسطینی منجر شده است. تل‌آویو پس از آغاز فاز زمینی عملیات در غزه، هدف خود را خلع سلاح یا ریشه‌کن کردن حماس اعلام کرد. در جریان دو هفته حضور نیروهای اسرائیلی در نوار غزه، دستکم 64 نظامی صهیونیست کشته و بیش از 400 تن زخمی شدند. آخرین نظامی اسرائیل اواسط هفته گذشته غزه را ترک کرد.

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها