امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۰۵:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 102923
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 24
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از پایگاه خبری الجزیره، «فریده بورقیه» کارگردان مراکشی است که به ساخت آثار تاریخی درباره شخصیت‌های

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از پایگاه خبری الجزیره، «فریده بورقیه» کارگردان مراکشی است که به ساخت آثار تاریخی درباره شخصیت‌های مراکشی از جمله «عبدالرحمن المجذوب» متصوف و «عیسی بن‌عمر» شخصیت افسانه‌ای رعب‌انگیز سال‌های دور مراکش است.

اما فیلم وی این روزها در حالی بر روی پرده‌های سینماست که اقدام به تصویر کشیدن شخصیتی از زنان مراکشی کرده است که نام آن «زینب النفزاویه» است؛ کسی که در پیشرفت حکومت «مرابطین» نقش به‌سزایی داشت.

بنابر این گزارش، «زینب بنت اسحاق النفزاویه» زنی است که به شخصیت والا، زیبایی، علم، حسن تدبیر و ذکاوت مشهور بود تا جایی که ابن‌خلدون دانشمند مشهور درباره او می‌گوید: او یکی از زنان مشهور جهان بود به زیبایی و ریاست» تا جایی که خانواده‌اش موجبات ازدواج او را با فرماندهی قهرمان چون «ابن‌تاشفین» فراهم کردند که البته ازدواج این چهره با زینب موجبات قدرت سیاسی او را نیز فراهم آورد.

این کارگردان مراکشی فیلمش را بر اساس منابع و مراجع تاریخی که درباره این چهره تاریخی سخن گفته‌اند ساخته و ویژگی‌های دوران کودکی او، جوانی و ازدواج او با چهار شوهرش را به تصویر کشیده است.

نزار الفراوی منتقد سینمای مراکش اما در موفقیت این فیلم سینمایی تشکیک کرده و می‌گوید: تهیه‌کننده ضعیف بوده است و نتوانسته است عظمت لحظات ویژه زندگی این زن و شوهر آخر وی «ابن‌تاشفین» و جنگ‌هایی که منطقه «اغمات» شاهد آن بود و لوکیشن شهر «مراکش» را به خوبی ارائه دهد.

وی می‌افزاید: علیرغم جسارت کارگردان برای به تصویر کشیدن زنی از تاریخ مراکش این فیلم نتوانسته است فضای اجتماعی و اقلیمی آن دوره را به تصویر بکشد و این علاوه بر مشکلات تهیه‌کنندگی به مشکلات سناریو و شخصیت‌پردازی نیز بازمی‌گردد.

اما بورقیه علت این ضعف را چنین بیان می‌کند: طرح اصلی یک سریال 30 قسمتی بود که به یک فیلم 89 دقیقه‌ای تقلیل پیدا کرد چراکه هزینه‌های مادی و لجستیکی برای چنین سریالی بسیار زیاد بود.

بنابر این گزارش، فیلم سینمایی «زینب ... گل اغمات» در بخش آموزشی مرکز سینمایی مراکش بر اساس سناریویی از «محمد منصف القادری» ساخته شده و «امینه رشید» بازیگر مراکشی نقش «زینب الفزاونه» را بازی کرده است.
انتهای پیام/س

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار