امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۰۸:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 103029
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 146
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از تبریز به نقل از روابط عمومی شهرداری تبریز، محمدباقر قالیباف، در هشتاد و هفتمین نشست ادواری کلانشهرها  ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از تبریز به نقل از روابط عمومی شهرداری تبریز، محمدباقر قالیباف، در هشتاد و هفتمین نشست ادواری کلانشهرها  کشور در تبریز، با بیان اینکه توسعه فیزیک و کالبد شهر، هدف نهایی شهرداری‌ها نیست، اظهار کرد: مهم‌ترین وجه ممیزه یک نظام اسلامی، تربیت شهروندان خوب بوده و توسعه کالبد و فیزیک شهر نیز مقدمه همین امر است.

وی افزود: توجه به مسائل اجتماعی و پیچیدگی‌های کلانشهرها، ریشه در مسائل فرهنگی و اقتصادی و ضعف‌های حوزه کارآمدی دارد.

قالیباف اضافه کرد: متاسفانه در کلانشهرها 30 تا 33 درصد حاشیه‌نشینی داریم که این امر، نشان‌دهنده ضعف وضعیت فیزیکی و فرهنگی و تولید آسیب‌های اجتماعی است.

شهردار تهران گفت: در گذشته، در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی، از شهرداری‌ها چنین انتظاری نمی‌رفت ولی امروز مردم از شهرداری‌ها در این مورد مطالبه‌گر هستند که این موضوع، توفیقی برای شهرداری‌ها‌ست.

به گفته قالیباف مفهوم توصیه‌ها و تاکیدات رهبر معظم انقلاب در سال‌های اخیر، نشانگر این نکته است که در خصوص مسائل فرهنگی، کارنامه قابل قبول و قابل دفاعی نداریم و فرهنگ در کشور ما مظلوم واقع شده است.

وی خاطرنشان کرد: این در صورتی است که همه بر این باوریم که لازمه استقلال سیاسی و اقتصادی، استقلال فرهنگی است.

قالیباف با طرح این سئوال که چه اتفاقی افتاده است که نتوانسته‌ایم در این حوزه کارنامه موفقی داشته باشیم؟ تاکید کرد: یک کشور زمانی می‌تواند استقلال داشته باشد که مولد باشد، برای تحقق استقلال فرهنگی، چه باید تولید کنیم؟

وی اضافه کرد: باید تولید قدرت، ثروت، معرفت و منزلت داشته باشیم. نباید دنباله رو مکاتب دست‌ساز و انسان‌ساز نباشیم.

شهردار تهران اظهار داشت: تبدیل قدرت و ثروت به یکدیگر بسیار خوب است اما این ارتباط، گاهی ممکن است از مسیر غیرقانونی، غیراخلاقی و رفتاهای ناپسند ایجاد شود.

وی با تاکید بر این که باید ببینیم بین «قدرت و معرفت»، «منزلت و ثروت»، «منزلت و معرفت» چه رابطه ای برقرار است، گفت: ضعف اساسی ما، ضعف فرهنگی است. متاسفانه قادر نیستیم در یک فرآیند مشخص و روشن و تدوین شده، معرفت و منزلت را به قدرت و ثروت تبدیل کنیم.

قالیباف افزود: شهدای ما با تبدیل «منزلت» به «قدرت» وارد میدان‌های جنگ شده و حماسه‌ساز شده‌اند.

به گفته شهردار تهران تاکیدات رهبر معظم انقلاب در مورد شرکت‌های دانش بنیان و توسعه علم در حوزه‌های مدیریتی دقیقاً به معنی تبدیل منزلت به قدرت است؛ اما متاسفانه مدیران در این موضوع، کمتر وارد کارهای کارشناسی و عملی شده و کمتر به انضباط کاری رسیده‌اند.

وی با تاکید بر تحقق درآمدهای پایدار در شهرداری‌ها تصریح کرد: امروز در شهرداری‌ها، فرصت‌های بسیاری در حوزه‌های معرفتی و منزلتی و سرمایه‌های بزرگ انسانی و اجتماعی داریم که در آمد حاصل از هر یک از آیتم‌های آن‌ها، از هر درآمد پایداری، پایدارتر است. اما به جای این که به این فرصت‌ها رونق دهیم، این فرصت‌ها را از دست می‌دهیم.

قالیباف با بیان اینکه این چالش‌ها، حتی مهم‌تر از بحث‌های مدیریت یکپارچه شهری است، ‌گفت: اگر تبدیل ثروت به منزلت را از طریق احسان دنبال نکنیم، مطمئناً فرد ثروتمند از طریق غیردینی، غیراخلاقی و غیرقانونی این منزلت را برای خودش درست می‌کنند. آنجاست که یک منزلت کاذب ایجاد می‌شود که درون آن، فرد ثروتمند، راضی و خوشحال نیست.

شهردار تهران ادامه داد: وقتی فرد ثروتمند، از طریق احسان، دست جامعه را می‌گیرد او را به عنوان یک فرصت ارزشمند ارج می‌نهیم و قدر می‌دانیم.

وی با اشاره به پیشینه شهر تبریز و جایگاه آن به عنوان شهر اولین‌ها گفت: دستاوردهای شهری تبریز در آغاز سال‌های تاسیس بلدیه در سال 1285، نشان دهنده این است که در صد و چند سال گذشته به جای پیشروی، پسروی کرده‌ایم.

انتهای پیام/60001/ش/پ3003

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها