امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۱۰:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 102945
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۵۰
تعداد بازدید: 21
به گزارش خبرنگار پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی صبح امروز (سه‌شنبه) در نطق میان ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی صبح امروز (سه‌شنبه) در نطق میان دستور خود در صحن علنی اظهار داشت: هفته قبل آقای رئیس‌ جمهور درباره ماجرای معروف به رانت 650 میلیون یورویی مطالبی را عنوان کرد و طی آن نسبت‌های ناروایی را متوجه بنده، نهادهای نظارتی و رسانه‌ها کرد.

وی افزود: پس از آنکه دادستان دیوان محاسبات اعطای رانت و امتیاز ویژه غیرقانونی را به تاجر خاص رسما تأیید کرد و به دلیل این تخلف به آقایان سیف (رئیس بانک مرکزی) و نعمت‌زاده (وزیر صنعت) تذکر داد و پرونده را برای یک سال تعلیق کرد و متاسفانه سه عضو کابینه در برابر مقام نظارتی فصل‌الخطاب مواضع نسنجیده‌ای را اتخاذ کردند.

نماینده تهران خاطرنشان کرد: بنده به آقای روحانی نامه نوشتم و از وی خواستم تا به همکاران خود تذکر دهد که در برابر قانون خاضع باشند، بنده بنا نداشتم این بحث ادامه یابد، اما ظاهرا آقای رئیس‌ جمهور خود نیز محتاج تذکر است.
توکلی تصریح کرد: در رانت‌بخشی دوم که مهم‌تر است، بانک مرکزی و وزارت صنعت با تاجر خاص تفاهم‌نامه ویژه‌ای را امضا کردند تا وی بتواند بر خلاف مقررات جاری، بار کشتی‌های خود را بلافاصله تخلیه و ترخیص کند و در بازار به فروش برساند و بعد از 4 تا 6 ماه 650 میلیون یورو ارز را از بانک مرکزی بخرد و به فروشنده خارجی بدهد.
وی اضافه کرد: این امتیاز ویژه حتی به شرکت دولتی متقاضی نیز داده نشد، این کار 350 تا 400 میلیارد تومان رانت را نسیب تاجر خاص کرد، مهم‌تر از مقدار این منافع نامشروع، تقویت انحصارگری یک تاجر در بازار مهم کالای اساسی است که با قوت مردم سر و کار دارد و جنبه امنیتی پیدا می‌کند.
نماینده مردم تهران خطاب به رئیس ‌جمهور گفت: شما در شهرکرد گفتید کالاهای اساسی به خاطر مشکلات ارزی و ده‌ها مشکل دیگر روی آب مانده و مشکلات دو برابر شده بود، اما همان روزهای اعطای رانت در گزارش 100 روزه خود عنوان کردید که الحمدلله در همه کالاهای اساسی انبارهای ما به اندازه کافی پر است و مشکل نداریم و برای آینده دور نیز خرید انجام گرفته است.
توکلی ادامه داد: آیا شما اطلاع دارید که گمرک 17 روز پیش از اعطای رانت رسما به بانک مرکزی نوشته بود که بیش از یک میلیون و 150 هزار تن انواع کالای اساسی متعلق به 30 شرکت را در گمرک وصول کرده و باید هرچه سریع‌تر ترخیص شود.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس بیان داشت: آقای روحانی کدام موضوع درست است، گزارش 100 روزه، گزارش گمرک و یا حرفتان در شهر کرد؟ آقای رئیس ‌جمهور اولا طبق آنچه که خودتان صراحتا اعلام کردید این فرصت و امتیاز تنها به یک فرد داده شده است و این یعنی اینکه اذعان دارید که این رانت بوده، از این گذشته اگر فقط همان یک تاجر در خارج از کشور اعتبار دارد، بنده کتبا به جنابعالی امتیازهای ویژه و رانتی را خبر داده بودم، چرا از بانک مرکزی نپرسیدید، به چه دلیل به داوطلبان دیگر اجازه داده نشد تا با اعتبار خودشان بیاورند و در بازار به فروش برسانند و ریال را به دولت بدهند و ارز را بخرند و به فروشنده خارجی بدهند.
توکلی خاطرنشان کرد: قانون می‌گوید اینکه امکانی را به یکی بدهید و دیگران ندهید، ممنوع است، شما اسم قانون‌شکنی را می‌گذارید شهامت یا به یک نفر گفتن و از دیگران دریغ کردن شهامت است؟ آقای رئیس‌ جمهور شما مطمئن هستید که آن تاجر خاص با اعتبار خود کالا را وارد کرد.
وی ادامه داد: دادستان کل تاکنون دو بار اعلام کرده که این تاجر هزار میلیارد تومان بدهی معوق دارد، فکر نمی‌کنید که وی با پول مردم این کار را می‌کند، چرا این چنین فردی تا این حد مورد حمایت دولت است.
ادامه دارد ...

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها