امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۰۲:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 103324
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 75
سیدسلمان ذاکر در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; گفت: قدم‌های خوبی در مجلس و در قوه قضائیه برداشته شده است. اولین قدم این است ...

سیدسلمان ذاکر در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; گفت: قدم‌های خوبی در مجلس و در قوه قضائیه برداشته شده است. اولین قدم این است که تنقیح قوانین و کار کارشناسی روی قوانین انجام شود.

وی گفت: چه بسیاری از قوانین که وقت و مهلت آنها گذشته و چه بسا تکراری شده باشد، چه بسا قوانینی که معطوف مشکلات مردم نیست و چه بسا زائد است و موضوع آنها منتفی شده است. ما باید تنقیح قوانین را جا بیندازیم و در امر قوانین شفاف‌سازی کنیم آن موقع مشخص خواهد شد که چقدر قوانین اضافی داریم که امروز در عناوین مجرمانه تلقی می‌شود.

وی در رابطه با سیاست قضازدایی افزود: به نظر من این حرکت باعث می‌شود هم قضات، حقوقدانان و وکلا بتوانند بهتر از قانون استفاده کنند و هم در زمینه صدور احکام،‌ رأی با استحکام و استدلال قوی می‌تواند صادر شود و نقض آن در مراجع بالا کاهش پیدا می‌کند و هم در خصوص اطاله دادرسی تأثیر بسیاری دارد.

نماینده مجلس شورای اسلامی در دوره هشتم اظهار داشت: نکته بعدی درباره قوانینی است که بعداً تصویب می‌شود. باید روی آنها کار کارشناسی انجام شود و با مقایسه با قوانین قبلی تصویب شود. طبیعی است که با انجام این عمل با قوانین محکم، کم و شفاف روبرو خواهیم بود.

ذاکر ادامه داد: نکته سوم این است که باید در خصوص قضازدایی و بهداشت قضایی تلاش کنیم. باید موارد تخلفات تعریف شده را افزایش دهیم تا دستگاه‌های اجرایی بتوانند به این تخلفات رسیدگی کنند و واژه‌هایی که عنوان مجرمانه هم دارند را باید کاهش دهیم. همچنین در خصوص حبس‌زدایی باید بازنگری کنیم.

وی گفت: باید در بررسی لایحه قضازدایی از نوآوری‌های قانون مجازات اسلامی و آیین دادرسی کیفری استفاده کنیم.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار