امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۰۹:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 103327
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 38
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، محمدرضا فراهانی در نشست خبری امروز چهارشنبه 22 مرداد سال جاری با اشاره به تاریخچه برگزاری المپیاد ورزشی دانشجویان علوم ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، محمدرضا فراهانی در نشست خبری امروز چهارشنبه 22 مرداد سال جاری با اشاره به تاریخچه برگزاری المپیاد ورزشی دانشجویان علوم پزشکی گفت: اولین دوره این المپیاد سال 73 برگزار شد که از آن سال تاکنون با اشکال متفاوتی همراه بوده است. در برخی سال‌ها این المپیاد در یک مکان و در برخی سال‌ها نیز در مکان‌های مختلف برگزار می‌شد.

وی افزود: سال 91 قرار بود المپیاد پسران در تبریز برگزار شود که به علت وقوع زلزله به حالت تعلیق درآمد و سه ماه بعد به صورت غیرمتمرکز در تهران انجام شد.

وی ادامه داد: امسال المپیاد پسران به میزبانی دانشگاه تبریز از 23 تا 31 مرداد سال جاری برگزار می شود.

همچنین بعدازظهر جمعه مراسم افتتاحیه با حضور وزیر بهداشت برگزار می‌شود.این بعد از 4 سال است که افتتاحیه المپیاد با حضور وزیر بهداشت صورت می‌گیرد.

وی گفت: با تأملی که در رویدادهای ورزشی انجام می‌شود به جز وزارت بهداشت و علوم رقابتی با این گستردگی به لحاظ عنصر شرکت کنندگان و متمرکز بودن در یک زمان وجود ندارد.

معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت اظهار داشت: شرکت‌کنندگان ابتدا در دانشگاه علوم پزشکی به رقابت پرداخته و منتخبان مستقیماً به مرحله نهایی المپیاد راه پیدا می‌کنند در برخی رشته‌ها نیز با برگزاری مسابقات مقدماتی برندگان به مرحله نهایی می‌روند.

وی ادامه داد: 225 نفر از شرکت‌کنندگان مربوط به رشته دو و میدانی هستند که 10 درصد شرکت‌کنندگان را تشکیل می‌دهند.

فراهانی گفت: دانشگاه تبریز تلاش خوبی برای هرچه بهتر برگزار کردن این المپیاد دارد و در حدود 2 هزار و 900 نفر اعم از شرکت‌کنندگان و داوران را برای اسکان و تغذیه پوشش می‌دهد.

وی تأکید کرد: بر خلاف مراسم افتتاحیه و اختتامیه المپیادهای ورزشی که معمولاً جذاب نیست برنامه افتتاحیه این المپیاد جذاب خواهد بود.

وی افزود: معاونت فرهنگی دانشجویی برای این المپیاد، جشنواره فرهنگی هنری و قرآنی تصمیم به ساختارشکنی گرفته‌ است حتی قرار است این مسابقات از رسانه ملی پخش شود.

وی درباره تعداد دانشگاه‌های شرکت کننده اظهار داشت: 45 دانشگاه در این المپیاد حضور دارند و دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی، مشهد،تبریز و شیراز با بیش از 125 نفر شرکت‌کننده در این المپیاد حضور خواهند یافت.

فراهانی تصریح کرد: برگزیدگان این المپیاد در رنکینگ دانشگاه‌های علوم پزشکی محاسبه خواهند شد و دانشگاه‌های برتر نیز معرفی می‌شوند.

وی با اشاره به برگزیدگان دهمین المپیاد ورزشی پسران در سال 91،‌گفت:‌دانشگاه علوم پزشکی تهران با کسب 186 امتیاز مقام اول، شهید بهشتی با 174 امتیاز مقام دوم، دانشگاه علوم پزشکی شیراز با 167 امتیاز رتبه سوم،‌دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با 154 امتیاز مقام چهارم، دانشگاه علوم پزشکی تبریز با 153 امتیاز رتبه پنجم و دانشگاه علوم پزشکی مشهد با فاصله زیاد نسبت به سایر دانشگاه‌ها و با کسب 74 امتیاز مقام ششم را به دست آوردند و به نظر می‌رسد در این دوره نیز رقابت بین این دانشگاه‌ها خواهد بد.

وی ادامه داد:‌ این مسابقات برای پسران و دختران به صورت دوسالانه برگزار می‌شود که یک سال برای دختران و یک سال برای پسران خواهد بود و علت این امر پشتیبانی برگزاری این مسابقات است زیرا حجم بالای شرکت‌کنندگان فشار زیادی به دانشگاه‌ها وارد می‌کنند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر درصد پراکندگی سنی در دانشگاه‌های علوم پزشکی گفت: این درصد بالا نیست و در رابطه با رده سنی مشکل چندانی بین شرکت‌کنندگان وجود ندارد زیرا با توجه به دو سالانه بودن این المپیاد محدوده سنی شرکت‌کنندگان بین 20 تا 26 سال است.

وی ادامه داد: تفاوتی که دانشگاه‌های علوم پزشکی، وزارت علوم و دانشگاه آزاد دارند در سهمیه قهرمانی است. تمام شرکت‌کنندگان در سطح ورزش دانشگاهی هستند و تعدادی از شرکت‌کنندگان نیز مانند رشته شطرنج و تیراندازی در سطح استانی هستند.

فراهانی گفت: حدود 20 هزار نفر دانشجوی پسر در این المپیاد شرکت کرده‌اند که اگر 20 هزار نفر دختر را نیز به آن اضافه کنیم تقریباً 25 درصد دانشجویان در این رقابت‌ ورزشی شرکت می‌کنند.

وی تصریح کرد:‌ورزش دانشجویی کارکرد حرفه‌ای و قهرمانی ندارد اما توجه به آن ضروری است زیرا دانشجویی که تا مرحله فوق تخصص جراحی قلب و عروق پیش می‌رود و به جهت دروس سنگین ورزش نمی‌کند وقتی در سن 38 سالگی آماده خدمت می‌شود پس از یک هفته عمل جراحی به علت دیسک کمر باید سه هفته استراحت کند همچنین نکته دوم در ارتباط با اهمیت ورزش دانشجویی شور و نشاطی است که در دانشجویان ایجاد می‌کند و بازدهی کار آنها را افزایش می‌دهد.

وی تصریح کرد: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ‌پیام‌آور بهداشت و تندرستی در کشورند و خود باید به این نکته توجه کنند.

وی ادامه داد: رقابت در المپیاد ورزشی پسران در 12 رشته والیبال، بسکتبال، فوتبال، تنیس روی میز، بدمینتون، شطرنج، شنا، کشتی، دو میدانی، تیراندازی، تکواندو و کاراته خواهد بود. خانم‌ها نیز به جز رشته‌های کشتی و تکواندو در 10 رشته شرکت می‌کنند.

معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت گفت:‌وزارت بهداشت عیالوار است و با دانشجویان و پرسنل خود 700 هزار نفر می‌شود در بعضی از حوزه‌های فرهنگی پرسنل و اساتید را وارد برنامه‌هایی مثل جشنواره‌های قرآنی کرده‌ایم زیرا حضور اساتید، پرسنل و دانشجویان در گروه‌های مختلف جالب است.

وی خاطرنشان کرد: بنا داریم در این معاونت سطح ساختاری تربیت بدنی را افزایش داده و منابعی را فراهم کنیم تا شور و نشاط خاصی را در بین دانشجویان به وجود آوریم. باید تمهیدی در نظر گرفته شود تا به جای دو سالانه این المپیاد هر سال برگزار شود.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها