امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۱۸:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 10296
تاریخ انتشار: ۴ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۰
تعداد بازدید: 163
«کندا شماط»، وزیر امور اجتماعی سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق تاکید کرد که تنها راه حل بحران سوریه ...

«کندا شماط»، وزیر امور اجتماعی سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق تاکید کرد که تنها راه حل بحران سوریه در دست طرف‌های سوری نهفته است و این بدین معناست که گروه‌های و عناصر مسلح هیچ ارتباطی با جریان‌ها و گروه‌های معارض داخلی نیستند و در این تردید نیست که این گروه‌های تروریستی و عناصر مسلح با طرف‌های منطقه‌ای و بین المللی در ارتباط هستند.

شماط در ادامه تاکید کرد که اگر بخواهیم که خشونت‌ها و تروریسم را در سوریه متوقف کنیم، باید در اولین گام به سمت طرف‌هایی گام برداریم که خشونت و تروریسم را در سوریه تغذیه می‌کنند، چون آنها مهمترین عاملی به شمار می‌آیند که با کنار گذاشتن آنها از عرصه بحران و توقف کمک‌های مالی و نظامی آنها به گروه‌های تروریستی و عناصر مسلح موجب می‌شود تا خشونت‌ها و تروریسم در سوریه متوقف شود و همه می‌دانند که این طرف‌ها مهمترین عامل در برافروختن آتش فتنه و بحران در سوریه هستند.

وزیر امور اجتماعی سوریه درباره گفت‌وگوها و مذاکرات ژنو2 گفت: در این گفت‌وگوها و مذاکرات باید تمام نیروها و جریان‌های سیاسی سوری حضور داشته باشند، نیروها و جریان‌هایی که نماینده تمام طیف‌ها و اقشار اجتماعی داخل سوریه باشند، چه در غیر این صورت نمی‌توان انتظار موفقیتی از این نشست‌ها و کنفرانس‌ها داشت.

شماط در ادامه افزود: قضیه حمل سلاح در سوریه تنها به عناصر و گروه‌های خارجی محدود نمی‌شود، بلکه در این بین شهروندانی هم در داخل سوریه بودند که فریب برخی جریان‌ها را خورده و هم اکنون به مرحله‌ای رسیده‌اند که دیگر جایی برای بازگشت خود نمی‌بینند، اینجاست که نقش نظام و دولت سوریه در قبال این افراد آشکار می‌شود که باید تدابیر درست و منطقی را در قبال این افراد اتخاذ کنند، اگر چه در این میان شمار زیادی از این افراد نیز در همان ابتدای بحران سلاح خود را بر زمین گذاشته و تسلیم ارتش سوریه کرده‌اند و مسئولان امر با اتخاذ تدابیر درست و لازم موجبات بازگشت آنها به زندگی عادی و طبیعیشان را فراهم کردند و این ابتدای راه مسئولان سوری در این قضیه به شمار می‌آید.

وزیر امور اجتماعی سوریه تاکید کرد: در صورتی‌که گفت‌وگوها و مذاکرات بین نظام سوریه و جریان‌ها و گروه‌های مختلف معارضان از سر گرفته شود، قضایا و موضوعات بسیاری هستند که باید مورد بحث و گفت‌وگو قرار گیرند، برخی بر تغییر مسالمت آمیز و برخی بر تغییر نظام در سوریه تاکید دارند، اما سوال مهم اینجاست که آیا این همان چیزی است که مردم سوریه خواهان آن هستند و این واقعا خواسته مردم سوریه است؟

وی در پاسخ به این سوالات تاکید کرد که گفت‌وگو و مذاکره سیاسی جامع و فراگیر پرونده و قضیه پیچید‌ه‌ای است که موضوعات و مسائل مختلف سیاسی و اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی را در برمی‌گیرد. تمام این قضایا و مسائل موضوعات و اموری مرتبط با یکدیگر هستند و هیچ‌گاه نمی‌توان هر یک از آنها را بدون دیگری تصور کرد یا به اجرا گذاشت و یا اینکه تنها به یکی از آنها در گفت‌وگوها و مذاکرات پرداخت.

به همین دلیل وزیر امور اجتماعی سوریه بر این باور است که هر یک از جریان‌ها و گروه‌های شرکت کننده در مذاکرات و گفت‌وگوها باید طرح و برنامه‌ای جامع و کامل برای آینده سوریه داشته باشند. در این ارتباط مشاهده کردیم که دولت سوریه طرح جامع و کاملی را برای بحران سوریه ارائه داد و در این راه دیدارها و رایزنی‌هایی را به صورت تقریبا روزانه از زمان ارائه طرح تاکنون با جریان‌ها و گروه‌های معارض سوری انجام می‌دهد و دولت سوریه و همچنین نخست وزیر آن تمام تلاش خود را به کار می‌برد تا زمینه برگزاری نشستی را فراهم کند که در آن تمام جریان‌ها و گروه‌های سیاسی و همچنین نمایندگان نظام وجود داشته باشد و از طریق گفت‌وگو و مذاکره مشکلات و چالش‌های موجود را حل کند.

شماط تاکید کرد که برای دستیابی به راه حلی درست و کامل باید نشست‌های مکرری بین جریان‌ها و گروه‌های سیاسی سوری با نمایندگان نظام سوریه برگزار شود و این نیازمند وقت گذاشتن و صرف وقت برای آن است.

وی در ادامه تاکیدات خود گفت که مردم سوریه بدون تردید تنها خواهان برگزاری مذاکرات یا گفت‌وگوهایی نیستند که شماری از افراد و شخصیت‌ها در آن حضور و مشارکت داشته باشند و در نهایت بر دو یا سه نکته به توافق برسند. بدون تردید ما دارای مردمی هستند که آنها تصمیم نهایی و پایانی را در هر امری به خصوص درباره نتایج گفت‌وگوها و مذاکرات ملی مشخص می‌کنند و از جمله خواسته‌ها و مطالبات مردمی ورود و پای گذاشتن به این مذاکرات با هدف دستیابی به راه حل مسالمت‌ آمیز است و در این میان تنها دستیابی به توافقات سیاسی چیزی نیست که مورد نظر مردم سوریه باشد.

وزیر امور اجتماعی سوریه تاکید کرد: هر طرفی که قصد دارد، درباره آینده سوریه گفت‌وگو کند، باید هرچه سریع‌تر وارد میدان و عرصه گفت‌وگوها و مذاکره شود، اما با این پیش شرط که راه حل‌هایی منطقی را برای حل بحران موجود ارائه دهد.

انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها