امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۲۲:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 103313
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 48
  حجت‌اله فراهانی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس با تأکید بر رفتار والدین با دانش‌آموزانی که در آزمون سراسری مردود می‌شوند اظهار داشت: در ...

  حجت‌اله فراهانی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس با تأکید بر رفتار والدین با دانش‌آموزانی که در آزمون سراسری مردود می‌شوند اظهار داشت: در گام اول نباید علت عدم قبولی را جست‌وجو کرد، بگذارید اول مسئله از نظر هیجانی حل شود و سپس موضوع را بررسی کنید.

وی افزود: در مرحله هیجانی احتمالاً دانش‌آموز با گریه و بی‌تابی واکنش نشان خواهد داد که برون‌ریزی عاطفی محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: هرگز به محض اعلام نتایج و عدم قبولی داوطلب او را تحت فشار قرار ندهید، قضاوت نکنید و بگذارید داوطلب چند روزی با خود خلوت کند بعد از آن با او صحبت کنید و نقاط قوت و ضعف را با توجه به کارنامه داوطلب بررسی کنید.

این متخصص حوزه بهداشت روان با بیان این نکته که برخی والدین آینده خود را در فرزندشان متصور می‌شوند، گفت: گاهی پدر و مادر دوست دارند آنچه را که خود به آن نرسیده‌اند فرزندشان به دست آورد به همین دلیل او را تحت فشار قرار می‌دهند و شرایط روحی و توانایی‌های او را درک نمی‌کنند از طرفی برخی خانواده‌ها عادت دارند تا شکست‌های فرزندان خود را با بیان عبارات ناپسند توصیف کنند.

وی افزود: والدین نباید کنکور را تمام شخصیت فرزند خود تلقی کنند، قبولی در دانشگاه بخشی از زندگی است، باید فرزندان خود را تشویق کنیم و به آنها بگوییم که شخصیت آنها فراتر از موفقیت در کنکور سراسری است. متأسفانه علاقه ویژه والدین به آینده فرزند خود موجب زیر سؤال بردن شخصیت او می‌شود.

این روانشناس تأکید کرد: در برنامه‌ریزی برای فرزندان خود حتماً به توانایی‌ها و استعداد او توجه کنید و بلافاصله بعد از اعلام نتایج، او را وادار به درس خواندن نکنید، توصیه می‌شود سفری ترتیب دهید و پس از آن آرام آرام به اجرای برنامه بپردازید، نظارت بر حسن اجرای برنامه و همراهی والدین با دانش‌آموز نقش موثری در موفقیت او خواهد داشت. حتی توصیه می‌شود والدین موقع دریافت کارنامه و اعلام نتایج کنار فرزند خود باشند.

این متخصص حوزه بهداشت روان اذعان داشت: ارزیابی مقایسه‌ای که بر اساس آن یک نفر را با دیگری یا دیگران مقایسه می‌کنند، رفتار نادرستی است که موجب تحقیر شخصیت فرد می‌شود.

وی تأکید کرد: دختران در مقایسه با پسران وضعیت حساس‌تری دارند و بهتر است والدین در برخورد با فرزندان دختر خود توجه ویژه‌ای داشته باشند زیرا کنکور گذرا است اما تحقیر شخصیت ناشی از عدم قبولی در کنکور سراسری تاثیر دائمی بر شخصیت دارد.

وی ادامه داد: متأسفانه گاهی والدین اضطراب خود را به فرزندان انتقال می‌دهند و این اضطراب و کسب نتیجه می‌تواند عملکرد دانش‌آموز را مختلف کند.

فراهانی افزود: در اعلام نتیجه فرزند خود به اقوام دقت کنید زیرا معمولاً دانش‌آموزان در طرح شکست به دیگران حساس‌تر از خود هستند.

وی خاطرنشان کرد: نقش والدین به ویژه مادر در کنترل فشار روانی ناشی از عدم قبولی در آزمون بسیار موثر است، همچنین بهتر است والدین سهم خود را در شکست فرزند خود بپذیرند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها