امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۰:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 103337
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 58
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، حسن قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت امروز در جلسه مشترک با مسئولان تولید مواد لبنی گفت: ارزش دولت ها به راستگویی ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، حسن قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت امروز در جلسه مشترک با مسئولان تولید مواد لبنی گفت: ارزش دولت ها به راستگویی آنها است و بزرگترین سرمایه اعتماد مردم در سایه درستکاری دولت ها است.

وزیر بهداشت در این جلسه که رئیس موسسه استاندارد، رئیس سازمان غذا و دارو، معاون جهاد کشاورزی، رئیس اتحادیه شیر و لبنیات، دبیر انجمن صنایع لبنی، و تولید کنندگان برخی کارخانه های محصولات لبنی گفت: ما از اینکه به مردم راست بگوییم نباید پشیمان باشیم. برخی ملاحظات باعث خودسانسوری می شود و نهایتاً با ریزش اعتماد عمومی همراه است.

وی گفت: اینجاست که فاصله دولت و مردم زیاد می شود. البته هر حرف حقی را نمی توان هر جایی بیان کرد ولی حقوق مردم این است که واقعیات را از آنها مخفی نکنیم.

هاشمی افزود: در ایران بنا بر این است و اگر در مقاطعی نسبت به بیان واقعیت ها کوتاهی شده، امیدواریم در دوره چهارساله اول دولت یازدهم بتوانیم در این مورد به وظیفه ملی و دینی خود عمل کنیم.

وزیر بهداشت گفت: وظیفه وزارت بهداشت مراقبت از سلامت مردم است. ما در مورد سلامت مردم با هیچ کس شوخی نداریم. یک بخش از سلامت مردم، مرتبط با سلامت مواد غذایی و دارو است.

وی ادامه داد: تولیدکنندگان در کنار سایر سازمان های مرتبط با سلامت مردم تلاش کنند. مردم به ما اعتماد کرده‌اند و یکی از موارد حق الناس همین مسئولیتی است که به گردن ما گذاشته شده است. نباید با توجیهات امروزی حق مردم را نادیده بگیریم.

وی ادامه داد: رسانه‌ها در زمینه اطلاع رسانی در مورد وجود روغن پالم در محصولات لبنی خوب عمل کردند ولی در مواردی نیز قلم ها آلوده به سیاست و موارد اقتصادی شد. البته سیاست زدگی نیز در عالم رسانه خوب نیست.

وزیر بهداشت گفت: قدرت رسانه ها در اصلاح کج روی ها زیاد است و اگر مردم باید باور کنند که ما با آنها صادق هستیم، مصرف موارد لبنی افزایش خواهد یافت. برای همین است که ما به عنوان مسئول سلامت مردم باید درازمدت را ببینیم.

وی ادامه داد:‌مردم باید به این باور برسند که چیزی که استفاده می کنند، برای سلامت مفید است. البته دولت نیز باید در این زمینه حمایت های لازم را داشته باشد.

وزیر بهداشت گفت: انتظار داریم هیات وزیران از محل هدفمندی یارانه ها بودجه ای را برای صنایع لبنی کم چرب اختصاص دهد و این صنایع شامل یارانه شود.

وی اضافه کرد: باید فرهنگ استفاده از مواد لبنی کم چرب را در میان مردم نهادینه کرد و محصولات پرچرب را محدود کرد. در مواردی نیز که به محصولات پرچرب مجوز داده شده، باید بازنگری صورت گیرد.

وی گفت: این مسئولیت به عهده وزارت بهداشت است و البته سازمان ملی استاندارد نیز وظایفی دارد. سازمان غذا و دارو نیز باید هر مجوزی را که قبلاً در مورد تولید محصولات پرچرب داده، مورد بازنگری قرار دهد تا اگر لازم است، خط تولید و پروانه متخلفان را باطل کند.

وزیر بهداشت ادامه داد: بازار را باید عاری از موادی کرد که برای سلامت ضرر دارد. حرکت هایمان در این مسیر البته نباید موجی باشد و بعد فروکش کند. مردم از آن موارد زیاد دیده اند و ممکن است تصور کنند تمام اقدامات در این مسیر موقتی است.

وی گفت: تخلف مسلماً وجود دارد و نظارت ما است که از آن پیشگیری می کند. سازمان های مرتبط به سلامت مردم باید هر ساعت نظارت داشته باشند و نگران اعلام تخلفات نباشند. حتی اگر تخلف تکرار شد باید نام متخلفان اعلام شود.

وی گفت:‌ اگر به این قضیه بی اعتنایی کنیم باعث گسترش تخلف خواهیم شد. تلاش هایی که در عرصه صنایع لبنی در سالهای اخیر شده، باعث افتخار است ولی به هرحال اگر در این حوزه تخلفات را اعلام نکنیم، به مردم ظلم کرده ایم.

وزیر بهداشت افزود: انجمن صنایع لبنی در این راستا می تواند با وزارت بهداشت و موسسه استاندارد همکاری کند. ما در این دولت به درستی نظارت می کنیم و از انجمن ها و خود مردم نیز درخواست کمک داریم.

وی گفت:‌سوای محصولات لبنی وارد نظارت بر سایر محصولات غذایی نیز خواهیم شد و طبق قانون متخلفان را معرفی می کنیم. باید مردم را به استفاده از مواد لبنی تشویق کنیم و اگر آسیب هایی به حوزه این محصولات وارد شده، انجمن های صنایع لبنی و تولید کننده ها می توانند آن را جبران کنند.

هاشمی ادامه داد: بحث روغن را نباید به شیر و محصولات لبنی گره بزنیم. مصرف روغن پالم در بسیار از کشورهای دنیا گزارش شده است ولی باید میزان مصرف این روغن در ایران کاهش یابد.

وی گفت: دولت، مردم و رسانه ها باید در این زمینه نظارت داشته باشند و امسال نباید واردات این روغن به بیش از 30 درصد افزایش یابد و گرنه سازمان های ذی ربط همگی مقصر خواهند بود.

وی اضافه کرد: در این دولت حرف های متناقضی از سازمان های متولی سلامت مردم شنیده نمی شود. و هماهنگی های لازم در این زمینه وجود دارد. چون مردم دولت را یکپارچه می بینند. البته اگر مجوز صادر می شود باید به نوع مرغوب و با کیفیت پالم اختصاص یابد.

وزیر بهداشت گفت: به هر حال موجی که در روزهای اخیر در مورد استفاده از روغن پالم ایجاد شده، به خوبی مدیریت شده و امیدواریم در همه صحنه ها بتوانیم سلامت مردم و منافع آنها را در نظر بگیریم.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها