امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۱۵:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 102907
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 100
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حجت الاسلام علی کشوری در برنامه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت رادیو معارف به بررسی مسئله الگوی پیشرفت ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حجت الاسلام علی کشوری در برنامه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت رادیو معارف به بررسی مسئله الگوی پیشرفت اسلامی پرداخت. متن ذیل اظهارات وی است:

حجت الاسلام کشوری در آغاز در پاسخ به این که الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت بعد از صحبت‌های مقام معظم رهبری در سال 85 چه مراحلی را گذرانده است گفت: باید توجه کنیم که پیشرفت اسلامی بعد از سخنان رهبر انقلاب در سال 85 شروع نشد، و آغاز آن برمی گردد به همان سال‌های اول انقلاب یعنی درست در زمانی که اختیارات اجتماعی به دست فقها رسید پیشرفت اسلامی شروع شد و ما درگیر اداره یک جامعه اسلامی شدیم

در ایران بعد از تاسیس مدرسه دارالفنون سبک زندگی و اداره اجتماع از کشور های دیگر وارد ایران  شده  ترجمه می شد و این به تدریج تبدیل به یک فرهنگ شد در کشورهای غیر اسلامی مدل ارئه شده مدل دینی و مذهبی نیست و با مبانی اسلام اختلاف دارد.

وی ادامه داد: از طرفی مردم ایران تشنه فرهنگ و معارف اهل بیت بودند و پس از انقلاب سعی بر این بر این بود که فرهنگ اهل بیت در جامعه پیاده شود تا اینکه بعد از حدود 30 سال از انقلاب اختلافات عمیق آن دو فرهنگ نمایان شد و رهبر معظم انقلاب در سال 85 بحث الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت را مطرح کردند.

مقام معظم رهبری لفظ پیشرفت را بکار بردند و لفظ توسعه را حذف کردند چرا که توسعه در حال حاضر نمونه های عینی دارد که ما در کشور های غربی مشاهده می کنیم وما نمی خواهیم مشکلاتی که این کشور ها دارند ازجمله بی عدالتی و سستی در بنیان خانواده در آینده ما را هم دچار مشکل کند.

این درست در زمانی بود که طرفداران الگوی فرهنگی توسعه غرب به صراحت اعلام کردند که پاسخگوی بحث عدالت در کنار توسعه نیستند و عدالت که یکی از مبانی دین اسلام است را نفی کردند. اینجا بود که متفکرین اسلامی بنا را براین گذاشتند که مدلی برای پیشرفت مطرح کنند که پاسخگوی عدالت هم باشد.

بنابراین ما سال 85 را سال طرح مسئله الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و ضرورتش می دانیم، طبیعی است که پس از طرح این مسئله توسط رهبری کشور وارد فضای گفتمان سازی حول این مسئله شد یعنی اندیشمندان و متفکران ادله ناکارآمدی توسعه را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

به بیانی دیگر مسئله گفتمان یعنی بازخوانی مسئله در افکار عمومی، باز خوانی مسئله در ذهن نخبگان دومین مرحله از کار که از سال85 آغاز شد تحقیق و پژوهش در راستای ارائه مدل اسلامی ایرانی پیشرفت است که همزمان با گفتمان سازی  آغاز شد.

در خصوص جریان‌هایی که در این زمینه کار میکنند باید گفت طبق بررسی های ما تا امروز 10 جریان به صورت اختصاصی روی این موضوع  کار میکنند. البته جریان های فعال دراین زمینه بسیار بیشتر از این هاست ولی ما برای معرفی جریان ها، یک سری شرایطی را مطرح می کنیم که اولین  شرط این هست که این جریان بتواند به این 3 سوال پاسخ دهد.

وی ادامه داد: سئوالات این است که اولا:چرا ما نیاز به الگوی پیشرفت داریم؟ ثانیا، الگوی پیشرفت اسلامی چیست؟ و ثالثا چگونه باید انرا تولید ومحقق کرد؟

حتی اگر به صورت اجمالی به این سوالات پاسخ دهند ما آن ها را به عنوان یک جریان فعال در زمینه الگوی اسلامی پیشرفت معرفی میکنیم، از جمله این جریان ها که میتوان به آنها اشاره کرد مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت هست که در دفتر مقام معظم فعالیت می کنند، یا فرهنگستان علوم اسلامی با ریاست آیت الله میر باقری که مرکز الگوی پیشرفت در این فرهنگستان با ریاست دکتر واعظ زاده اداره میشود.

جریان دیگری هم که میتوان به آن اشاره کرد حسینیه اندیشه است با مدیریت حجت الاسلام صدوق  در دفتر معاونت راهبردی ریس جمهور هم جریانی تحت عنوان امور تدوین الگوی اسلامی پیشرفت جریان دیگری هم در دانشگاه امام صادق شکل گرفته به همت آقای عادل  پیغامی و سایر دوستانشان. در جامعة المصطفی هم جریان خوبی شکل گرفت که حجت الاسلام رجایی بر آن نظارت دارند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار