امروز : پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 22
۰۶:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 103071
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 23
به گزارش گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سعدالله زارعی کارشناس مسائل بین‌الملل ضمن بازدید از غرفه‌های خیمه «غزه تنهای پیروز» در جمع

به گزارش گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سعدالله زارعی کارشناس مسائل بین‌الملل ضمن بازدید از غرفه‌های خیمه «غزه تنهای پیروز» در جمع مردم ضمن ایراد سخنرانی و پاسخ به سوالات حاضرین به تشریح اوضاع غزه و تحولات منطقه پرداخت.

زارعی در خصوص اهمیت فلسطین در دنیای اسلام و اینکه فلسطین مسئله اول ما است، گفت: فلسطین آینه تمام نمایی است از آنچه بر منطقه ما گذشته است. از وقتی که انگلیسی‌ها وارد این منطقه شدند تا زمانی که این منطقه را ترک کردند 130 سال طول کشید، در این میان فلسطین بیش از همه متحمل فشار از سوی دشمنانش شد.

وی افزود: از شبه قاره هند تا شمال غرب آفریقا فلسطین تنها منطقه‌ای است که اشغال شده و مردم آن آواره شده‌اند و حقی برای زیستن آن‌ها قایل نشده‌اند که این در جاهای دیگر سابقه ندارد. دفاع از فلسطین دفاع از همه مسلمانان است و همان‌طور که امام(ره) گفت روز قدس فقط روز فلسطین نیست.
این کارشناس مسائل منطقه‌ای و خاورمیانه در پاسخ به این سوال که اهمیت کرانه باختری در این منطقه چیست؟ چرا ما بر آن تاکید داریم؟ گفت: این منطقه تا سال 1967 یا 1346 تحت حاکمیت اردن و متعلق به اردن بود، بعد اسرائیل آنجا را اشغال کرد همانطور که جبل‌الشیخ و جولان سوریه را تصرف کرد و در آن منطقه صحرای سینا و غزه را گرفت.

وی افزود: در سال 1967 در جریان مذاکرات اسلو و مادرید یک دولت خودگردان فاقد ارتش با یک سلسله تعهدات تشکیل شد ولی در ادامه ملغی شد و یاسر عرفات دولت نیم‌بندی را تشکیل داد و خود عرفات در محاصره کشته شد و اسرائیلی‌ها زیر بار تعهدات‌شان نرفتند. محمود عباس الان مثلا تعهد دارد اگر کسی ضد اسرائیل تظاهرات کرد زندان شود و حدود 2 هزا و 500 نفر در زندان‌های محمود عباس هستند. البته جهاد و حماس در همین منطقه نیز محبوبیت دارند و نشانه‌های واضحی از یک حرکت عمیق هست، این منطقه در حال انفجار است. مردم از ظلم اسرائیل به ستوه آمده‌اند.

زارعی در پاسخ به این سوال که کرانه باختری نیز در فضای مقاومت است و چگونه می‌تواند این تسلیح صورت بگیرد؟ پاسخ داد: بر خلاف آنچه تصور می‌شود مسلح کردن کمک کردن به جنگ افروزی نیست وقتی ملتی مسلح شد دشمن به خودش جرات حمله نمی‌دهد و ریشه‌های جنگ خشکانده می‌شود و دشمن در یک فضای سیاسی مجبور می‌شود به حقوق 11 میلیون فلسطینی تن بدهد و این مقدمه احقاق حقوق آن‌ها به لحاظ سیاسی است.
وی در ادامه افزود: مساحت کرانه باختری بیشتر است و تمام مقدسات نیز در کرانه باختری هستند و آنجا اهمیت بیشتری نسبت به غزه دارد. آن‌جا منطقه‌ای استراتژیک است و تحولات آن توجهات را جلب می‌کند و می‌تواند مقدمات آزادی فلسطین را فراهم کند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل در ادامه خاطر نشان کردند: بخش جنوبی کرانه باختری منطقه امنیتی و بخش شمالی آن منطقه سیاسی اسرائیل است که اگر کرانه باختری به جنبش در آید و آزاد شود بین این دو بخش فاصله‌ای جدی می‌افتد و این به معنای قطع رگ حیات رژیم صهیونیستی است.

وی در خصوص نقش آفرینی ایران در تحولات غزه تصریح کرد: کاری که ایران در غزه کرده هیچ کس نکرده است و خود مردم غزه‌ می‌گویند ما این توانایی را از ایرانی‌ها گرفته‌ایم و قدرت امروز آن‌ها از ایران است. در همین جنگ هم ما اولین و قوی‌ترین مواضع را گرفتیم و مقام معظم رهبری گفت ما علاوه بر غزه باید کرانه باختری را هم مسلح کنیم. که نشانگر قدرت ما در منطقه است.

زارعی در پایان سخنان خود تصریح کرد: سقوط اسرائیل تاثیر بیشتری در تحولات منطقه دارد چرا که آمریکایی‌ها می‌گویند امنیت ما وابسته به امنیت اسرائیل است و نه عربستان مصر و عراق. اگر قدس آزاد شود،  شرایط جدید بوجود می‌آید و دولت‌های وابسته به غرب را یکی بس از دیگری سرنگون می‌کند.

خاطر نشان می‌شود خیمه غزه تنهای پیروز که به همت دانشجویان دانشگاه‌های تهران در پارک دانشجو از شنبه آغاز به کار کرده کرده است در غرفه‌های کودک و نوجوان،پاتوق گفتگو، نمایشگاه‌های عکس به همراه پخش نماهنگ و مستند‌های مقاومت پذیرای بازدیدکنندگان است.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها