امروز : پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 18
۱۱:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 103398
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 52
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ـ سجاد اسلامیان: روز گذشته خبری در رسانه‌ها منتشر شد که در آن با از تعویق اعلام حکم دادگاه «شیخ نمر باقر النمر» از

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ـ سجاد اسلامیان: روز گذشته خبری در رسانه‌ها منتشر شد که در آن با از تعویق اعلام حکم دادگاه «شیخ نمر باقر النمر» از چهره‌های برجسته شیعه عربستان که از دو سال پیش در زندان به سر می‌برد، خبر داد.

«شیخ نمر باقر النمر» که از سال 2010 و پس از حوادث مدینه منوره تحت تعقیب دستگاه‌های امنیتی سعودی بود دو سال پیش دستگیر شد و دادستانی این کشور خواستار اجرای «حد محاربه» و اعدام برای او شد.

اما پس از چند جلسه دادگاه برای این شخصیت شیعی در عربستان که مقبولیت گسترده‌ای در میان شیعیان این کشور دارد و احتمال اعدام وی بسیاری از سازمان‌های حقوقی و سازمان‌های دینی تلاش خود برای جلوگیری از صدور چنین حکمی را آغاز کردند.

* لغو موقت اعلام حکم اعدام شیخ‌نمر با اقدام مراجع شیعی قم و نجف

تمامی این تلاش‌ها که می‌توان از آن به یک «دیپلماسی وحدت اسلامی» موفق اشاره کرد برای آن بود که صدور چنین حکمی می‌توانست و می‌تواند موجبات خشم مردمی در عربستان و موج جدیدی از اختلافات شیعه و سنی را منجر شود.

در همین راستا آیت‌الله سیستانی مرجع عالیقدر شیعه در عراق در نامه‌ای از فواد معصوم رئیس جمهور کنونی عراق خواست تا برای جلوگیری از صدور حکم اعدام شیخ نمر اقدام کند.

آیت‌الله مکارم شیرازی نیز عنوان کرده بودند که صدور چنین حکمی «به شدت احساسات شیعیان در سراسر جهان» را جریحه‌دار خواهد کرد و نتایج بدی خواهد داشت.

علاوه بر این دو چهره برجسته حوزه‌های علمیه قم و نجف، بزرگان و مراجعی چون آیات عظام علوی گرگانی، سبحانی و دیگر علمای عظام نیز در این باره سخنراندند و مجمع تقریب مذاهب اسلامی نیز در این باره بیانیه‌ای صادر کرد.

در بحرین نیز جمعیت وفاق از گروه‌های انقلابی و اصلاح‌طلب شیعی و جریان «الوفاء اسلامی» بحرین و همچنین علمای لبنان از جمله شیخ عبدالامیر قبلان رئیس مجلس اعلای شیعیان این کشور خواستار جلوگیری از صدور حکم اعدام شیخ نمر شده بودند.

* نگاه به پتانسیل مرجعیت شیعه و مساله محوری دو ضرورت برای تقویت دیپلماسی وحدت اسلامی

بنابر این گزارش لغو موقت و چه‌بسا دائم حکم اعدام شیخ نمر باقر النمر در پی اقدامات غیردولتی و در عین حال دیپلماتیک چهره‌های موثر شیعه یک موفقیت برای جریان دیپلماسی وحدت اسلامی است.

اما یک نکته مهم در این بین آن است که این اتفاق بدون یک برنامه‌ریزی منسجم صورت گرفته است و به نظر می‌رسد متولیان این دیپلماسی تنها نقش کوچکی در این زمینه داشته‌اند و این در حالی است که وجود چنین پتانسیلی در جهان شیعه و حوزه‌های علمیه و مرجعیت می‌تواند در عرصه‌های بیشتری نقش‌آفرینی کند.

قضایایی چون حوادث میانمار، پاکستان، مصر، عراق، سوریه و به‌ویژه فلسطین که در سالیان گذشته رخ داده و برخی از بحران‌ها همچنان در جریان است و در سال‌های آتی نیز وجود خواهد داشت و مجمع تقریب مذاهب اسلامی به عنوان متولی دیپلماسی وحدت باید علاوه بر پررنگ‌تر کردن نقش اهل‌سنت در عرصه تقریب رویکرد «مسأله محوری» را دنبال کند.

مثلاً وقتی معضل گرسنگان سومالی، کشتار مسلمانان میانماری، کشتار عراقی ها، حصر غزه و… پیش می آیند مجمع می تواند در تجمیع علما و بدنه امت اسلامی برای رفع آن معضل تلاش کند و حتی همایش‌های سالیانه خود را در حوالی آن مناطق و با رویکرد «حل مساله» برگزار نماید.

از خلال این فرآیند پس از چند سال، چند اقدام مشترک و موفق در حل مسائل مختلف جهانی در کارنامه مجمع به ثبت می‌رسد و علمای جهان اسلام را از انتزاع به عینیت می کشاند و «وحدت عملی» نیز محقق می گردد. اقداماتی که رساترین حجت مشهود بر صداقت ما در حمایت از برادران مان در جای جای امت اسلامی است.
انتهای پیام/س

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار