امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۰۶:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 103162
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 36
مهدی حسن الخفاجی در گفت‌وگو با خبرنگار بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با اشاره به اینکه مردم عراق امیدوارند که انتخاب حیدر العبادی به ...

مهدی حسن الخفاجی در گفت‌وگو با خبرنگار بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با اشاره به اینکه مردم عراق امیدوارند که انتخاب حیدر العبادی به عنوان مامور تشکیل کابینه جدید این کشور منجر به وحدت شود، گفت: ائتلاف دولت قانون همچنان مخالف معرفی العبادی به عنوان مسئول تشکیل دولت هستند و آنرا نقض قانون اساسی می‌دانند ولی همپیمانی ملی بر خلاف این مسئله اعتقاد دارد و خود را ائتلاف برتر می‌داند نه ائتلاف دولت قانون؛ که این اختلافات نگران کننده است.

الخفاجی با بیان اینکه فراکسیون همپیمانی ملی ائتلاف دولت قانون را بخشی از فراکسیون همپیمانی ملی در پارلمان می‌داند، تاکید کرد که هریک از طرفین قانون را به گونه‌ای تفسیر می‌کنند که خود را محق در معرفی نخست وزیر بدانند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه همپیمانی ملی العبادی را بخشی از دولت قانون می داند و تاکید دارد که حتماً نباید نوری المالکی از دولت قانون معرفی شود می‌افزاید: در مقابل دولت قانون هم تاکید دارد که دبیرکل و نفر اول ائتلاف دولت قانون المالکی است.

این کارشناس با بیان اینکه جدای از مباحث حقوقی و قانونی عوامل داخلی و منطقه‌ای هم در انتخاب حیدر العبادی به عنوان مسئول تشکیل کابینه نقش داشته‌اند تصریح کرد که منتقدان المالکی براین باورند که وی مقصر حمله داعش است که من با این مسئله مخالفم و به نظرم وی شخصیت قوی است که عربستان و آمریکا از مخالفان وی بودند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه  که شخصیت‌های سیاسی عراقی باید وحدت خود را حفظ کنند ابراز داشت که وحدت باید در میان جریان‌های سیاسی شیعه هم حفظ شود اظهار داشت که نباید نامزدی حیدر العبادی به عاملی برای اختلاف میان سیاستمداران شیعه بدل شود.

الخفاجی با بیان اینکه به نظرم حق نوری المالکی بود که به عنوان نخست وزیر معرفی شود، اظهار داشت که اما نباید این مسئله باعث خدشه دار شدن وحدت شود  و جریان‌های سیاسی باید وحدت خود با همپیمانی ملی به عنوان فراکسیون شیعیان در پارلمان عراق را حفظ کنند.

وی با بیان اینکه برخی جریان‌های سیاسی در عراق با خارج از این کشور در ارتباط هستند و در هماهنگی با کشورهایی چون عربستان، قطر، ترکیه و آمریکا هستند، تاکید کرد که باید وحدت میان جریان‌های شیعی عراق برای حفظ روند سیاسی در این کشور ادامه داشته باشد.

این نویسنده با تاکید براینکه مبارزه با تروریست‌های داعشی و حفظ وحدت عراق محور اصلی در شرایط کنونی عراق است تصریح کرد که جریان‌های سیاسی شیعه در همپیمانی ملی باید با هم متحد بانشد و نگاه رهبران شیعه به یکدیگر نزدیک شود تا ثبات به عراق بازگردد.

وی تصریح کرد که برخی کشورهای منطقه نمی‌خواهند ثبات داشته باشد چراکه از قدرت عراق هراسان هستند.

الخفاجی افزود: کشوری چون عربستان نمی‌خواهد عراق با ثبات باشد چون از عراق وحشت دارد و به همین دلیل برای نجات از عراق نیروهای آمریکایی را در سال 1990 فراخواند تا کشورمان را نابود کنند و صدام را هدف قرار دهند درحالی که صدام به آنها در جنگ تحمیلی با ایران خدمت کرده بود.

وی با اشاره به اینکه عربستان سعودی همان گونه که از قدرت عراق هراسان است از روند سیاسی در این کشور هم نگران است، گفت: روند سیاسی در عراق روندی دموکراتیک است و کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله عربستان نظام‌های سیاسی براساس عشیره هستند و درآن رای شهروندان ارزشی ندارد از این رو این کشورها از هرگونه تجربه رو به رشد برای دموکراسی حتی اگر مانند عراق به شکلی ناقص باشد وحشت دارند و آنرا عاملی برای تحریک مردم در این کشورهای شیخ نشین می‌دانند.

این کارشناس در ادامه اظهار داشت که ترکیه هم عراق را کشوری ضعیف شده می‌خواهد تا منافع خود را تامین و بتواند در عراق سلطه داشته باشد از این رو از کسانی که در جهت مخالف وحدت عراق هستند حمایت می کند.

وی افزود: عربستان و متحدانش نمی‌خواهند که اکثریت شیعه در عراق حکمفرما باشد و می‌خواهند همچون گذشته اقلیت بر اکثریت حاکم باشد و فقط اهداف طایفه‌ای خود را دنبال می‌کنند که این عوامل باعث می‌شود کشورهایی چون عربستان برای تشدید اختلافات در عراق هزینه کنند و وحدت عراق را تهدید کنند که برهمین اساس با دادن رشوه و حمایت از داعش در واقع هدف نهایی شان هدف قرار دادن عراق و جمهوری اسلامی ایران است.
انتهای پیام/  
 
 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها