امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۲۱:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 103413
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 19
به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، اداره کل هنرهای نمایشی معاونت هنری وزارت فرهنگی و ارشاد اسلامی در پاسخ به برخی انتقادات روزهای اخیر از عملکرد این اداره ...

به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، اداره کل هنرهای نمایشی معاونت هنری وزارت فرهنگی و ارشاد اسلامی در پاسخ به برخی انتقادات روزهای اخیر از عملکرد این اداره کل و حمایت از برخی کارگردانان خاص بیانیه ای صادر کرد.

متن این بیانیه و پاسخ «فارس» :
 
«یا ایّها الّذین امنوا اتّقوا اللَّه و قولوا قولاً سدیدا» /  سوره احزاب؛ آیه 70
 
به دنبال طرح شبهات و ابهاماتی در بعضی از رسانه‌ها از جمله رسانه ملی در برنامه خبری20:30 مورخ 20مرداد1393، در زمینه اجرای برخی از نمایش‌ها و هنرمندان تئاتر در روزهای اخیر به‌ویژه موضوع مطرح شده در مورد کارگردان تئاتر، ذکر نکاتی چند برای تنویر افکار عمومی، ضروری می‌نماید:
 
1.   شورای ارزشیابی و نظارت اداره کل هنرهای نمایشی، بر اساس درخواست تالار محل اجرای نمایش و توافق هنرمند با مدیر تالار، اقدام به بررسی متن و بازبینی اثر می‌نماید و ضمن توجه به قوانین و آیین‌نامه‌های موجود در حوزه نظارت، نمایش‌های واجد شرایط، مجوز اجرا دریافت می‌کند. از این‌رو، تعداد اجراها و تعدد آثار، صرفاً به دلیل اقبال عمومی مخاطبان اتفاق می‌افتد. ضمن آن که، منع قانونی برای تعدد آثار و توالی اجراها وجود ندارد.
 
2.   مطالب بیان شده و نقل قول‌های منتسب به کارگردان نمایش مذکور، هیچ‌گونه ارتباطی با اجراهای اخیر بر روی صحنه ندارد. به عنوان مثال، اثر حاضر ایشان، بازتولید تله‌تئاتری است که در سال 1389 در شبکه چهارم سیمای جمهوری اسلامی ایران تولید و چندین نوبت نیز، از رسانه ملی پخش شده است.
 
3.از مصادیق همکاری افراد با جریانات اصیل فرهنگی کشور، حضور در جشنواره‌های تئاتر فجر و جشنواره دفاع مقدس و ... است، که ایشان نیز در طی سال‌های متمادی در این جشنواره‌ها حضور داشته و موفق به کسب جایزه در ادوار مختلف شده است.
 
روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی
 
پاسخ فارس: 
 
1- در شرایطی که بسیاری از اهالی تئاتر و کارگردان‌ها یک‌ یا حتی چندسال در نوبت می‌مانند و نوبت اجرا به آنها نمی‌رسد،عجیب است که مدعی هستید : ضمن توجه به قوانین و آیین‌نامه‌های موجود در حوزه نظارت، نمایش‌های واجد شرایط، مجوز اجرا دریافت می‌کند. از این‌رو، تعداد اجراها و تعدد آثار، صرفاً به دلیل اقبال عمومی مخاطبان اتفاق می‌افتد.

از سوی دیگر اعلام کرده‌اید که اقبال عمومی موجب مساعدت ویژه شما شده‌است. اما نگفته‌اید که این اقبال عمومی در چه شرایطی و با چه تمهیداتی شکل گرفته‌است؟ با این توجیه شما بعضی از تئاترهای آزاد که با چند کلمه رکیک یا فحش و یک داستان دم دستی «مادرشوهر و ناپدری خودخواه» چند ماه با سالن پر اجرا می‌روند باید مرد مساعدت بسیار ویژه شما قرار گیرند.
 
2- آمده است: «مطالب بیان شده و نقل قول‌های منتسب به کارگردان نمایش مذکور، هیچ‌گونه ارتباطی با اجراهای اخیر بر روی صحنه ندارد.»

اما باز فراموش کرده‌اید که مهم، فکر و عقبه این قبیل افراد است که از قضا هیچ زمانی هم در موضع خود تغییری نمی دهند و تنها گاهی برای آرام شدن فضا سفسطه می‌کنند. از سوی دیگر آیا مثلا نمایش «دل سگ» که در آن یک سگ، شعار «مرگ بر آمریکا» می‌دهد مربوط به سال‌های گذشته‌است؟
 
3- اذعان شده: «از مصادیق همکاری افراد با جریانات اصیل فرهنگی کشور، حضور در جشنواره‌های تئاتر فجر و جشنواره دفاع مقدس و ... است»

باز گویی فراموش کرده‌اید که امثال محسن مخملباف‌ها و بهمن قبادی‌ها چقدر در جشنواره‌های داخلی شرکت کرده یا جایزه گرفتند و در آخر چهره واقعی‌شان را نشان دادند و حالا در دامان اربابان غربی‌شان علیه مردم و معتقداتشان شعار می‌دهند و شمشیر می‌کشند.
 
اما...
اینها صرفا پاسخ به بندهایی بود که عجولانه و برای توجیه تحرکات پردامنه‌ی این جریان ناسالم فرهنگی تنظیم کرده‌اید و متاسفانه به‌جای عذرخواهی، دوباره به دفاع پرداخته‌اید.

واقعیتش را بخواهید،همه چیز آنقدر واضح است  که نه توضیح می‌خواهد و نه توجیه...شاید تنها یک تاسف عمیق و یک افسوس بزرگ برای اداره کل هنرهای نمایشی و معاونت هنری کفایت کند.

این‌که اداره کل هنرهای نمایشی به‌جای پاسداری از ارزش‌های انقلاب و مقابله با تهاجم به ارزش‌ها درصدد توجیه رفتار و کردار فلان آقایی که دیگر؛همه فکر و حرفش را شنیده‌اند دردآور است. این‌که مدیران نظام اسلامی به این روز افتاده‌اند را فقط باید تاسف خورد و گریست.

آقای مرادخانی! جناب طاهری! شما که از مدیران محترم نظام مقدس اسلامی هستید، فقط یک‌بار دیگر بی هیچ توجیه و بهانه‌ای _ که این پایان نامه بوده و زمان گفتنش حواسم نبوده و وقتی از من پرسیدند حالم خوش نبود و ... _ دوباره حرفها و سخنان ایشان را بخوانید. هنوز از حمایتتان شرمنده نیستید؟
 
انتهای پیام / ا
 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار