امروز : پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 23
۱۲:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 103185
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; پیرو مذاکرات مدیرعامل موسسه فرهنگی، هنری و انتشارات بین‌المللی الهدی، با پروفسور افتخار عارف حسین، رئیس

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; پیرو مذاکرات مدیرعامل موسسه فرهنگی، هنری و انتشارات بین‌المللی الهدی، با پروفسور افتخار عارف حسین، رئیس موسسه اکو در دفتر الهدی، تفاهمنامه فرهنگی، هنری و ادبی در سطح منطقه اکو و خارج از آن میان موسسه فرهنگی، هنری و انتشارات بین‌المللی الهدی و موسسه فرهنگی اکو امضا شد.

به گفته حمیدرضا شاه‌آبادی، مدیرعامل موسسه بین‌المللی الهدی، همکاری‌های مشترک مورد توافق اکو و الهدی از حوزه ادبیات کودک آغاز خواهد شد.

این تفاهمنامه، رسالت و مسئولیت موسسه فرهنگی اکو در گسترش و ارتقاء همکاری میان کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی (اکو) به منظور حفظ و حراست از میراث غنی و مشترک و تقویت تبادلات فرهنگی، ادبی، هنری و گردشگری میان ملل منطقه اکو و نیز ماموریت‌های موسسه الهدی به عنوان یک ناشر بین‌المللی و منطقه‌ای از جمهوری اسلامی ایران، مورد تأکید قرار گرفته است.

این همکاری مشترک فرهنگی، هنری و ادبی در سطح منطقه اکو و خارج از آن پیرامون معرفی و نشر ظرفیت‌های فرهنگی و تمدنی این منطقه با هدف افزایش سطح آگاهی‌های عمومی نسبت به میراث مشترک فرهنگی و تمدنی کشورهای عضو اکو و ضرورت حفظ آن، شناساندن ظرفیت‌ها و میراث غنی فرهنگی و تمدنی جمهوری اسلامی ایران به کشورهای حوزه اکو و تقویت ارتباط میان نخبگان و نهادهای فرهنگی، هنری منطقه به منظور تبادل اندیشه‌ها و آثار فکری انجام می‌شود.

طی این تفاهمنامه مقرر شد، اکو و الهدی در مواردی همچون تولید و توزیع محصولات فرهنگی مکتوب، سمعی و بصری، فیلم و ... برای مخاطبان نخبه و عامه مردم منطقه اکو از جمله کودکان و نوجوانان، برگزاری نمایشگاه‌های فرهنگی، هنری و ادبی در منطقه و خارج از منطقه اکو، برگزاری نشست‌ها، دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی و هم‌افزایی در راستای وظایف دو موسسه و همچنین کمک به برگزاری هفته‌های فرهنگی کشورهای عضو اکو در سطح منطقه، با یکدیگر همکاری داشته باشند.

اعتبار این تفاهمنامه 6 ماده‌ای به مدت 5 سال تعیین شده است.

سازمان همکاری‌های اقتصادی(ECO) ، یک سازمان منطقه‌ای است که در سال 1985 میلادی توسط دولت‌های ایران، پاکستان و ترکیه به منظور توسعه همکاری‌های اقتصادی، فنی و فرهنگی میان کشورهای عضو تاسیس شد. این سازمان جایگزین سازمان «همکاری‌های منطقه‌ای برای توسعه  (RCD)است که در فاصله سال‌های 1964 تا 1979 فعالیت داشته است.

در سال 1992، سازمان اکو گسترش یافت و 7 عضو جدید به آن اضافه شدند که عبارت بودند از: جمهوری اسلامی افغانستان، جمهوری آذربایجان، جمهوری قزاقستان، جمهوری قزقیزستان، جمهوری تاجیکستان، ترکمنستان و جمهوری ازبکستان. پس از تبدیل شدن سازمانRCD به سازمان ECO و افزایش تعداد کشورهای عضو به 10 کشور، این سازمان به عنوان یک سازمان منطقه‌ای ـ کاربردی نقش ویژه‌ای را در گردهم آوردن 10 کشور منطقه پیدا کرد؛ کشورهایی که دارای فرهنگ و تاریخ مشترک هستند و در یکی از استراتژیک‌ترین مناطق جهان واقع شده‌اند.

با موافقت رسمی سومین اجلاس سالانه اکو در سال1995 ، تهران به عنوان مقر اصلی این موسسه تعیین شد
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها