امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۲۱:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 1032
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۵۹
تعداد بازدید: 343
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، بی شک وقتی صحبت از غزل مدرن می‌شود نام اولین شاعری که به ذهن می‌رسد محمد علی بهمنی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، بی شک وقتی صحبت از غزل مدرن می‌شود نام اولین شاعری که به ذهن می‌رسد محمد علی بهمنی است.

این شاعر آنقدر به مقام استادی رسیده است که وقتی حرفی می‌زند مستند است. این غزل سرا در مورد غزل سرایی دیگر می‌گوید از «علیرضا قزوه»؛ از شاعری که با اشعار انقلابی و آیینی عجین شده است.

محمد علی بهمنی معتقد است که علیرضا قزوه دیدگاه خاصی در شعر روزگار ما دارد و در پرورش شاعران بعد از انقلاب تاثیر بسزایی داشته است.

بهمنی قزوه را در رواج شعر بعد از انقلاب تاثیرگذار می‌داند. به طوری که گفته است: قزوه با شعر گره خورده است آنقدر که می‌تواند در شناخت شاعران جوان بسیار موثر باشد؛ جایگاه قزوه در شعر جایگاه روشنی است. شعر شاعر را انتخاب می‌کند و قزوه را شعر انتخاب کرده است نه او شعر را.

بهمنی به اشعار قزوه از سه زاویه نگاه می‌کند. این سه زاویه میهنی، تغزلی و آیینی است.

بهمنی می‌گوید: اشعار قزوه یک نگاه در سه زاویه است.

محمد علی بهمنی معتقد است هیچ شاعری نمی‌تواند ادعا کند که کار آیینی، میهنی یا تغزلی می‌کنم زیرا اگر چنین باشد کارها مصنوعی می‌شوند این شعر است که شاعر و سبکش را انتخاب می‌کند لذا با نگاه به درون اشعار قزوه می‌توان جوششی را در هر سه زاویه اشعارش یافت و این که به راستی شعر این شاعر را انتخاب کرده است.

در این جا بی مناسبت نیست که اشعاری از این شاعر توانمند را مرور کنیم:
 
1)این روزها  

اسفندیار تبلیغ لنز می‌کند و 
دهقان توس 

به برگه‌های جریمه نگاه می‌کند و 
محمود غزنوی
با بنزی سیاه می‌گذرد 
از چراغ قرمز
اگر دماوندی که قصه از آنجا آغاز شد 
همین دماوند است
پس رستم کجاست؟
گرد آفرید کو ؟
من که در این خیابان‌ها 
جز سودابه هیچ نمی‌بینم 
ـ آقا لطفا فندک تان ...
می‌خواهم پر سیمرغ را آتش بزنم.
 
 
2) ز فرط گریه باران می‌چکد از دستم این شب‌ها

یکی دستم بگیرد ، مست مست مستم این شب‌ها

غزل می‌خوانم و سجاده ام پر می‌کشد با من

نمی‌خوابند یک شب عرشیان از دستم این شب‌ها
خدا را شکر سوزی هست ، آهی هست ، اشکی هست

همین که قطره اشکی هست یعنی هستم این شب‌ها

به جای خون به رگ‌هایم کبوتر می‌پرد تا صبح

تشهد نامه می‌بندد به بال دستم این شب‌ها
دلی برداشتم با تکه ابری از نگاه خود

به پابوس قیامت بار خود را بستم این شب‌ها
 
 
* بیابانکی: قزوه شاعری مردمی
 
سعید بیابانکی شاعر در خصوص شاعر معاصر علیرضا قزوه گفت: علی رضا قزوه از دوستان من است. دوستی ما از شعر شروع شده و ادامه پیدا کرده است.
 
وی ادامه داد: قزوه از مهمترین شاعران و تاثیرگذارترین شاعران بعد از انقلاب اسلامی است. به دلیل اینکه شعر قزوه از نظر محتوا و مضمون دارای تنوع و تکثر است.اشعار قزوه شامل اشعار عاشقانه، عارفانه، دفاع مقدس، اعتراض، اجتماعی، طنز، مذهبی و آیینی است.
 
این شاعر اظهار کرد: قزوه از لحاظ قالب در همه قالب‌های سنتی و مدرن شعر امروز از جمله غزل، رباعی، دوبیتی، مثنوی حتی ترانه، کار کرده و موفق نیز بوده است.
 
بیابانکی بیان کرد: هر کس که مجموعه آثار قزوه را به شرط اینکه منصف باشد بخواند به راحتی راضی خواهد شد به دلیل اینکه تنوع و تکثر اشعار قزوه همه سلیقه‌ها را پوشش می‌دهد.
 
و ی در پایان خاطر نشان کرد: قزوه شاعری آزاد است و به هیچ طیف سیاسی وابسته نبوده است. جسارت و آزادگی قزوه باعث شده  که همیشه حرف خودش را بزند.
 
شایان ذکر است علی‌رضا قزوه در سال 1342 در گرمسار به دنیا آمد. تحصیلات مقدماتی را در گرمسار گذراند. از سال 1365-1364 به ‌سمت ادبیات عرب گروید. رساله فوق لیسانس وی در زمینه ادبیات و شعر معاصر تاجیکستان می‌باشد. در 1377 به‌عنوان رایزن فرهنگی ایران در تاجیکستان انتخاب شد.
 
قزوه یکی از شاعران موج سوم (شعر انقلاب و دفاع مقدس) شمرده می‌شود و تا کنون از وی چه در قالب شعر سپید و چه در قالب غزل، اشعار بسیاری منتشر شده‌است.
 
وی با مجموعه مولا ویلا نداشت به عنوان شاعری منتقد وارد فضای هنر و ادبیات شد.
 
قزوه شعرهای فراوانی در زمینه جنگ و فلسطین به انتشار رسانده‌است و به همین خاطر به وی لقب «شاعر اعتراض» داده‌اند. طرح مضامینی مذهبی از خصوصیات اشعار اوست.همچنین قزوه رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی در هندوستان است.
 
مراسم بزرگداشت این شاعر با عنوان نقش تبسم با حضور ادیبان، شاعران، هنرمندان و اصحاب رسانه روز دوشنبه 26 فروردین ماه سال جاری در تالار سوره ساعت 16:30 برگزار می شود. حضور برای عموم آزاد است.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها