امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۲۲:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 102942
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نخستین همایش تبیین سیاست‌ها و راهبردهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ویژه معاونت ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نخستین همایش تبیین سیاست‌ها و راهبردهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ویژه معاونت فرهنگی وزارت ارشاد عصر امروز در هتل انقلاب تهران در جمع مدیران کل این وزارتخانه در استان‌های کشور برگزار شد.
 
* ضرغامی: احصاء مشکلات چاپ و نشر/ مدیران اختصاص بودجه می‌خواهند

در ابتدای این نشست برزین ضرغامی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تهران، دبیر کارگروه بررسی مشکلات نشر ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنانی ضمن تشریح روند کار گزارش داد: ابتدا تمامی مشکلات احصاء و زیرگروههای چهارگانه کتاب و کتابخوانی، چاپ و نشر، شعر و ادبیات داستانی و سایر موارد  توسط مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل شد.

ضرغامی در این نشست به انعقاد 4 تفاهم‌نامه نیز اشاره‌ای کرد و گفت: تفاهم‌نامه‌ای با معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد، موسسه خانه کتاب، بنیاد شعر و ادبیات داستانی به امضا می‌رسد..

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تهران در پایان به موضوع بودجه هم اشاره کرد و گفت: مدیران استانی انتظار دارند که در ردیف اعتباری تحت نام «بودجه در اختیار» به ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اختصاص می یافت.
 
* صالحی: تلاش خواهیم کرد به سمت عدالت فرهنگی حرکت کنیم/ اختصاص حدود 12 میلیارد تومان به عنوان بخش اهدای کتاب به استانها

سید عباس صالحی معاون فرهنگی وزارت ارشاد در این برنامه اظهار داشت: 90 درصد فعالیت های معاونت امور فرهنگی در چهار حوزه کتاب و نشر، چاپ و چاپخانه‌ها، ادبیات و شعر و داستان و همچنین اقوام و ادیان اجرایی می‌شود.

این معاون فرهنگی به برخی چالش‌ها و مشکلات معاونت فرهنگی در طی ده ماه حضورش به مواردی اشاره و از بدهی‌ها و مشکلات ناشران صحبت کرد و گفت: فاصله‌ای از اعتماد روانی بین معاونت و اهالی نشر وجود داشت. در بدو ورودم انباشتی از تعهدات مالی در معاونت امور فرهنگی به عنوان یکی دیگر از چالش ها مطرح بود، این بدهی‌ها 66 میلیارد تومان بود.

به گفته صالحی، مسئله دیگر عدم تشکیل ساختارهایی بود که ما اساسا برای انجام فعالیت‌های خودمان نیازمند آنها بودیم. در کنار این موارد گسست ساختاری در معاونت فرهنگی هم دیده می‌شد؛ طوری که به عنوان مثال شعر از این معاونت پر کشیده بود.

 معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه سپس از تشکیل کارگروهی برای تسویه بدهی های این معاونت در بدو ورودش به عنوان یکی از نخستین اقدامات خود نام برد و گفت: بدهی ناشران داخلی بسیار آزاردهنده و در عین حال سنگین بود اما در نهایت ما با یک کار فشرده 10 ماهه توانستیم این بدهی ها را تسویه کنیم. این کار تا پایان سال 92 انجام شد.

به گفته عالی رتبه‌ترین مقام مسئول در معاونت فرهنگی، طی این دوران بدهی در دوبخش داخلی و خارجی به ناشران پرداخت نشده مانده بود، تعهداتی به ناشران خارجی از نمایشگاه بیست و پنجم کتاب تهران باقی مانده بود، با اهتمامی که صورت گرفت ما توانستیم دو ماه قبل همه این بدهی را با ناشران تسویه کنیم.

وی گفت: ایجاد شفافیت در عملکرد کمیته خرید کتاب وزارت ارشاد و معرفی اعضا از موارد مهم بود،این در حالی بود که تا پیش از آن نه اسامی اعضای هیات خرید مشخص بود و نه کتابهایی که خریداری می شد. در این راستا تشکیل هیات‌های نظارت بر ضوابط نشر، تشکیل دبیرخانه‌های دائمی برای نمایشگاه کتاب و هفته کتاب و نیز جشنواره صنعت چاپ از دیگر موارد اجرا شده است که در این دوره به آن توجه شد.

این مقام مسئول با این جملات که اعتبارات معاونت فرهنگی، فقط اعتبارات تهران نیست و متعلق به همه کشور است، توضیح داد: تلاش خواهیم کرد به سمت عدالت فرهنگی حرکت کنیم.

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین از اختصاص حدود 12 میلیارد تومان به عنوان بخش اهدای کتاب به استانها خبر داد و گفت: این میزان تقریبا حدود 90 درصد کل اعتبارات بخش اهدای کتاب معاونت فرهنگی را شامل می‌شود.

وی به این مهم که اعتبار خرید کتاب استانها به از 80 میلیون تومان به 3 میلیارد تومان در سال 93 افزایش پیدا کرده است اشاره و عنوان کرد: در حوزه اعتبارات برنامه ای هم شاهد 88 درصد افزایش به نسبت سال قبل هستیم.
 
همایون امیرزاده مشاور علمی، فرهنگی و مدیریتی وزارت ارشاد نیزدر این نشست گفت: سال گذشته 800 میلیون تومان اعتبار خرید کتاب به استان‌ها اختصاص داده بودیم. امسال این رقم به سه میلیارد تومان رسیده است.
 
* شجاعی صائین: مر قانون را در اداره کتاب اجرا می‌کنیم
 
علی شجاعی صائین مدیراداره کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز دیگر مقام حاضر در این نشست بود.

وی در سخنانی با اشاره به شرح وظایف جدید اداره کتاب و گسترده شدن آن، گفت: وظایف خانه کتاب گسترده است اما در حال حاضر بر ممیزی و تولید مجوز نشر کتاب متمرکز شده‌ایم با این رویکرد که ما شخصا به اجرای مُرقانون به عنوان یک سند بالادستی اقدام می‌کنیم. متن کتاب برای ما معیار اصلی قضاوت است.

مدیراداره کتاب و کتابخوانی وزارت ارشاد ادامه داد: ما از عزیزان ادارات کل استانی در اجرای قانون مطالبه داریم. بخش نشر کشور به رقم همه فراز و فرودها به دلیل اینکه نخستین بخش داوطلب حذف یارانه از صنعت نشر بود و در تمام سالیان گذشته علی رغم حذف یارانه کاغذ و تسهیلات اعتباری توانست هر روز با افزایش عناوین مواجه باشد و میانگین افزایش قیمت کتاب یا کمتر از تورم رسمی بود و یا معادل آن است بسیار حائز اهمیت است.

شجاعی صائین تصریح کرد: در آغازین ماه‌های شروع کارم در اداره کتاب، احکام هیئت نظارت بر ضوابط نشر بزرگسال و کودک و نوجوان صادر شد و ما توانستیم جلسات متعددی را با اعضای هیئت برگزار کنیم و بخشی از مسائل این حوزه را برطرف کنیم. دو مصوبه اخیر تا به امروز داشتیم و حتی می‌توان گفت سه مصوبه.

وی افزود: تا پیش از این تجربه داشتن هیئت‌های نظارت در استان‌ها را داشتیم و پنج استان در درون خود هیئت نظارت داشتند ما آیین نامه‌ای تنظیم کرده که به تصویب هیئت نظارت بر ضوابط نشر رسید. امیدوارم طی دو سال باقیمانده این هیئت ها را به تدریج تشکیل دهیم. تشکیل کارگروه‌های کارشناسی در مراکز انتشاراتی که برخی از استان‌ها به عنوان واگذاری ممیزی یاد کردند که من تعبیر مشارکت را برای آن می پسندم دیگر مصوبه هیئت نظارت بود. این امر موجب مشارکت بیشتر می‌شود و به نوعی ما را از تمرکز زدایی در تهران دور می‌کند.

شجاعی صائین ادامه داد: شیوه تشکیل کارگروه‌های کارشناسی ممیزی نیز در آخرین جلسه هیئت نظارت بر ضوابط نشر بررسی و تصویب شد که پس از تدوین به گروه‌های نظارت استانی این شیوه اطلاع داده می‌شود. همچنین ما بازبینی اصلاحیه شورای عالی انقلاب فرهنگی در ممیزی و ایین نامه صدور پروانه نشر را بازبینی اولیه کرده‌ایم که همین‌جا از شما می‌خواهم نظرات و پیشنهادات خود را در این زمینه با ما در میان بگذارید.
 
* شهرام نیا: برگزاری هفته فرهنگی در استان‌ها در مجاورت نمایشگاه‌های کتاب استانی

امیرمسئود شهرام‌نیا مدیر عامل موسسه نمایشگاه های فرهنگی وزارت ارشاد هم در این مراسم تصریح کرد:  شکل گیری دبیرخانه دائمی نمایشگاه کتاب تهران در موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی واگذاری برگزاری همه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، برگزاری نمایشگاه های استانی کتاب و تغییراتی در شیوه آیین نامه از جمله اقدامات ما در ماه های گذشته بوده است.

وی همچنین به برگزاری هفته فرهنگی در استان‌ها در مجاورت نمایشگاه‌های کتاب استانی اشاره کرد و گفت: در این نمایشگاه‌ها می توان به نمایش فیلم و غیره نیز پرداخت که برای این منظور بنا داریم کارگروه‌هایی در استان‌هایی که از امکانات بیشتری برخوردار هستند تشکیل دهیم.

شهرام نیا همچنین گفت: فراهم کردن زمینه اجرایی شدن طرح و راه‌اندازی شبکه فروشگاه‌های زنجیره‌ای کتاب ایران در هریک از مراکز استانهابه منظور گسترش ویترین، برنامه ریزی قبلی و اختصاص یکی از جلسات شورای اداری استان به موضوع نمایشگاه کتاب،‌بستر سازی مناسب جهت علمی شدن طرح مصوب وزیر ارشاد مبنی بر برگزاری هفته‌های فرهنگی در استان‌ها که نیازمند تمهیدات مقدمات لازم از جمله تامین مکان و همکاری دستگاه‌های اداری استانی است از دیگر برنامه‌های مورد توجه است.
 
* میرزایی: اصرار داریم خانه کتاب، خانه کتاب ایران باشد

میرزایی مدیرعامل خانه کتاب نیز در این نشست در سخنانی گفت: اعتراف می‌کنم که تاکنون در خانه کتاب رویکردمان تهرانی بوده است اما اکنون اصرار داریم خانه کتاب، خانه کتاب ایران باشد.
 
* سیدآبادی: انتخاب یکی از شهرهای ایران به عنوان پایتخت کتاب ایران

علی اصغر سید آبادی مدیر دفتر مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی و کتابخوانی وزارت ارشاد با اعلام انتخاب یکی از شهرهای ایران به عنوان پایتخت کتاب ایران افزود: در نظر داریم پایتخت کتاب ایران را تأمین کنیم، یکی از شهرهای ایران که بیشترین منابع موجود برای کتاب را جذب کرده باشد و برنامه‌های ابتکاری و تأثیرگذاری در این حوزه داشته باشد به عنوان پایتخت کتاب ایران شناخته می‌شود. همچنین انتخاب روستاهای دوستدار کتاب، برگزاری دوره‌های آموزشی در زمینه مدیریت و برنامه ریزی فرهنگ و حمایت از کتاب‌های ارزشمند در استان‌ها از جمله برنامه‌های ما برای ارتباط بیشتر با استان خواهد بود.
 
* وصفی: دریافت تقاضای ادارات کل برای بزرگداشت مفاخر در سطح ملی

محمدرضا وصفی مدیرکل دفتر مجامع و تشکل‌های وزارت ارشاد ضمن اشاره و مورد توجه قرار دادن موضوع اقلیت‌ها تصریح کرد: باید با استان‌هایی که اقلیت‌های مذهبی در آنها بیشتر هستند ارتباط بیشتری برقرار کنیم، در این مسئله حساس بستری لازم است تا اگر جایی ابهام دارد ما آن را برطرف کنیم همچنین گاهی دیده می‌شود در استان‌ها شهرداری‌ها، استانداری‌ها و نهادهای دیگر، فعالیت‌هایی با نهادهای خارجی انجام می‌دهند آن هم بدون هماهنگی. اگر در این زمینه مشکلاتی بوجود آید نهاد پاسخگو وزارت ارشاد خواهد بود. بنابراین از ادارات کل می‌خواهیم روی این موضوع نظارت بیشتری داشته باشند.

به گفته وی،  تبادلات فرهنگی میان استان‌های مرزی باید افزایش پیدا کند، گفت: ما همچنین آماده تعامل جدی در حوزه مفاخر به ویژه مفاخری که کمتر شناخته شده‌اند، هستیم.

این مدیر ارشاد همچنین ضمن تاکید بر دریافت تقاضای ادارات کل برای بزرگداشت مفاخر در سطح ملی گفت: در این صورت لازم است حمایت‌های مالی لازم از سوی وزارتخانه انجام شود، تفویض و تمرکز زدایی در قالب تفویض صدور مجوز فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی موسسات فرهنگی در قالب جشنواره‌ها، مسابقات و نمایشگاه‌های فرهنگی و اقلیت‌های دینی با توجه به اسناد بالادستی از دیگر موارد لازم است
 
* برازش: کتابخانه‌های تخصصی ما اکنون آماده شده و آماده ارسال است

محمودرضا برازش مدیر دفتر چاپ وزارت ارشاد بیان کرد: در سه ماه پایانی سال گذشته بالغ بر 27 هراز تن محصولات وارداتی داشتیم که این رقمی بالغ بر دو تا سه هزار میلیارد تومان را در بر داشت. این درحالی است که اکنون در برخی استان‌ها، چاپخانه‌های ما بیکار هستند. در نتیجه باید گفت ما تعامل خوبی در حوزه چاپ نداریم از یک طرف هزاران نفر بیکارند و از طرف دیگر این همه واردات محصول داریم.

وی از مدیران کل استان‌ها درخواست کرد تا نسبت به چاپخانه‌های استانی توجه بیشتری داشته باشند و گفت: در بحث آموزش استان‌ها بخش‌های مختلفی می‌توانند کمک کنند اما اول باید بدانیم نیازهای آموزشی چیست؟ همچنین کتابخانه‌های تخصصی ما اکنون آماده شده و آماده ارسال است.
 
* قزلی: برگزاری تور کتاب و نویسنده با همکاری و مشارکت استان ها

در این نشست همچنین مهدی قزلی به برخی موارد پیرامون بنیاد شعر و داستان اشاره و ابراز داشت: بنیاد آمادگی دارد جهت برگزاری کلاس ها و دوره‌های آموزشی به ادارات کل استان ها طرح درس و سرفصل ارائه کند، با توجه به واگذاری جشنواره شعر فجر ، جایزه جلال و پروین اعتصامی، انتظار می‌رود ادارات کل استان‌ها ب راهنمایی و پیشنهادات خود در اجرای بهتر این اتفاق ادبی ملی بنیاد را یاری دهند. بنیاد امادگی دارد در صورت افتتاح کتابخانه تخصصی شعر و ادبیات داستانی در استان‌ها حمایت لازم در تجهیز محتوایی آن را انجام دهد.

وی افزود: برگزاری تور کتاب و نویسنده با همکاری و مشارکت استان ها و با توجه به نیاز ایشان از طرف بنیاد قابل انجام است.

در پایانی این اجلاس 4 تفاهم نامه  معاونت فرهنگی بنیاد شعر و ادبیات داستانی و موسسه خانه کتاب  و اداره کل چاپ با چند اداره کل ارشاد استان‌ها به نیابت از سایر ادارات کل به امضا رسید.

این گزارش می افزاید: در این مراسم همایون امیر زاده مشاور علمی، فرهنگی و مدیریتی ارشاد، علی اصغر سیدآبادی مدیر دفتر مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی و کتابخوانی ارشاد، رجبعلی میرزایی مدیرعامل خانه کتاب، مهدی قزلی رئیس بنیاد شعر و ادبیات داستانی، امیرمسعود شهرام‌نیا مدیرعامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی، محمودرضا برازش مدیر کل دفتر چاپ ارشاد و محمدرضا وصفی مدیرکل دفتر مجامع و تشکل‌های وزارت ارشاد حضور داشتند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها