امروز : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 19
۰۰:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 10291
تاریخ انتشار: ۴ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۰
تعداد بازدید: 134
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مقامات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت‌وگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس افشا کرده‌اند این نهاد ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مقامات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت‌وگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس افشا کرده‌اند این نهاد سازمان ملل برای به دست آوردن اطلاعات درباره برنامه هسته‌ای ایران به کشورهایی اتکا کرده که جزو سرسخت‌ترین منتقدان برنامه هسته‌ای ایران هستند.

آسوشیتدپرس نوشته همین موضوع یکی از عواملی است که باعث شده تلاشهای آژانس برای ارائه یافته‌هایی که مورد قبول جامعه بین‌الملل باشد، دشوارتر شود.

موضوعی که باعث می‌شود اعتبار گزارش‌های آژانس با تردیدهای بیشتری همراه شوند این است که اکثر کشورهای دنیا اکنون به یافته‌های جامعه اطلاعاتی آمریکا به دید تردید می‌نگرند زیرا این جامعه یک بار گزارش‌هایی کاملاً غلط درباره سلاح‌های کشتار جمعی عراق ارائه کرده‌اند. آمریکا این ادعاها را دستاویز حمله به عراق قرار داد، اما سلاح‌های کشتار جمعی مورد ادعا هرگز در عراق یافت نشدند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اصرار دارد که در ارزیابی‌هایی که از برنامه هسته‌ای ایران به انجام می‌آورد سعی می‌کند موارد عینی را در نظر بگیرد و به اطلاعات رسیده از منابع مختلف تکیه کند. با این حال، چنانکه مقامات آژانس افشا کرده‌اند حدود 80 درصد این اطلاعات از آمریکا و متحدانش به این نهاد می‌رسد.

این دو مقام  به آسوشیتدپرس گفته‌اند آژانس مجبور شده برای دریافت اطلاعات از برنامه هسته‌ای ایران به سرسخت‌ترین منتقدان این برنامه یعنی آمریکا، اسرائیل، انگلیس، فرانسه و آلمان متوسل شود. آنها ادعا کرده‌اند دلیل این موضوع این است که ایران از همکاری با بازرس‌های آژانس سر باز می‌زند.

این کشورها مدعی هستند برنامه هسته‌ای ایران جنبه‌های نظامی داشته و در راستای ساخت بمب هسته‌ای است.

واشنگتن و تل آویو بارها ایران را به استفاده از گزینه حمله نظامی علیه تاسیسات هسته‌ای صلح‌آمیز این کشور تهدید کرده‌اند.

ایران همواره ضمن رد این اتهامات تاکید می‌کند به عنوان یکی از امضاکنندگان پیمان منع گسترش جنگ افزارهای هسته‌ای و یکی از اعضای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از حق دستیابی به فن‌آوری صلح‌آمیز انرژی هسته‌ای و توسعه آن برخوردار است.

تهران بارها از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواسته است تحت تاثیر آمریکا و متحدانش قرار نگیرد و هشدار داده است انتشار گزارشات تعصب آمیز درباره فعالیت هسته ای ایران به اعتبار آژانس لطمه وارد می‌کند.

به گفته این مقامات آژانس که خواسته‌اند نامشان افشا نشود، سرویس‌های اطلاعاتی سایر کشورها مانند پاکستان، چین یا روسیه نیز درباره ایران اطلاعات جمع‌آوری می‌کنند. اما آژانس‌های اطلاعاتی این کشورها به دلایل سیاسی تمایل چندانی به دادن اطلاعات به آژانس ندارند ـ این کشورها تمایل دارند خودشان را از مناقشات مربوط به برنامه هسته‌ای ایران کنار بکشند.

به این دلیل آمریکا و متحدانش منابع اصلی اطلاعاتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هستند.

منتقدان با اشاره به شکست جریان‌های اطلاعاتی آمریکا درباره سلاح‌های کشتار جمعی عراق هشدار می‌دهند اطلاعات به دست آمده از دشمنان ایران در بهترین حالت غیردقیق و در بدترین حالت، کاملاً جعلی هستند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها