امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۲۰:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 103332
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 42
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، محمد سالاری در نشست خبری خود با اشاره به طرح انتقال فرودگاه مهرآباد به فرودگاه امام خمینی(ره)، اظهار داشت:‌این موضوع ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، محمد سالاری در نشست خبری خود با اشاره به طرح انتقال فرودگاه مهرآباد به فرودگاه امام خمینی(ره)، اظهار داشت:‌این موضوع در روز گذشته و در هشتاد و پنجمین جلسه شورا پیشنهاد از سوی رئیس شورا مطرح شد که در نهایت نیز اعضا با آن موافق بودند که قرار است این موضوع به صورت جدی در دستور کار قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه نقش رسانه‌ها بر کسی پوشیده نیست، اظهار داشت:‌ ما به عنوان نمایندگان مردم در پارلمان محلی و شورای شهر نقش رسانه‌ها را تأثیرگذار می‌دانیم و نقش آنها را در پیشبرد اهداف و برنامه‌‌ها احساس می‌کنیم.

سالاری تصریح کرد: در دوره اخیر شورا و در یک سال گذشته شاهد نظارت فراگیر در سطح شهر تهران و در حوزه مدیریت شهری بوده‌ایم که این نظارت تحت عنوان نظارت اجتماعی مطرح شده است و این درحالی است که رسانه‌ها در حوزه نظارت نیز همکاری تنگاتنگی را با نمایندگان مردم در شورا داشته‌اند.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران، خاطرنشان کرد: در دوره اخیر و با توجه به تاکید هیأت رئیسه شورا، کمیسیون‌های تخصصی خود را مکلف به تهیه گزارش یکساله به صورت تخصصی همراه با آمار و ارقام کرده‌اند و در این گزارشات میزان اجرای مصوبات شورا، انحرافات و پیشرفت‌ها مشخص شده است.

سالاری بیان داشت: یکی از نکات برجسته در دوره چهارم شوراها، رویکرد کاملا کارشناسی تمام اعضا به موضوعات تخصصی و مدیریت شهری است.

وی ادامه داد: علی‌رغم اینکه در شورای چهارم دو طیف سیاسی قالب کشور و افراد مستقل وجود دارند، اما در ورود به مسائل به صورت تخصصی و کارشناسی عمل می‌کند و علی‌رغم اینکه پیش‌بینی می‌شد دوره چهارم با حواشی روبرو باشد، شاهد هستیم که در این دوره تمامی اعضا در حوزه‌های مختلف به صورت تخصصی نظرات خود را مطرح می‌کنند که آن را به فال نیک می‌گیریم.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران، افزود: پس از قریب به 35 سال از عمر انقلاب و بیش از 4 دوره از عمر شورای شهر، نمایندگان مردم در شورا به این نتیجه رسیده‌اند که برای تحقق مطالبات مردم باید به دور از سلایق سیاسی کار کنند.

سالاری اظهار داشت: یکی از مهمترین موضوعات در کارنامه شورای چهارم و کمیسیون‌های تخصصی، تعامل با سایر سازمان‌ها و دولت و همچنین با نهادهای فرادست است.

وی گفت: شورای چهارم در سطح اول با کمیسیون‌های تخصصی، نهادهای فرادست، وزرا، معاونین رئیس جمهور، سازمان‌ها، همکاری نزدیکی را دارد به طوری که این دوره شاهد هستیم که با حضور وزرا و معاونین رئیس جمهور در جلسات شورا، مسائل و چالش‌های شهر تهران پیگیری می‌شود.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با اشاره به برگزاری دومین مجمع مشورتی رؤسای کلان شهرها و مراکز استان‌ها، گفت:‌ در این جلسه شاهد یک استقبال بی‌نظیر از سوی اعضای این اجلاس با محوریت سلامت، محیط زیست و خدمات شهری بودیم که این جلسه با حضور ابتکار معاون اول رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست برگزار شد و در نهایت نیز تفاهم‌نامه همکاری به امضاء رسید.

سالاری تصریح کرد: در جلسه اخیر مجمع مشورتی روسای کلانشهرها و مراکز استان‌ها، تشکیل کمیسیون شهرداری و معماری در کلانشهرها به تصویب رسید ضمن اینکه با توجه به مشکلات در زمینه تراکم‌ فروشی در کلانشهرها قرار شد جلسه آتی مشورتی در کمتر از یک ماه و با حضور وزیر راه و دبیر شورای عالی شهرسازی تشکیل شود.

وی با تاکید بر اینکه شورای چهارم در سال دوم بنا دارد برنامه‌های مقدم‌تری را نسبت به سال اول عمر خود اجرا کند، گفت: در سال دوم از شورا باید به سمت نظارت و برنامه‌ریزی مدیریت شهری گام برداریم.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران تصریح کرد: برای نخستین بار شاهد تدوین برنامه پنجساله دوم شهرداری در موضوع عملیاتی شدن عمومی و با توجه به تدوین این برنامه عملیاتی و احیای آن که نا سازکارهای خود همراه خواهد بود، قرار شد آموزش‌های لازم به مدیران شهری و سایر سازمان‌ها و زیرمجموعه‌های شهری داده شود.

سالاری گفت: یکی از دغدغه‌های اعضای شورای شهر این است که تمامی پروژه‌ها و برنامه‌های شهرداری منطبق بر سیاست‌های برنامه پنجساله شهرداری باشد و پروژه‌ها بر اساس برنامه سال 93 منطبق باشد.

وی گفت: به اعتراف مسئولان رده بالای شهرداری تهران و همچنین کمیسیون برنامه و بودجه شهر تعدادی از معاونت‌ها و سازمان‌های این مجموعه شهرداری حتی یک جلسه با مدیران و زیر مجموعه خود تشکیل ندادند و این درحالی است که باید تمامی برنامه‌ها منطبق با احکام و برنامه پنجساله شهرداری باشد.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران، خاطرنشان کرد: متاسفانه در شهرداری تهران شاهد هستیم که برخی از پروژه‌ها بر اساس سلایق و اولویت‌بندی شهرداری انجام می‌شود که انتظار می‌شود شهرداری تهران تمام برنامه‌ها و پروژه‌های خود را بر اساس برنامه تدوین شده از سوی شورا اجرا کند.

سالاری بیان داشت:‌ مهمترین نماد شورا و کمیسیون‌های تخصصی آن، نظارت در عمق و نظارت میدانی و تشکیل جلسات کارشناسی جهت منطبق کردن برنامه‌های شهرداری با بودجه سالیانه است. ضمن اینکه با نظر رئیس شورای شهر از این پس برخی از جلسات کمیسیون در سازمان‌ها و مناطق برگزار می‌شود.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با اشاره به طرح انتقال پایتخت و تصویب آن در مجلس شورای اسلامی، گفت:‌ خوشبختانه بام این شهر به طرح ساماندهی در پایتخت تغییر پیدا کرد و خوشحال هستیم که در کمیسیون تخصصی برای ورود این طرح سرانجام در ترکیب کمیسیون از شهردار و رئیس شورای شهر تهران دعوت به عمل آمد.

وی گفت: یکی از موضوعات دیگر در دوره چهارم، تعامل نهاد شورا با دولت است که شاهد تشکیل کمیسیون بررسی چالش‌ها در شهر تهران در سایر کلانشهرها بودیم که این کمیسیون نتایج خوبی را در بر داشته است.

سالاری گفت: در یک سال گذشته از فعالیت شورا در دوره چهارم بیش از نیمی از وزرای دولت در جلسات شورا حضور پیدا کردند و این یک فرصت استثنایی و تاریخی برای شورا و مدیریت شهری محسوب می‌شوند و امیدواریم در این دوره بتوانیم لایحه مدیریت یکپارچه شهری را از طریق دولت به مجلس ارائه کنیم.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران، خاطرنشان کرد: یکی از موضوعاتی که در دوره چهارم بصورت ویژه و تخصصی به آن پرداخته شده است، بحث آلودگی هوا بوده که بر اساس اظهارات وزیر نفت در شورا، جلساتی برای توسعه حمل و نقل عمومی و اولویت‌های شهر تهران برگزار شده است که امیدواریم این موضوع نیز هرچه زودتر محقق شود.

سالاری افزود: یکی از موضوعات کلانشهرها و شهر تهران، معضل بافت‌های فرسوده است که یک تهدید منطقه‌ای، ملی، حاکمیتی،‌ امنیتی و در واقع یک تهدید برای نظام محسوب می‌شود.

وی بیان داشت: در تهران 3 هزار و 700 هکتار بافت فرسوده داریم که برای نوسازی این بافت‌ها نیاز به همکاری دولت است، چرا که شهرداری تهران به تنهایی نمی‌تواند در این زمینه اقدام خاصی انجام دهد.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران، گفت: با توجه به زلزله خیز بودن شهر تهران، چنانچه شاهد وقوع زلزله باشیم، فاجعه ملی، حاکمیتی و امنیتی با توجه به تراکم در سطح شهر خواهیم بود و این موضوع تأثیر مستقیمی را در امنیت ملی خواهد داشت.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها