امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۰:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 103345
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 30
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قزوین، فهیمه فرهمندپور در جلسه بررسی توسعه کمی و کیفی طرح کاهش طلاق در مراکز شهرستان‌های استان قزوین ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قزوین، فهیمه فرهمندپور در جلسه بررسی توسعه کمی و کیفی طرح کاهش طلاق در مراکز شهرستان‌های استان قزوین که ظهر امروز در استانداری قزوین برگزار شد، اظهار کرد: طلاق‌هایی که به صورت توافقی انجام می‌شود و یا به درخواست زوجه است، زنگ خطر فرهنگی محسوب می‌شود.

وی افزود: افزایش آمار طلاق‌های توافقی و طلاق‌هایی که به درخواست زوجه است، نشان می‌دهد که زوج شرایطی را برای زوجه ایجاد کرده که مجبور شود از حقوقش بگذرد و یا وادار به توافق در طلاق شود که این امر بسیار نگران‌کننده است.

مشاور وزیر کشور در امور بانوان و خانواده اضافه کرد: وقتی زنی تمام حقوقش را بخشیده و جدا شده، با مشکلات عدیده‌ای از قبیل تنها بودن و عدم برخورداری از پشتوانه مالی روبرو است که این عوامل می‌تواند او را در معرض آسیب‌های خاص خود قرار دهد.

فرهمندپور با اشاره به وضعیت زنان جوانی که تنها زندگی می‌کنند، ادامه داد: زنان جوانی که تنها زندگی می‌کنند مشکلات خاص خود را دارند.

وی عنوان کرد: پدیده‌ای که در سال‌های گذشته در حال افزایش است، زنان تحصیل‌کرده مناطق روستایی و شهرهای کوچک است که پس از تحصیل در شهرهای بزرگ و بازگشت به محل سکونت خود به دلیل تغییراتی که در شرایط ایجاد شده فرصت‌های ازدواج را از دست می‌دهند.

مشاور وزیر کشور در امور بانوان و خانواده تصریح کرد: زندگی مجردی تنهایی یا چند نفره دختران جوان مسائل امنیتی، فرهنگی و اقتصادی را با خود به دنبال دارد که برای رفع این معضل باید راهکارهای عملی مناسبی اندیشیده شود.

تشدید فرآیند اشتغال زنان ترجیح داده نمی‌شود

فرهمندپور گفت: این‌که 18 درصد زنان استان قزوین شاغل و 35 درصد نیز درآمد بدون کار دارند، آمار بسیار پایینی است و موجب می‌شود نگرانی‌های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی زیادی در جامعه داشته باشیم.

وی بیان کرد: البته ترجیح ما تشدید فرآیند اشتغال زنان نیست و نمی‌خواهیم به اشتغال زنان به عنوان یک متغییر جدای از بقیه بخش‌های اجتماعی بیاندیشیم.

مشاور وزیر کشور در امور بانوان و خانواده خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی جامعه که زنان فاقد سرپرست خانوار بیکار باشد آغاز مجموعه‌ای از مشکلات اقتصادی، اخلاقی، فرهنگی و اجتماعی برای جامعه است.

فرهمندپور افزود: باید به صورت جدی به فکر راهکاری برای افزایش آمار ازدواج، کاهش آمار طلاق و تغییراتی که به احتمال قوی مانع فرهنگی برای ازدواج مجدد زنانی است که در ازدواج نخست خود نافرجام مانده‌اند، باشیم.

وی اضافه کرد: با مکانیزم‌هایی از این قبیل می‌توانیم جلوی افزایش آمار زنان سرپرست خانوار را بگیریم اما زنان سرپرست خانوار که در جامعه کنونی زندگی می‌کنند از واقعیت‌های جامعه بوده و باید برای رفع مشکلات آنان برنامه‌ریزی لازم را انجام دهیم.

مشاور وزیر کشور در امور بانوان و خانواده در ادامه با اشاره به وضعیت بررسی پارک‌های بانوان استان قزوین اظهار کرد: یکی از فلسفه‌های وجودی پارک بانوان این است که محل امنی برای حضور زنان و تخلیه روانی دختران نوجوان و جوان باشد.

فرهمندپور عنوان کرد: با وجود این‌که روی جنبه‌های ورزشی پارک بانوان تأکید شده اما این پارک باید مقاصد مختلفی فرهنگی و آموزشی داشته باشد چراکه رد برخی از موارد انجام امور فرعی بیشتر از امور اصلی می‌تواند گره از مشکلات باز کند.

وی تصریح کرد: ارائه آموزش‌های شهروندی، راه‌اندازی بازارچه خود اشتغالی برای بانوان و ارائه برنامه‌های آموزشی به منظور افزایش سطح نگرش زنان از جمله اموری است که در پارک بانوان می‌تواند انجام شود.

مشاور وزیر کشور در امور بانوان و خانواده با اشاره به وضعیت کارگروه‌های بانوان در سطح کشور خاطرنشان کرد: با بررسی از وضعیت کارگروه‌های بانوان در سطح کشور مشخص شد که خروجی مطلوبی از این کارگروه‌ها حاصل نشده است.

فرهمندپور افزود: در بسیاری از استان‌ها سطح و جایگاه اعضای کارگروه‌ها به ویژه رؤسای کارگروه‌ها به شدت تنزل پیدا کرده و جلسات آن نیز با فواصل زمانی زیاد برگزار می‌شود.
انتهای پیام/77010/ط40/ظ1004

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار