امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۱۱:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 103348
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 46
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روابط عمومی دیوان عالی کشور، آیت‌الله محسنی گرکانی در جلسه هیأت عمومی کیفری اصراری دیوان عالی ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روابط عمومی دیوان عالی کشور، آیت‌الله محسنی گرکانی در جلسه هیأت عمومی کیفری اصراری دیوان عالی کشور اظهار داشت: با تشکیل هیأت عملی و پژوهشی 7 نفره دیوان عالی کشور پرونده‌هایی که باید در هیأت عمومی دیوان مورد بررسی قرار گیرند روند خوبی داشته و نتیجه بخش بوده است و امیداوریم از این به بعد نیز وجود این هیات منشاء خیر و برکت برای نظام قضائی کشور عزیزمان باشد.

وی افزود: با تلاش قضات دیوان عالی پرونده‌هایی که از سال‌های 90 تا 92 درجلسات هیأت عمومی اصراری کیفری و حقوقی و وحدت رویه مطرح و منتج به نتیجه شده‌اند قابل توجه است، لذا از زحمات قضات تقدیر و تشکر می‌کنم و امیدوارم خداوند به همه توفیق روزافزون عطا فرماید.

رئیس دیوان عالی کشور در بخش دیگری از سخنان خود به مسئله منصب قضا اشاره کرد و گفت: سمت و منصب موهبتی است که خداوند به بعضی از بندگان خود عطا می‌کند مثل منصب بعضی از پیامبران و به عنوان مثال به حضرت داود نبی (ع) خداوند متعال دو سمت و منصب را عطا کرده است، اول نماینده حضرت حق در کره زمین و دوم منصب قضا و حکم کردن به حق در بین مردم .

رئیس هیأت عمومی دیوان عالی با قرائت آیه‌ای از قرآن کریم که می‌فرماید «یا داوداناجعلناک خلیفه  فی الارض فاحکم بین الناس بالحق... بین مردم به حق حکم کن» گفت: سلامت جامعه در حکم به حق و عدل است. سلامت جامعه از کجا آغاز می شود؟ از قضاوت به حق، به همین خاطر خداوند اجرای حکم به حق و اصلاح امور را که مهم‌ترین و مفیدترین دستور اجتماعی است را به حضرت داود علیه السلام واگذار کرد.

وی ادامه داد: خدای تبارک و تعالی ملاک و معیار سلامت جامعه را قوه قضائیه معرفی کرده که همان حکم به حق است اگر دستگاه قضاسالم ، عادل و عامل به عدل و مقررات قضاء اسلامی باشد تمام دستگاه‌های اجرائی و قانونی کشور و جامعه اصلاح خواهد شد هنگامی که هر نهاد و سازمانی از مجموعه حکومتی بداند و باور کند که کارهای آنها زیر ذره‌بین است و به کوچکترین جرم و تخلف نیز رسیدگی می‌شود، خود را با قانون وفق می‌دهد و پیشگیری از جرم محقق خواهد شد و قطعاً آمار جرائم کاهش می‌یابد و زندگی مردم با آرامش و امنیت پویا و با نشاط جریان پیدا می‌کند.

رئیس دیوان عالی کشور خاطرنشان کرد: جامعه پویا بدون دستگاه قضایی سالم و قدرتمند نمی تواند به اصلاح امور اجتماع بپردازد و با فساد اداری و اخلاقی و اقتصادی مبارزه کند، دستگاه قضا باید عزم جدی از خود نشان دهد تا مفسدان و جنایت کاران حاشیه امن نداشته باشند.

گرکانی در ادامه تصریح کرد: نمی‌دانیم اجتماع مردان و زنان در ادارات از چه زمانی شکل گرفته است و از هر زمانی بوده مورد انتقاد و اشکال مراجع دینی بوده و هست، شورای انقلاب فرهنگی در سال 1384 مسئله عفاف و حجاب را تصویب کرد و شورای فرهنگ عمومی متولی عملیاتی کردن مصوبه شورای انقلاب فرهنگی بود، به هر دلیل دستور موکد قرآنی در مسئله حجاب در مورد اختلاط زنان و مردان در زیر یک سقف مراعات و عملی نشد، اگر یک مسئولی از مسئولین کشور تفکیک جنسیتی را مطرح کرد همه کسانی که درد دین و غیرت دینی دارند باید از مسئله حجاب و عفاف پشتیبانی و حمایت کند.

وی با مطرح کردن این موضوع که بعضی از روزنامه‌ها عنوان کردند «حضور زنان در کنار مردان در چارچوب‌های رسمی و شرعی است» گفت: اگر این عده پایبندی به اسلام ناب محمدی دارند از مراجع عظام تقلید سوال کنند تا این ابهام برایشان رفع شود.

رئیس دیوان عالی در خاتمه به مسئله غزه اشاره کرده و افزود: ملت‌های آزاده در کشورهای مختلف از استقامت و وفاداری مردم فلسطین به ویژه مقاومت مردم مظلوم غزه با اظهار انزجار و بیزاری از رژیم جعلی و خون‌خوار و کودک‌کش صیهونیستی پشتیبانی کردند.

وی خاطرنشان کرد: روی سخن به کنوانسیون حقوق بین الملل است، چرا شورای امنیت و دادگاه لاهه مجمع عمومی سازمان ملل با سکوت معنی‌دار خود هیچ اقدامی نمی‌کنند و از مردم مظلوم و کشتار بی‌رحمانه کودک‌های بی‌گناه دفاع نمی‌کنند؟

رئیس دیوان عالی کشور ادامه داد: در حمله‌های وحشیانه ضد انسانی صهیونیستی با بمباران کودکان و زنان و سالمندان غزه را به آتش خون کشیدند و سوزاندند مدعیان حقوق بشر دم فرو بستند صدایشان هم در نیامد و شیوخ مرتجع کشورهای عربی با سکوت مرگبار خود نظاره‌گر مردم مظلوم غزه که در آتش و خون سوختند هستند و اخوت اسلامی و غیرت دینی عربی را به فراموش سپردند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار