امروز : دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 20
۰۹:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 103123
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 21
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روابط عمومی و ارتباطات دادگستری استان تهران، غلامحسین اسماعیلی، اظهار داشت: اسلام دینی جامع و ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روابط عمومی و ارتباطات دادگستری استان تهران، غلامحسین اسماعیلی، اظهار داشت: اسلام دینی جامع و کامل برای تمام بشریت در تمام قرون و اعصار است،در این شریعت مقدس تمامی نیازهای انسانی برای زندگی اعم از فردی و اجتماعی در جهت رسیدن به تکامل و سعادت پیش‌بینی شده اما در این مسیر، در میان این دستورات برخی امور از ویژگی‌های خاصی برخوردار بوده و نقش زیربنایی برای تحقق سایر قواعد ایفا می‌کنند که از جمله آن‌ها مقوله مهم عدالت است که در تعالیم قرآنی و اسلام از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

وی افزود: خداوند همه را به عدالت امر کرده و باید گفت عدالت نماد فرهنگ اجتماعی اسلام است و تمامی امور مربوط به جامعه را بایستی با شاخصه عدالت سنجید.

اسماعیلی تصریح کرد: در جامعه اسلامی همه شهروندان باید عدالت‌خواه باشند اما به طور طبیعی عدالت محوری در میان مدیران و متولیان جامعه بیشتر باید خودنمایی کند.

رئیس کل دادگستری استان تهران در ادامه، اظهار داشت: تحقق عدالت که هم تکلیف دینی و هم اجتماعی است هرگاه در جامعه شکل بگیرد و کارگزاران نیز عدالت‌محور باشند به تبع آن مردم نیز به حق و عدالت خواهند گروید چرا که مردم تابع کارگزاران خود هستند اگر از آنها خدمتگزاری و اجرای عدالت ببینند قطعا به حق تمایل پیدا خواهند کرد. بدون تردید بخش عمده‌ای از رفتار مردم تحت تاثیر روش و منش مدیران و حاکمان جامعه است.

وی با اشاره به اینکه معمولا در تعالیم اسلامی ویژگی‌های متعددی برای مدیران در نظر گرفته شده، گفت: مهم‌ترین این ویژگی‌ها عبارتند از خدامحوری، معاد باوری، عدالت، دانش، کاردانی، دوراندیشی، عزت نفس و شهرت‌گریزی. عدالت نیاز تمام جوامع بشری است ولی کارگزاران بیش از دیگران به آن نیازمندند و در میان کارگزاران نیز در این رابطه قضات، بیشتر در معرض خطاب قرار دارند.

وی خاطرنشان کرد: عدالت در جامعه اسلامی یک حکم و تکلیف دینی است که هم به صورت یک ویژگی فردی مطرح است هم یک تکلیف اجتماعی و هم یک تکلیف مدیریتی، ولی مهم‌تر این که اگر دیگران چهره عدالت و حق را مخدوش کنند و یا اموری برخلاف عدالت از افراد سر برند در این صورت اجرای عدالت و احقاق و اصلاح حق در جامعه برعهده قضات خواهد بود.

اسماعیلی تأکید کرد: امروزه در نظام اسلامی ما قضات عدالت محور با ویژگی‌های اسلامی فراوان‌اند که در جهت ایجاد امنیت و تحقق عدالت در جامعه مخلصانه تلاش می‌‌کنند و در این میان دادگستری استان تهران به عنوان پیشانی قوه قضائیه در کشور از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و این اقتضا را دارد که از سعی و تلاش شبانه‌روزی قضات و کارمندان شریف در ام‌القرای جمهوری اسلامی که اجرای عدالت می‌کنند تقدیر شود.
 انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها