امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۱۲:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 103176
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 24
به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون فارس، تولید سری سوم مجموعه مستند «راهنمای سفر در ایران» به تازگی در شبکه سحر به پایان رسیده و تفاوت عمده آن با دو ...

به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون فارس، تولید سری سوم مجموعه مستند «راهنمای سفر در ایران» به تازگی در شبکه سحر به پایان رسیده و تفاوت عمده آن با دو سری قبلی، حضور زوج ایرانی- انگلیسی به عنوان راوی در آن بوده است.

در این مجموعه، آزاده میرزایی به اتفاق همسر انگلیسی اش، استوارت دنیسون، به عنوان راوی، دیدنی ها و جاذبه های تاریخی، فرهنگی و مدرن ایران را برای مخاطبان غیرایرانی شبکه سحر معرفی می کنند.

آزاده میرزایی در مورد نحوه انتخابشان برای روایت این مجموعه گفت: نوروز امسال به اتفاق همسرم، سفری به ایران داشتیم و طی آن از طریق یکی از دوستان به کارگردان مجموعه مستند «راهنمای سفر در ایران» معرفی شده و پس از دادن تست برای این کار انتخاب شدیم.

وی که حدود پنج سال است در کشورهای مختلف از جمله هند، گرجستان، ترکیه، اوگاندا و تانزانیا در زمینه بازیگری تئاتر فعالیت می کند، افزود: برای من و همسرم، کار بهانه ای است برای اینکه به سفرهای مختلف برویم و ضمن دیدن نقاط زیبا و تاریخی کشورهای مختلف و فرهنگ و آداب و رسوم مردمان آنها، به کار و زندگی در کنار مردم این سرزمین ها بپردازیم. از این رو سعی من بر این بود که در سفرهایی که طی ساخت این مجموعه مستند به شهرهای مختلف ایران داشتیم، حسی را به بیننده منتقل کنم که طوری برداشت نکند که قصد دارم از کشور خودم تعریف و به نوعی آن را تبلیغ می کنم. از این رو بدون سوگیری و کاملا بی طرفانه به روایت جاذبه های ایران پرداختم. بنابراین حتی مشکلات را نشان دادیم و همه حقایق را روایت کردیم که این صداقت در روایت مسائل ایران، بهترین تبلیغ بود. ضمن اینکه چون همسرم اولین سفر خود را به ایران تجربه می کرد، دیدن ایران از نگاه وی که همراه با کنجکاوی های فراوان بود، برایم بسیار جالب بود. از سوی دیگر واکنش های طبیعی وی به عنوان یک غیرایرانی در مواجهه با مکان ها، شرایط و مسائل مختلف بسیار در جذب مخاطب تاثیرگذار است.

راوی مجموعه مستند «راهنمای سفر در ایران» با اشاره به اینکه مخاطبان و جهانگردان غیرایرانی اطلاعات بسیار خوبی در مورد ایران و دیدنی های آن دارند، تصریح کرد: به نظر من بهتر است در ساخت مستندهای گردشگری، بیشتر به نقاط بکر ایران بپردازیم، زیرا گردشگران خارجی اکثر آثار تاریخی و فرهنگی ایران در شهرهای مختلف را می شناسند و اغلب آنها که گردشگر حرفه ای هستند، برای دیدار از نقاط بکر طبیعی به ایران سفر می کنند. آنها همچنین بسیار دوست دارند با جنبه های مختلف فردی و اجتماعی زندگی مردم ایران آشنا شوند.

استوارت دنیسون، همسر آزاده میرزایی و دیگر راوی مجموعه «راهنمای سفر در ایران» نیز سفر به شهرهای مختلف ایران را بسیار جذاب توصیف کرد و گفت: از آنجا که برای اولین بار به ایران سفر می کنم و همچنین گردش در شهرهای زیبای این کشور به اتفاق همسرم بر جذابیت این سفرها می افزود، این برنامه و سفر در ایران برایم بسیار خاطره انگیز بود.

وی که متولد 1985 در لندن است و فوق لیسانس کارگردانی تئاتر از دانشگاه آمستردام هلند دارد، دیدنی های شیراز و طبیعت اردبیل را بسیار زیبا توصیف کرد و افزود: در این مجموعه برنامه، اطلاعات بسیار جامعی به مخاطب هدف که اکثرا گردشگران اروپایی و آمریکایی هستند داده می شود، در حالی که بیشتر اطلاعات گردشگران غیرایرانی درباره ایران به فرش ایرانی، مجموعه تاریخی پرسپولیس و میدان تاریخی نقش جهان محدود شده و تاکنون صحبت زیادی در مورد طبیعت زیبای ایران، مدرنیته، ورزش و سایر جنبه های زندگی امروز مردم ایران نشده است. دلیل این امر آن است که دسترسی به اطلاعاتی از این دست برای خبرنگاران غیرایرانی امکان پذیر نیست و اطلاعات موجود نیز از نوع دست دوم است و شفافیت لازم و کافی را ندارد.

دنیسون با اشاره به اینکه مردم ایران در دنیا به مهمان نوازی معروف هستند، گفت: گردشگران غیرایرانی به این خصلت ایرانی ها اذعان می کنند ولی آنچه من در طول سفرهایمان به شهرهای مختلف ایران دیدم، بسیار بیشتر از حد تصورم بود.

مجری انگلیسی مجموعه «راهنمای سفر در ایران» با بیان اینکه زنان ایرانی بسیار فعال و پویا هستند، تصریح کرد: زنان و دختران ایرانی در همه عرصه های علم، ادب، فرهنگ و اقتصاد حضور پررنگی در جامعه و خانواده دارند و نقش آنها در جامعه از اهمیت ویژه ای برخوردار است و این حضور موثر زنان در جامعه با تصورات من کاملا متفاوت است و برنامه هایی مثل راهنمای سفر در ایران شبکه سحر می توانند به تغییر برداشت غیرایرانی ها از سمت و سوی تبلیغات غربی ها به واقعیت ایران و ایرانیان کمک کنند.

مجموعه مستند راهنمای سفر در ایران به تهیه کنندگی مرتضی حسیبی طاهری و کارگردانی علیرضا فرید در سیمای انگلیسی شبکه جهانی سحر تهیه شده است.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها