امروز : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 23
۲۱:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 10327
تاریخ انتشار: ۴ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۵۶
تعداد بازدید: 164
به گزارش خبرگزاری فارس، 25 می سال 2000 یادآور اولین پیروزی قطعی مقاومت لبنان در مقابل رژیم صهیونیستی  آغاز زنجیره پیروزی‌های این حزب مردمی و مومن و ...

به گزارش خبرگزاری فارس، 25 می سال 2000 یادآور اولین پیروزی قطعی مقاومت لبنان در مقابل رژیم صهیونیستی  آغاز زنجیره پیروزی‌های این حزب مردمی و مومن و آغاز سراشیبی زوال برای دشمن اسرائیلی بود، در 25 می سال 2000 ارتش اسرائیل پس از 22 سال اشغال، از مناطق جنوب لبنان عقب‌نشینی کرد، این عقب‌نشینی به دلیل حملات سخت مقاومت اسلامی لبنان، حزب الله، صورت گرفت.

به مناسبت همین اخراج ذلیلانه است که نجیب میقاتی نخست وزیر پیشبرد امور لبنان امسال 25 می موسوم به عید مقاومت و آزادسازی را تعطیل رسمی اعلام کرده و سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان نیز مانند سالهای قبل به همین مناسبت سخنرانی خواهد کرد.

 صهیونیست‌ها از اشغال لبنان تا اخراج

در ششم ژوئن 1982م، نیروهای رژیم اشغالگر قدس، با این ادعا که لبنان به مرکز عملیات تروریستی علیه آنها تبدیل شده، حمله‌ای سراسری را به جنوب لبنان آغاز و تا نزدیکی بیروت نیز پیشروی کردند. در همین حال اردوگاه‌های فلسطینی بیروت نیز که در محاصره ارتش رژیم اشغالگر قرار گرفته بود، هدف حمله فالانژهای مارونی قرار گرفت و کشتار فجیع موسوم به صبرا و شتیلا در آن انجام شد. این قتل‌عام ها، خشم و نفرت عمومی را در سراسر جهان برانگیخت و باعث شد با مقاومت مردمی نیروهای رژیم صهیونیستی، از بیروت عقب نشینی کنند و در جنوب لبنان مستقر شوند. اما سرانجام با مقاومت حزب الله لبنان، ارتش رژیم صهیونیستی مجبور شد، به طرزی ذلت بار در 25 می سال 2000م از جنوب لبنان عقب نشینی کند.

آخرین عملیّات حزب الله لبنان که منجر به خروج رژیم غاصب صهیونیستی از خاک کشور لبنان شد «عرمتی» نام دارد. با اجرای این عملیّات بی‌نظیر بود که اسرائیل به‌ این نتیجه قطعی رسید که پس از این حضور در خاک لبنان غیر ممکن است.

این عقب‌نشینی از نیمه‌ شب آغاز شد و کاملا ناگهانی صورت گرفت به طوری که بسیاری از ادوات جنگی سبک و سنگین اسرائیل در خاک لبنان به جا ماند. در طول این عقب‌نشینی به پیشنهاد عماد مغنیه معاون جهادی حزب‌الله لبنان، مجاهدان حزب‌الله سربازان اشغالگر را تا پشت مرزها تعقیب کردند و بر سرشکستی اسرائیل از این حرکت خفّت‌بار افزودند.

 نقش عماد مغنیه در عملیات پیروزی ساز حزب الله

چند روز قبل از آزادسازی مناطق اشغالی جنوب لبنان در 25 می شهید عماد مغنیه شخصا بر عملیات نفوذ به پایگاه «عرمتی» در منطقه جزین و پاکسازی آن نظارت و در آن شرکت کرد.

ارتش اسرائیل تصمیم داشت از منطقه عقب‌نشینی کند، ولی نیروهای مزدور آنتوان لحد را به عنوان جانشینان خود در منطقه باقی بگذارد. بدین جهت این عملیات از اهمیت خاصی برخوردار بود. حاج عماد با توجه به اهمیت خاص این عملیات، دو ابتکار عمل را در این عملیات بکار برد. اول اینکه در این عملیات برای اولین بار از یک ماشین باری ضد گلوله که حامل سه تن مواد منفجره است، استفاده کرد تا بتواند استحکامات نفوذناپذیر این پایگاه را در هم بریزد و دوم اینکه برای اولین بار در تاریخ مقاومت در این عملیات از بمباران تانک تی 54 روسی استفاده شد که این پایگاه را با ده‌ها خمپاره هدف قرار داد.

 بعد از عملیات عرمتی ما شاهد عملیات ویژه دیگری در پایگاه بیاضه به عنوان منطقه‌ای کاملا مسلط بر شهر صور بودیم. به دنبال این عملیات‌ها بود که مزدوران لحد نتوانستند استقرار و آرامش خود را در منطقه حفظ کنند و در نتیجه تمام تشکیلات مزدوران لحدی که قرار بود جانشین نیروهای اسرائیلی در منطقه شده و جنگ را لبنانیزه کنند، به یک باره فرو ریخت.

 خروج تانک مرکاوا از محاسبات نظامی منطقه، تحمیل خسارت‌های روحی و روانی در تشکیلات مزدوران لحد، ناکارآئی نیروی هوایی ارتش اسرائیل در چنین اقدامات مردمی باعث شد این پیروزی محقق شود.

 جنبش مردمی برای آزاد سازی جنوب لبنان

 روزنامه السفیر لبنان به نقل از شیخ نبیل قاووق، مسئول وقت حزب‌الله در منطقه جنوب اهمیت دقایق و لحظات را در آن روز تاکید می‌کند و می‌نویسد که حاج رضوان به حق فرمانده دو پیروزی است. قاووق آن روز را چنین شرح می‌دهد:

 ساکنان روستای قنطره، سالگرد وفات یکی از خویشان خود را به علت در اشغال بودن روستای قنطره در روستای غندوریه برپا کرده بودند. بین این دو روستا، دره مشهوری به نام دره حجیر قرار دارد که از اهمیت استراتژیک بسزایی برخوردار است و مبدا خیلی از عملیات‌های مقاومت بود. ظهر یکشنبه 20 می سال 2000 شیخ قاووق تماسی از افسر فنلاندی فرمانده نیروهای بین‌المللی حافظ صلحی که در جنوب لبنان مستقر بودند، دریافت کرد. این افسر فنلاندی به شیخ قاووق گفت که آیا صحت دارد که شهروندان روستای قنطره در پشت دروازه غندوریه تجمع کرده تا به سمت روستایشان نفوذ کنند. شیخ قاووق جواب داد، من هیچ اطلاعی ندارم که این روستائیان به این منظور در منطقه تجمع کرده باشند.

 بعد از مدتی کوتاه، همزمان با نیروهای مقاومت، ساکنان این روستا به سمت روستای اشغال شده خود رفتند و با ده‌ها ماشین شخصی و یا با پای پیاده به سمت روستاهای قنطره، دیرسریان و طیبه حرکت کردند. البته افراد مسلح نیروی مزدور آنطوان لحد نیز با دیدن سیل خروشان مردم، به سمت منطقه مرجعیون فرار کردند و نیروهای حافظ صلح که خود را متعهد به امنیت اسرائیل می‌دانند، نه مردم جنوب لبنان، نیز تماشاگر این تحرک مردمی بودند.

 یک‌شنبه شب، بعد از پشت سر گذاشتن اولین مرحله آزادسازی منطقه جنوب، حاج عماد مغنیه به منطقه آمد و جلسه‌ای فوری با سران عملیاتی مقاومت در منطقه برگذار کرد و برای ایجاد هماهنگی کامل بین تحرک مردم و اقدامات مقاومت هماهنگی‌های لازم صورت گرفت. در این جلسه توافق شد که اقدام بعدی در دره «سلوقی» و از طرف شهر شقرا باشد تا روستاهای حولا، مرکبا، رب ثلاثین، طلوسه آزاد شوند. ساکنان این روستاهای اشغال شده از طریق دروازه‌ای که مناطق اشغال شده را از مناطق آزاد جدا می‌کرد به سمت روستاهای خود حرکت کردند و همزمان با آن، نیروهای مقاومت نیز منطقه را پوشش می‌دادند. به دنبال آن نیروهای مزدور لحد نیز از منطقه فرار کرده و سلاح، مهمات، اسناد و تمام وسائل خود را بر جای گذاشتند. در روزهای بعد نیز نفوذ مردمی به سمت روستاهای ناقوره، بیت یاحون و مرجعیون تکرار شد و در این زمان بود که نیروهای مزدور چاره‌ای ندیدند جز اینکه خود را تسلیم نیروهای مقاومت و ارتش لبنان کنند.

 یکی از فرماندهان مقاومت می گوید که نیروهای مزدور لحد ابتدا تلاش کردند که با تیراندازی به سمت مردم غیر مسلح مانع ورود آنها شوند و در این راستا تعدادی از مردم نیز شهید و مجروح شدند. به نحوی که سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله تصمیم گرفت طی تماسی با «تیمور گوکسیل» سخنگوی نیروهای بین‌المللی حافظ صلح، از آنها بخواهد که پیام تهدیدی را به سران اسرائیل برسانند که مفاد آن این بود که اسرائیلی‌ها یک ساعت وقت دارند تیراندازی‌ها را به سمت شهروندان بی‌دفاع متوقف کنند وگرنه مقاومت، شمال سرزمین‌های اشغالی را بمباران خواهد کرد. در آن روز گوکسل با ایهود باراک نخست‌وزیر وقت اسرائیل تماس گرفته و وی که در جلسه هیات دولت بود، تعهد داد آتش توپخانه را فورا متوقف خواهد کرد.

عقب‌نشینی فوری ارتش اسرائیل از جنوب لبنان و فروپاشی تشکیلات ارتش مزدور لحد که قرار بود جانشین ارتش اسرائیل در این منطقه باشد، باعث شد نتوانند اسناد و مدارک و سلاح‌های خود را به عقب بکشانند که در این مورد می‌توان به دستگاه 504 اشاره کرد. این امر ضربه امنیتی بی‌سابقه‌ای به اسراییل بود.

 یکی از اقدامات مفید عماد مغنیه ارائه طرحی برای حفظ امنیت شهروندان مسیحی جنوب لبنان بود که جوانان آن بیشتر فرماندهان و سربازان ارتش مزدور لحد را تشکیل می‌دادند. وی توانست امنیت جانی و املاک منقول و غیر منقول این شهروندان را حفظ کرده و طی سه روز حفظ امنیت این مناطق را به ارتش لبنان واگذار نماید. این اقدام در آینده باعث شد روابط خوبی بین مسیحیان این منطقه و مقاومت ایجاد شود. هنگامی که مقاومت وارد قلیعه شد، مسیحیان این منطقه در کلیسایی تجمع کرده بودند. حاج عماد از یکی از فرماندهان خواست که این پیام را بدون کم و کاست به اطلاع این ساکنان برسانند که مال و جان شما مورد احترام ما بوده و وظیفه ما حفظ امنیت و املاک شماست.

 رئیس کمیته صلیب سرخ در دیداری با شیخ قاووق گفت در تاریخ بشریت سابقه نداشته که کسی در منطقه‌ای پیروز شود، و ارتش شکست خورده بیرون رود و ترور یا تجاوز و یا ناپدید شدن افراد در آنجا روی ندهد. در واقع همین عملکرد اخلاقی مقاومت باعث شد، مقاومت روز به روز محبوبیت‌تر شود.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها