امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۲:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 103296
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 46
به گزارش خبرنگار حوزه دولت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، الهام امین‌زاده معاون حقوقی رئیس‌جمهور ظهر امروز در نشست هم‌اندیشی کیفرخواست علیه ...

به گزارش خبرنگار حوزه دولت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، الهام امین‌زاده معاون حقوقی رئیس‌جمهور ظهر امروز در نشست هم‌اندیشی کیفرخواست علیه جنایت رژیم صهیونیستی که در دفتر مجمع جهانی صلح اسلامی برگزار شد در تشریح چگونگی ورود ایران نسبت به جنایات صورت گرفته در غزه اظهارداشت: این وظیفه حقوقدانان است که چنین نشست‌هایی را برگزار کنند و این جنایات را در ابعاد مختلف بررسی کنند.

وی ادامه داد: در زمینه فعالیت‌های حقوقی برای مردم غزه یا دیوان کیفری بین‌المللی و کشورهای عضو می‌توانند اقامه دعوی کنند یا اینکه شورای امنیت ابتدا به ساکن ورود می‌کند بنابراین فعالیت‌های همه نهادهای دولتی و غیردولتی مطلع کردن دادستان است که در نهایت به روش سوم منتهی می‌شود که دادستان از قضیه مطلع است و خود ابتدا به ساکن به قضیه ورود می‌کند.

امین‌زاده با اشاره به فعالیت انجمن حقوقدانان بدون مرز خاطرنشان کرد: باید فضایی را ایجاد کنیم تا با همتایان حقوقی خود در این زمینه تبادل نظر و اطلاعات داشته باشیم و فضایی را در بحث بین‌المللی ایجاد کنیم تا درباره جنایات صورت گرفته در غزه به صورت حقوقی بررسی شود.

معاون حقوقی رئیس‌‌جمهوری با بیان اینکه اقشار و جوامع مختلف در زمینه محکومیت فجایع غزه ورود پیدا کرده‌اند خاطرنشان کرد: هنوز از جامعه حقوقی صدایی اجماعی شنیده نشده است هرچند مقالات خوبی در این زمینه گردآوری شده اما نیازمند حرکت یکپارچه حقوقدانان در این زمینه هستیم.

امین‌زاده با بیان اینکه موضوع غزه نه یک موضوع سیاسی بلکه موضوعی انسانی است، افزود: همه ملت‌ها و حقوقدانان از این جنایات صورت گرفته متاثر هستند چراکه نقش حقوقدانان در این امر نقش مهمی است چراکه حقوقدان وظیفه احقاق حق را برعهده دارد.

امین‌زاده با اعلام آمادگی همکاری معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری در این امر تصریح کرد: این آمادگی در بخش ریاست‌جمهوری وجود دارد و پیشنهاد شده مرکز بین‌الملل حقوقی در معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری ایجاد شود تا اساتید و حقوقدانان در موضوعاتی مانند مسئله غزه به پژوهش بپردازند.

وی در بخش پایانی سخنان خود با بیان اینکه تعامل انجمن حقوقدانان بدون مرز با یکدیگر می‌تواند در چنین موضوعاتی موثر واقع شود، خاطرنشان کرد: فکر می‌کنم مناسب است که حقوقدانان در این زمینه با همدیگر حرکتی یکپارچه و واکنش خردمندانه‌ای را ارائه دهند.

امین‌زاده در تشریح حرکت هماهنگ حقوقدانان تصریح کرد: حرکتی که اکنون در حال شکل‌گیری است به منظور ارائه شکواییه‌ای به دیوان کیفری بین‌المللی تا بتواند براساس اساسنامه رسما اقدام کند یا در غیر این صورت یکی از کشورهای عضو سازمان این موضوع را به دیوان ارائه کند که مراحل بعدی این پیگیری شامل تشکیل محکمه، تکمیل کمیته حقیقت‌یاب، محاکمه و مجازات جنایات صورت گرفته و مراحل بعدی باید طی شود هرچند اکنون در مرحله‌ای هستیم که مشخص نیست آغاز رسیدگی توسط چه نهادی قرار است شکل بگیرد.

امین‌زاده با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری و رئیس‌جمهور در زمینه پیگیری جنایات صورت گرفته در غزه گفت: به نظرم اگر این بیانات مورد توجه قرار بگیرد و نهادهای بین‌المللی در این امر به صورت فعال‌تری وارد شوند شاهد اقدامات موثری در این امر خواهیم بود.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها