امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۰۸:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 103316
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 54
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از شیراز به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، عبدالرضا نصیری ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از شیراز به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، عبدالرضا نصیری اظهار داشت: در ادامه سلسله فعالیت‌های مرمت بناهای تاریخی ارزشمند استان فارس مدرسه آقاباباخان از جمله آثار ارزشمند دوره زندیه - قاجاریه در شیراز در دست مرمت است.

وی با اشاره به اختصاص 870 میلیون ریال برای مرمت این مدرسه تاریخی گفت: در این پروژه بخش‌های فرسوده بنا شامل کف‌فرش‌های آجری و موزاییکی، سنگ‌های ازاره و مصالح فاقد استحکام، سنگ‌های پاشنه، کاشی‌های هفت‌رنگ و سطوح بتنی و یا گچی فرسوده برچیده و نسبت به اجرای مجدد بتن‌ها، شمشه‌گیری سطوح قائم و سقف‌ها با ملات گچ، اندود گچ‌وخاک در محل‌های موردنیاز، سفیدکاری، اجرای کف‌فرش با موزاییک، اجرای نما با آجر سنتی، تعمیرات سفت‌کاری پشت کاشی‌ها با استفاده از آجر سنتی، تهیه و ساخت کاشی‌های هفت‌رنگ جدید و نصب مجدد کاشی‌های هفت‌رنگ قدیمی، تهیه و ساخت و نصب سنگ‌های آزاره و سنگ پاشنه و بندکشی در محل‌های مورد نیاز انجام می‌شود.

این مسئول خاطر نشان کرد: امسال چهار مدرسه تاریخی مورد مرمت قرار دارند و هشت مدرسه نیز مطالعه و مستندنگاری می‌شوند.

مدرسه آقاباباخان یا مدرسه وکیل از آثار به‌جای مانده در دوره زندیه در شیراز است که توسط کریم‌خان زند ساخت آن آغاز شد، اما توسط حاجی حسن صدر اصفهانی ادامه یافت و در سال 1240 «ه.ش» توسط آقاباباخان فراش‌باشی از مستخدمان مرحوم فرمان‌فرما به اتمام رسید.

مدرسه آقاباباخان در مجموعه زندیه شیراز و در جنوب دیوار جنوبی مسجد وکیل و کوچه شمالی جنوبی بازار وکیل قرار دارد که دارای 22 حجره، چهار گوشواره و یک ارسی است.

آیات قرآنی که با خط ثلث بر کاشی‌کاری بالای حجره‌ها نوشته‌شده و کاشی‌های هفت‌رنگ با طرح‌های اسلیمی و گل ‌و بوته که بر طاق‌نماهای مدرسه ‌دیده می‌شود از ویژگی‌ها و دیدنی‌های این مدرسه است.
انتهای پیام/2448/ن/د1000

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها