امروز : جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۰۲:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 103120
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 63
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از اراک مسلم پورقاسمیان ظهر امروز در نشست شورای قاچاق کالا و ارز استان مرکزی افزود: در حال حاضر استان ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از اراک مسلم پورقاسمیان ظهر امروز در نشست شورای قاچاق کالا و ارز استان مرکزی افزود: در حال حاضر استان مرکزی به ویژه شهرهای ساوه و زرندیه به جایگاه امنی برای قاچاقچیان تبدیل شده است.

وی بیان کرد: امروزه قاچاق کالا بزرگ‌ترین خطر اقتصادی در مقایسه با تحریم‌ها و تهدیدها به شمار می‌رود، چرا که این واقعه بنیان اقتصادی کشور را نشانه گرفته است.

مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری مرکزی تصریح کرد: مبارزه با قاچاق دارو از سال 84 در کشور آغاز شد و با تلاش نیروهای بازرسی هم اکنون میزان تخلف در داروخانه‌های کشور به کمتر از یک درصد رسیده است.

پورقاسمیان ادامه داد: خوشبختانه با اجرای طرح تحول نظام سلامت قاچاق کالاهای پزشکی به میزان قابل توجه‌ای کاهش یافته است.

وی خاطرنشان کرد: جلوگیری از ورود و عرضه مشروبات الکلی، داروهای تقلبی، کالاهای غیرمجاز و... از اهم برنامه‌های کاری این شورا محسوب می‌شود.

دبیر کمیسیون شورای مبارزه به قاچاق کالا و ارز استان مرکزی اظهار کرد: شهرستان‌های ساوه، دلیجان، شازند و اراک با توجه به قرار گرفتن در مسیر ترانزیت کشور به عنوان شهرهای سطح یک در ورود کالای قاچاق شناخته شده‌اند.

پورقاسمیان با اشاره به کمبود انبار در گمرک استان مرکزی افزود: در این راستا گمرک استان اقدام به اجاره دو هزار و 500 متر انبار کرده است که با این امر مشکل کمبود انبار به میزان قابل توجه‌ای کاهش یافته است.

وی تصریح کرد: 33 دستگاه موتورسیکلت کشف شده در استان به دلیل عدم تقاضای واگذاری از سوی دستگاه‌های اجرایی در سال 91 و 93 به پایتخت کشور ترانزیت شده‌اند.

وی گفت: در راستای کاهش قاچاق کالا در استان به ارائه فرمولی نوین در این عرصه نیازمند هستیم و تلاش همه جانبه از سوی تمام دستگاه‌های استان ضروری است.

مدیرکل امنیتی، انتظامی استانداری مرکزی با اشاره به اینکه در چهار ماه نخست سال‌جاری نیز بیش از 400 پرونده قاچاق کالا در اداره تعزیرات به ثبت رسیده است، ادامه داد: از این تعداد 257 پرونده منجر به صدور حکم و 90 میلیارد ریال جریمه نقدی شده است که تاکنون 10 میلیارد ریال به حساب خزانه دولت واریز شده است.

پورقاسمیان اظهار کرد: تخلفات صنفی نیز در تیرماه سال جاری با صد درصد افزایش روبرو بوده که رسیدگی به این مهم به سازمان صنعت، معدن و تجارت واگذار شده است.

وی با تاکید بر اینکه کشفیات نفت کوره در مقایسه با سال گذشته صد درصد افزایش داشته است، افزود: میزان فرآورده‌های نفتی کشف شده در چهار ماه نخست سال جاری با 55 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از 228 هزار لیتر است.

مدیرکل امنیتی، انتظامی استانداری مرکزی با اشاره به اینکه رویکرد نیروی انتظامی در مبارزه با قاچاقچیان کالا برخورد با دانه درشت‌ها است، خاطرنشان کرد: در تیرماه گذشته نیروی انتظامی استان بیش از 170 میلیارد ریال کالای قاچاق کشف کرده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 20 درصد افزایش داشته است.

به گفته وی در سال گذشته بیش از 60 میلیارد ریال کالای قاچاق کشف شده توسط نیروی انتظامی، در مزایده‌های استانی به فروش رسیده که این مبلغ با گذشت یک سال به حساب ناجا واریز نشده است.

مدیرکل محیط زیست استان مرکزی نیز در ادامه با بیان اینکه قاچاق در حوزه حیات وحش رتبه سوم قاچاق را به خود اختصاص داده است، گفت: شورای مبارزه با قاچاق کالا باید در جلوگیری از خروج حیوانات کمیاب استان توسط قاچاقچیان جنوب کشور اهتمام ویژه‌ای داشته باشد.

امیر انصاری با بیان اینکه عرضه سلاح شکاری قاچاق نیز در استان رواج پیدا کرده است، بیان کرد: بعضا در برخی از روستاهای حاشیه مناطق حفاظت شده شکارچیان با اسلحه به کشتار حیوانات می‌پردازند که این امر باید در اسرع وقت کنترل و با متخلفان برخورد قانونی شود.

وی از شورای مبارزه با قاچاق کالا خواستار شد تا کالاهای مکشوفه مورد نیاز دستگاه‌های اجرایی را به دلیل قیمت بالای برخی از کالاها در راستای صرفه‌جویی در هزینه‌ها در اختیار آنان قرار دهند.

معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی نیز بهترین فرمول برای جلوگیری از قاچاق کالا را اجرای صحیح قانون دانست و اظهار کرد: قانون مبارزه با کالای قاچاق علاوه بر ابهامات موجود می‌تواند یک راه روشن در تدوین برنامه‌های شورا باشد.

سید کمال فدایی ‌فروتن ادامه داد: اتخاذ سیاست‌های اقتصادی صحیح نیز می‌تواند هم‌زمان با اجرای قانون دست‌یابی به اهداف شورای مبارزه با کالای قاچاق را محقق کند.

وی تصریح کرد: درحال حاضر هیچ‌گونه آمار دقیقی در حوزه جابه‌جایی کالا، عرضه کالا، صادرات و واردات و... در استان وجود ندارد و برخی از اقدامات این حوزه در هاله‌ای از ابهام صورت می‌گیرد.
انتهای پیام/870012/الف40/ث3001

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها