امروز : چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 September 20
۱۶:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 103422
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 14
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - گروه کتاب و ادبیات: ادبیات و نقش آن در رساندن پیام‌های مختلف نقشی انکار ناپذیر است که نویسندگان مطرح جهان برای ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - گروه کتاب و ادبیات: ادبیات و نقش آن در رساندن پیام‌های مختلف نقشی انکار ناپذیر است که نویسندگان مطرح جهان برای شرح وقایع تاریخی از آن سو جسته‌اند. در جریان انقلاب اسلامی که وقایع بسیاری اتفاق افتاد که شاید شرح برخی از آنها به صورت مستقیم صلاح نباشد اما با استفاده از ابزاری به نام ادبیات شرح بعضی ماوقع آسان‌تر و قابل پذیرش‌تر می‌شود، حتی می‌توان با استعاره‌های ادبی و شیرینی داستان وقایع و اتفاقات را حکایت کرد تا مخاطب بدون موضع‌گیری که معمولا در برابر متون تاریخی دارد حوادث تاریخی را مطالعه کند.

کتاب «سیاه چمن» اثری است به قلم مرحوم امیرحسین فردی که با استفاده از همین ابزار به وقایع انقلاب و ظلم حکومت پهلوی و دست‌نشانده‌های آنها پرداخته است.

در این کتاب که غیر مستقیم به ظلم حکومت پهلوی بر ملت ایران اشاره دارد فردی به هنرمندی توانسته با آوردن یک جامعه کوچک به عنوان نمادی از جامعه ایرانی در یکی از مناطق محروم ایران و قرار دادن شخصیتی به عنوان خان آن هم به عنوان نمادی از شاه ایران ذهن مخاطب را در یک مقیاس کوچک به مقیاس اصلی و بزرگتری سوق می‌دهد.

در جریان مبارزات انقلاب در شهرها و حضور جوانان در این اجتماعات جوانی به یارمحمد اینور می‌گوید: «جوان به آنها نزدیک‌تر شد و گفت: آن خانی که من می‌گویم، خان همه ایران است و اسمش شاه است، فهمیدید؟ او خانِ سیف‌الله خان خم است. شاه مثل یک مار است. اگر ما سر او را بکوبیم، بقیه خان‌ها هم از نفس می‌افتند. اما شما هم منتظر ننشینید که ما سر مار را بکوبیم. شما هم در ولایت‌تان، دم مار را، که همان سیف‌الله خان و خان‌های دیگر هستند، بکوبید.»

خیرمحمد پدر خانواده‌ای کپر نشین است که تعداد اندکی گوسفند دارد که آنها را توسط پسرش امان‌داد راهی صحرا می‌کند تا از مرتع استفاده کنند. در دوره‌ای که داستان در آن می‌گذرد، خشکسالی در منطقه مستولی شده و این موضوع دامداران و کشاورزان را نگران کرده است. در یکی از روزها و طبق معمول خیرمحمد حیوانات را از آغول بیرون می‌کند تا فرزندش آنها را به سیاه‌چمن که مرتع حیوانات آنها است برای چریدن ببرد، که میرداد فرزند سیف‌الله خان به سراغ آنها آمده و آنها را از بردن گوسفندانشان به سیاه‌چمن منع می‌کند.

این اتفاق جرقه اتفاقات بسیاری می‌شود و خواننده در همراهی با مظلوم داستان را می‌خواند. او که این ظلم را برنمی‌تابد در درون خود خیرمحمد و فرزندانش را می‌ستاید و همراهی می‌کند. فردی در این کتاب علاوه بر اینکه خیزش عمومی علیه ظالم را با زبان کلمات به تصویر کشیده از ادبیاتی لطیف، مجذوب و مسحور کننده برخودار است که قوه خیال خواننده را با خود همراه می‌کند. به کار بردن کلمات سرشار از تصویر و احساس در روایت حوادث تا اندازه‌ای دلچسب است که خواننده احساس می‌کند در دل داستان است و از نزدیک شاهد حوادث است. جزئیات و تصاویر در «سیاه‌چمن» قدرتمند است.

«سیاه‌چمن» دارای متنی روان و سبک است تا خواننده در خواندن آن با مشکل و سخت خوانی روبرو نشود. زمان آن که به صورت خطی پیش می‌رود  بسیار پرکشش است و این موضوع نشات گرفته از قلم روان مرحوم فردی است. این رمان که از راوی دانای کل در آن استفاده شده است بر تمام اتفاقات داستان احاطه دارد و ختی به ذهن و خیال شخصیت‌ها رجوع می‌کند و سرک می‌کشد.

به زیبایی و با توانایی ادبی‌ که خاص قلم فردی است بدبختی و ظلمی که بر اهالی روستا رفته است را روایت کرده و خواننده با وجود خود این ظلم را درک می‌کند.

در انتهای داستان وقتی سیف‌الله خان که از هیچ جنایتی ابا نداشته و خون خیرمحمد و عزیز (فرزند برادر خیرمحمد) را ریخته با پاسدارها روبرو می‌شود که برای دستگیری‌اش آمده‌اند، به همسرش می‌گوید برو بگو که خان مشغول نماز و عبادت است و بعد از اتمام نمازش خودش می‌آید. اینجا امیرحسین فردی با بیان جمله‌ای استعاری انقلاب اسلامی را به طلوع آفتاب تعبیر می‌کند. پاسدار در جواب می‌گوید: «به خان بگو خیلی وقت است که آفتاب زده و از وقت نماز صبح گذشته، خان باید نماز صبحش را قضا بکند.»

«سیاه‌چمن» به درستی تصویری از انقلاب را به مخاطب نشان می‌دهد. در این کتاب برخلاف برخی کتاب‌هایی که انقلاب را حاصل جو و شور فاقد شعور ملت می‌دانند، وقوع انقلاب اسلامی را نتیجه خیزش جمعی و شعور عمومی دانسته و آن را در کتاب به هنرمندی گنجانده است.

گروه کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با توجه به مطالبات رهبری در حوزه کتاب و اهتمام ایشان بر معرفی کتاب و ایجاد جریان مطالعه، در پاسخ دادن به این خواست رهبری در پایان هر هفته اقدام به معرفی کتاب‌های شاخص در حوز‌ه‌های گوناگون می‌نماید تا در این مسیر اقدامی هرچند کوتاه در مسیر افزایش سرانه مطالعه و شناساندن کتاب به اقشار مختلف نموده باشد.

فردی در مقدمه این کتاب به نقدهایی که بر این کتاب وارد است اشاره کرده اما گفته این اثر را دوست دارد زیرا حاصل و یادگار روزهای پر تب و تاب تاریخ انقلاب اسلامی است و بالاتر از همه ترجمان این جمله که انقلاب به فرزندان خود اعتماد به نفس می‌دهد و «سیاه‌چمن» حاصل همان اعتماد به نفس است.

این کتاب را انتشارات سوره مهر در 2500 نسخه و با قیمت 2600 تومان در 138 صفحه منتشر نموده است. علاقه‌مندان به تهیه رمان «سیاه‌چمن» می‌توانند برای تهیه این کتاب به پایگاه اطلاع رسانی انتشارات سوره مهر مراجعه کنند.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها